Student: Veronica Narcissa Williamsová
Kolej:Zmijozel
Školní rok: zima 2018

ČarostavitelstvíZadané téma: Různé metody šifrování textu
Konzultant: Nicholas McElen
Posudek: Práce "Různé metody šifrování textu" se zabývá Kryptologií, kterou můžeme nalézt i v Čarostavitelství. Slečna v práci popisuje a vysvětluje principy a metody šifrování, upozorňuje na úskalí a poskytuje i vlastní příklady.

Pavučina slečny Veronicy působí jednotně, velmi přehledně, mysteriózně, je skvěle čitelná a příjemně interaktivní. Demonstruje, jaké oblasti Čarostavitelství zná a vhodně používá červí díry vedoucí do cizích jeskyní i červí díry jako pomůcky pro orientaci na jednotlivé pavučince (jmenné červí díry). Ukazuje, že dokáže implementovat cizí kouzla a vhodně je aplikovat v rozumném množství. Rovněž oceňuji, že slečna schovala odkazy do textu tak, aby je našel jen ten, kdo se dobře dívá.

Celá Vaše práce je na oko velmi příjemná, krásně decentně stínovaná, barevně sladěná a skvěle přehledná. Každá pavučinka dodá to, co slibuje, mnohdy i něco navíc, ukazujete širokou škálu samostudiem naučených kouzel CSS i (X)HTML, včetně tzv. protocol-free URL ve značce [script].

Kritériem pro hodnocení je především vizuální podoba, funkčnost, vhodně zakomponované obrázky a (X)HTML formulář připravený k implementaci dalších jazyků probíraných v pátém ročníku. Práce slečny Williamsová splňuje vše, co by měl adept na OVCE a Čarostavitel čtvrtého stupně znát a ovládat.

Jako návrhy na vylepšení celé pavučiny doporučuji zaměřit se více na studium (X)HTML kouzel. Některá kouzla (například citát) vhodně uvádíte zkratkou [q], ale kurzívu jste se rozhodla provést kouzlem [i], ne přes CSS, jak by se očekávalo. Rovněž máte čtyři CSS soubory, které se liší minimálně, i to by šlo vylepšit. Obrázek na pozadí se Vám načítá z externího zdroje - co se stane, až obrázek na externím zdroji zanikne? Jak tomu lze předcházet? Na Vaší pavučině se rovněž nachází obrázkové soubory, které se načítají dlouho. Čím to je? Jaký to může mít dopad na návštěvníky s počítadlem a jaký na návštěvníky na komunikačních démoncích? Lze načítání zrychlit?
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

Vážený pane profesore,

už je to nějaký pátek, co jste mi zadal téma mých OVCÍ. A já si to jako vždy nechala napotom. Ale i v tom rychlém shonu jsem si vyhradila čas na nejrůznější detaily mé stránky. Tak například přeškrtnutí části textu, jeho podtržení nebo kurzíva. Taky menu mne stálo spousty vytrhaných vlasů! Potřebovala jsem najít prostě ty správné barvy, ale ani teď si nejsem jistá, jestli se mi to tak úplně povedlo. Hodně mi s tím pomohla tahle stránka.
Vesmírné pozadí jsem volila především proto, že vesmír je tajuplný, nezcela prozkoumaný a přitahuje řadu odborníků i amatérů. S kryptologií je to podobné - šifrovat mohou profesionálové, ale i malé děti.
Odkazy jsou "schované v textu", protože správný kryptolog si musí všímat detailů a musí je umět především vyhledávat, aby se mu nestalo, že při řešení něco přehlédne a výsledek tak nebude o nic lepší než zašifrovaný text bez klíče.

Největší problém mi dělala druhá strana. Při kódování jsem totiž nezměnila název divu, kterým jsem obalila stránku pod menu, takže se mi to pořád nechtělo dát dohromady.

Dodatkem jsem na stránku dala zatím nefunkční návštěvní knihu, využila jsem při tom kódy naučené v hodinách. Aby to nebylo návštěvníkům stránky líto, vnutila jsem jim alespoň sudoku, které jsem vzala odtud.
A mně už nezbývá nic jiného, než Vám poděkovat za Váš čas, Vaše rady i připomínky i občasné mimohodinové konzultace. A především za to, že jste mne naučil mnoho potřebného k tomu, aby se ze mne stal ten správný, teď už snad i absolvovaný, čarostavitel!

 

Na doporučení přikládám ještě obrázky ze stránky, kdyby se nějak porouchala nebo zkrátka přestala existovat.

Bohužel ani obrázky nedokáží zachytit všechny aspekty stránky, tak ještě jednou přikládám (pro jistotu) adresu: http://verovecky.mysteria.cz/

 

A je odovcováno!