Student: Ludovic Astier
Kolej:Mrzimor
Školní rok: zima 2022

Taje jednorožcovZadané téma: Znovuobjavenie a život mýtických jednorožcov v modernej Ázii
Konzultant: Patricia Baloure
Posudek: Vážený pán Ludovic,

témou Vašich Ohavne Vyčerpávajúcich Celočarodejných Examenov bolo „Znovuobjavenie a život mýtických jednorožcov v modernej Ázii“. Pretože ste sa v tomto ročníku taktiež stali Tajomníkom jednorožcov, teda ste vďaka štúdiu spoznali všetky tajomstvá jednorožcov, v tejto Vašej skúške som na Vás kládla pomerne vysoké nároky. A Vy ste ich s prehľadom naplnili!

Teória Humberta Cooka je v magizoologických kruhoch vcelku neznáma, preto ma hneď od začiatku zaujalo, že ste si pre Vašu prácu vybrali práve ju. Myšlienka, že každý roh je dôkazom úrovne mágie, je naozaj fascinujúca a podľa mňa by sa mala viac preskúmať. Súhlasia s tým predsa aj mýty o jednorožcoch, ktoré majú často viac ako jeden roh. Cookovi a jeho kolegom-rivalom nechýba ani typická vedecká tvrdohlavosť až arogancia, takže mi je hneď jasné, že ste čerpali zo skutočných vedeckých zdrojov.

Váš rozbor a popis jednotlivých jednorožcov je výborný! (Znovu)objavili ste nové druhy jednorožcov, na ktorých ste ukázali snáď všetko, čo sme sa učili počas celých dvoch ročníkov Tajov jednorožcov. Každý popis totiž obsahuje ich vzhľad, využitie, životné prostredie aj ich mýticky znejúci život. Ďalej ste ukázali, že sú rôznorodé, nie vždy majú čisté srdce, ale bez výnimky sú pevne späté s prírodou a s mocnou mágiou. Perfektne ste teda porozumeli ako látke nášho predmetu, tak jednorožcom samotným.

Záver ma nadchol rovnako. Spomínate v ňom menej známych jednorožcov, ktoré ale v kombinácii s tými, ktoré ste prebrali v hlavnej časti Vašej práce, vyjadrujú krásnu pointu. Že jednorožce ovplyvňujú všetko okolo nás – od každého druhu počasia cez každý detail prírody až po vnútorný život ľudí.

A na koniec Vás chválim za ilustrácie, ktoré sú nádherné, originálne spracované a proste výnimočné! Očarovane som sa na ne dívala asi rovnako dlho ako som čítala Vašu prácu.

Časť conscientia (písomnú časť) Vašej skúšky OVCE hodnotím na V. Gratulujem Vám k jej splneniu a budem sa tešiť na časť oratio (ústnu časť).
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

Znovuobjevení a život mýtických jednorožců v moderní Asii

Ludovic Astier

Mrzimorský student 7. ročníku 

 

• Úvod

Asie je rozlehlý světadíl, na kterém žije mnoho druhů jednorožců. S některými jsme se seznámili již v hodinách Tajů jednorožců. Proto se těmto známým jednorožcům v této práci vyhnu a zaměřím se na ty které objevil Humbert Cook při svých cestách po Asii.

Pan Cook byl nadaný Anglický kouzelník, který miloval všechno, co mělo rohy. Dokonce vymyslel teorii vývoje magie. Kdy vše, co nemá roh je magicky podřadné, a to včetně lidí. Proto kouzelníci mají hůlku jako takovou náhražku rohu. Tvrdil, že čím více rohů bytost má, tím je mocnější. Když mu jeho kolegové v oboru magických tvorů říkali, že i obyčejní jeleni mají dva rohy a nijak výjimeční nejsou, Humbert Cook se ohradil tím, že jejich magie je tak mocná, že ji ani mi obyčejní bezrozí tvorové nemusíme postřehnout. Rozhodně jeho víra v rohy byla nezlomná.

Ve svých knihách taky zavedl taxonomii, kde roztřídil jak většinu tehdy známých mudlovských tvorů, tak i kouzelnických. Avšak existence některých tvorů v jeho knihách nikdy nebyla potvrzena. Ať už těch mudlovských, tak těch magických. Mnoho odborníků na magické tvory se domnívá, že si je tento „věřící v rohy“ vymyslel.

Jedno se panu Cookovi nemůže upřít. Ve své tisíci stránkové knize Přehled tvorů s první úrovní magie, podal detailní popis mnoha jednorohých tvorů. Dokonce tam definoval i slovo jednorožec jako tvora s jedním rohem. Tato definice se ujala u těch několika výjimečných kouzelníků, kteří se začali zabývat právě jednorohými magickými tvory, ačkoli širokou veřejností je stále pojem jednorožec spíše spjat s koněm, který má roh. V této práci se budu držet Cookovi definice a představím několik jím objevených jednorožců, jejichž existenci potvrdili i jiní kouzelníci.

Tyto jednorožce objevil při svých cestách po Asii, kde nehledal pouze jednorožce, ale i jiné rohaté tvory. Především se zajímal o draky a tím, jak jejich rohy (pokud se tak jejich výrůstky dají nazývat) ovlivňují jejich úroveň magie.

Cookovi jednorožce samozřejmě propojím s moderními poznatky o těchto tvorech.

 

 

• Přehled jednorožců

    -    Soborožci

Na dalekých plání Sibiře se prohánějí stáda soborožců. V dávných dobách, kdy na světě, ještě nebylo tolik lidí, čítala tato stáda stovky jedinců. V dnešních dobách jsou stáda soborožců zřídka kdy větší, něž desítky jedinců. Nejmenší stádo, které bylo objeveno, tvořilo pouze osm soborožců.

Tato magická zvířata jsou, jak už název napovídá sobi, kteří mají roh, avšak s obyčejnými soby mají společný jen základní tvar těla. Na rozdíl od sobů nemají jen zmíněný roh, ale i dlouhý ocas zakončený chocholkou. Jejich srst je většinou zbarvena do fialové, ale mohou se objevit i soborožci hnědí či bílí s odlesky fialové.

S obyčejnými jednorožci mají společnou plachost a to, že dávají přednost ženám. Proto ve většině kouzelnických rezervací vyhrazených pro soborožce pracují pouze čarodějky. Kromě toho jim roh roste až v pubertě.

Jejich magickou mocí je přivolávat sníh. Říká se, že když uslyšíte soborožce zpívat, tak se blíží sněhová bouře. Mnoho kouzelníků se domnívá, že magii jim dává právě roh, protože mladí soborožci, kteří se vzdálí od stáda a začnou zpívat, tak nepřivolají sníh, ale pouze své rodiče.

Samozřejmě zvuky, které vydávají se opravdovému zpěvu nepodobají. Jde o hluboký zvuk, který člověk nedokáže napodobit. Někteří kouzelníci to přirovnávají k slonímu troubení. Existuje i domněnka, že vydávají stejně jako sloni tak hluboké tóny, že naším uchem nejsou slyšet. Proto se někde objeví sněhová bouře, aniž by bylo soborožce slyšet.
Stejně jako u jiných magických tvorů, i části soborožce jsou využívány k tvorbě lektvarů. Jde především o roh, který se užívá do mrazivého lektvaru. Dále se v tamních oblastech využívá i vlas z ocasu soborožce do hůlek.

 

 

    -   Jednorožec sakurový

Tento jednorožec se vyskytuje jen na místech, kde rostou sakury, protože žije v jejich korunách. Vždy na jednoho jedince připadá jedna sakura, o kterou se stará. Proto jej lze většinou zahlédnou i v Japonských parcích.

Jeho tvar těla se nijak nevymyká běžným jednorožcům, až na barvu jeho srsti, která se pohybuje začátkem kvetení v tmavě růžové a koncem sezóny většinou růžová srst vybledne až úplně ztratí barvu a jsou bílí. Také velikostí se běžnému jednorožci nevyrovnají, protože jsou jen o málo větší než průměrná kočka.

Jednorožec sakurový pomáhá svou magií kvést sakuře, o kterou se stará. Kromě toho ovládá i antigravitační magii, která mu pomáhá se pohybovat ve větvích sakur.

Tito tvorové jsou jednoznačně spojeni se sakurami, avšak většinu roku je nelze zahlédnout, jelikož spí mezi kořeny a vylézají do větví až v době, kdy začíná sakura kvést. V tu dobu ji hlídají a švitoří z jedné větve na druhou. Jejich hlas se dost podobá obyčejnému ptačímu švitoření.

V době, kdy začínají kvést sakury, příslušné kouzelnické úřady očarovávají tyto stromy zastíracími kouzly, aby jednorožci sakuroví nebyli spatřeni mudly.

I části těchto jednorožců jsou využívány do lektvarů. A to především kopyta, která působí antigravitačně a roh, který má léčivé účinky. Také se používá celé jejich tělo jako hnojivo. Zvláštností tohoto jednorožce je, i když je ke konci sezóny chycen a usmrcen, a jeho tělo je využito, tak se na jaře stejně z kořenů znovu zrodí. Avšak jednorožec sakurový nesmí být usmrcen na začátku sezóny, kdy je sice jeho magie nejsilnější, avšak pokud je usmrcen tak sakura, o kterou se měl starat uschne a on už se nikdy nezrodí.

Někteří kouzelníci se domnívají, že je to právě magie sakur, která tvoří jednorožce sakurové. Avšak to, že by sakury měli nějakou magii, nebylo nikdy potvrzeno, ani vyvráceno.

 

    -   Hirožec

Mnoho odborníků na jednorožce se dohaduje, jestli lze zařadit tohoto tvora mezi jednorožce, protože jednorožci jsou z podstaty čistí tvorové, kteří jsou spjati s přírodou. Avšak hirožec se vyskytuje převážně ve velkých městech.

Jeho tvar těla se nijak neliší od běžného jednorožce. Avšak jeho barva je především černá. I když černá je možná slabé slovo, protože u hirožců se až zdá, že pohlcují světlo. Jejich oči jsou většinou rudé a září v té temnotě jako světlušky.

Hirožci vyhledávají ve městech lidi, kteří mají tendenci k samotářství, svou magií je ještě více izolují, až se tito lidé nakonec oddělí od společnosti. Pak se živí jejich samotou a zoufalstvím. Schovávají se v temném koutě místnosti jako bubáci a rostou s tím, jak velkou samotu, jejich oběť zažívá. Většinou takové setkání s hirožcem bývá fatální. Člověk zešílí, získá různé psychické poruchy nebo se může i sáhnout na život.

Mnoho kouzelníků se domnívá, že cílem hirožců není člověka zničit, ale pouze jej mít pro sebe. Některé zachráněné oběti totiž tvrdí, že později jim začali odpovídat běžné spotřebiče či jiné věci. Kouzelníci se domnívají, že takto se hirožec snaží komunikovat. A ani to jestli se opravdu živí samotou a zoufalstvím není potvrzené.

Hirožec je téměř nepolapitelný. Mnoho odborníků se domnívá, že má nějaký druh přemisťovací magii, jelikož se vyskytuje pouze u samotářů. Jakmile jsou někde dva a více lidí, tak mizí. Prakticky na ně nepůsobí žádné kouzlo a byla jen čirá náhoda, že několik jedinců bylo zabito obyčejným nožem. A tak byl tento druh objeven. Samozřejmě by se jeho části dali využít do lektvarů, ale vzhledem k jeho nesnadné polapitelnosti, se do lektvarů nevyužívá.

Tento tvor je stále záhadou a potřebuje více pozornosti kouzelnické společnosti, jelikož se v dnešních dobách šíří z Asie do všech koutů světa.

 

 

    -   Jednorožec tygrovaný

Tento jednorožec se vyskytuje v pralesech Asie.

Velmi se podobá huňatému tygrovi. Ale samozřejmě se v mnoha ohledech liší. První, čeho si lze všimnout, je samozřejmě roh a ohon, který má sice barvu tygřího ocasu, avšak je to obyčejný koňský ohon. Jednorožec tygrovaný nemá tygří tlapy, ale ani kopyta, jeho nohy se spíše podobají prasečím a tvoří jej paznehty.

O jednorožci tygrovaném se v oblastech, kde se vyskytuje vypráví, že je strážce lesa a chrání jej před těmi, kteří by ho chtěli zničit. Avšak dodnes není známí rozsah jeho magie. I když někteří kouzelníci se domnívají, že tento jednorožec má nějakou formu antigravitační magii, jelikož nemá drápy, proto nemůže šplhat po stromech, ale často odpočívají na větvích stromů.

Na rozdíl od tygrů se jednorožec tygrovaný shromažďuje do stáda a loví společně. Je to totiž masožravec a jeho obětí mohou být i samotní tygři. Ale nejraději se živí opicemi a ani člověkem nepohrdne. I pro samotné kouzelníky je to velice nebezpečný tvor. Proto se při setkání s ním radí i hned přenést na bezpečnější místo.

Jeho roh určuje postavení ve stádě. Čím větší tím vyšší je postavení. Spatřen byl i jednorožec tygrovaný, který měl roh delší, než bylo jeho tělo. Což je sice nepraktické, ale takovému jednorožci ostatní prokazovali velkou úctu a byl mu nosen vždy nevětší úlovek stáda. Je pravděpodobné, že velikost rohu ukazuje, jak mocný je daný jednorožec a v rohu se ukrývá stejně jako u soborožců magie.

Jak už bylo zmíněno, tak i jeden tento jednorožec je nebezpečný, jelikož jeho huňatá srst je neprorazitelná jakoukoli zbraní a ani kouzla na něj nemají účinek. A protože se sdružují do stád, tak jsou to jedni z nejnebezpečnějších tvorů planety. Zdá se však že se zdržují jen na jednom území a existuje jen jediné stádo a nezvětšuje se. Někteří se domnívají, že tito jednorožci nestárnou a nerozmnožují se a toto jediné stádo je pozůstatek nějaké dávné inteligentní civilizace. Ale navázat s nimi nějaký rozhovor se nezdařilo.

 

• Závěr

Toto byl pouze přehled těch nejzajímavějších jednorohých tvorů, které jsem v Asii objevil. Za zmínku by stál i Jednorožec písečný, jehož stáda se schovávají v písečných bouřích, či jednorožec nehmotný, který se podle pověstí pohybuje po celé jižní Asii a přináší do těchto míst svou magii déšť. Avšak o těchto jednorožcích jsem nenalezl dostatek informací, i když byly potvrzeni více kouzelníky, než byl jejich objevitel Humbert Cook.

Na závěr bych chtěl dodat, že jednorožci nemají takovou pozornost kouzelnické společnosti jakou by si zasloužili. Jsou to velmi mocní magičtí tvorové, kteří ovlivňují svou magií nejen sebe, ale i své okolí.

 

• Zdroje

- Přehled tvorů s první úrovní magie - Humbert Cook

- Jeden roh je víc než žádný - Humbert Cook

- Asie, kolébka mnohorožců - Humbert Cook

- Nesmyslené názory Humberta Cooka, druhořadého čaroděje - Jasmine Green

- Krátký přehled plemen jednorožců světa - Jasmine Green

- Ochrana magických tvorů - Roselyn Hartman

- Magičtí tvorové Japonska a kde je najít - Morita Ao