Ludovic Astier
Mrzimorský student 7. ročníku
Asie je rozlehlý světadíl, na kterém žije mnoho druhů jednorožců. S některými jsme se seznámili již v hodinách Tajů jednorožců. Proto se těmto známým jednorožcům v této práci vyhnu a zaměřím se na ty které objevil Humbert Cook při svých cestách po Asii.
Pan Cook byl nadaný Anglický kouzelník, který miloval všechno, co mělo rohy. Dokonce vymyslel teorii vývoje magie. Kdy vše, co nemá roh je magicky podřadné, a to včetně lidí. Proto kouzelníci mají hůlku jako takovou náhražku rohu. Tvrdil, že čím více rohů bytost má, tím je mocnější. Když mu jeho kolegové v oboru magických tvorů říkali, že i obyčejní jeleni mají dva rohy a nijak výjimeční nejsou, Humbert Cook se ohradil tím, že jejich magie je tak mocná, že ji ani mi obyčejní bezrozí tvorové nemusíme postřehnout. Rozhodně jeho víra v rohy byla nezlomná.
Ve svých knihách taky zavedl taxonomii, kde roztřídil jak většinu tehdy známých mudlovských tvorů, tak i kouzelnických. Avšak existence některých tvorů v jeho knihách nikdy nebyla potvrzena. Ať už těch mudlovských, tak těch magických. Mnoho odborníků na magické tvory se domnívá, že si je tento „věřící v rohy“ vymyslel.
Jedno se panu Cookovi nemůže upřít. Ve své tisíci stránkové knize Přehled tvorů s první úrovní magie, podal detailní popis mnoha jednorohých tvorů. Dokonce tam definoval i slovo jednorožec jako tvora s jedním rohem. Tato definice se ujala u těch několika výjimečných kouzelníků, kteří se začali zabývat právě jednorohými magickými tvory, ačkoli širokou veřejností je stále pojem jednorožec spíše spjat s koněm, který má roh. V této práci se budu držet Cookovi definice a představím několik jím objevených jednorožců, jejichž existenci potvrdili i jiní kouzelníci.
Tyto jednorožce objevil při svých cestách po Asii, kde nehledal pouze jednorožce, ale i jiné rohaté tvory. Především se zajímal o draky a tím, jak jejich rohy (pokud se tak jejich výrůstky dají nazývat) ovlivňují jejich úroveň magie.
Cookovi jednorožce samozřejmě propojím s moderními poznatky o těchto tvorech.
Na dalekých plání Sibiře se prohánějí stáda soborožců. V dávných dobách, kdy na světě, ještě nebylo tolik lidí, čítala tato stáda stovky jedinců. V dnešních dobách jsou stáda soborožců zřídka kdy větší, něž desítky jedinců. Nejmenší stádo, které bylo objeveno, tvořilo pouze osm soborožců.
Tato magická zvířata jsou, jak už název napovídá sobi, kteří mají roh, avšak s obyčejnými soby mají společný jen základní tvar těla. Na rozdíl od sobů nemají jen zmíněný roh, ale i dlouhý ocas zakončený chocholkou. Jejich srst je většinou zbarvena do fialové, ale mohou se objevit i soborožci hnědí či bílí s odlesky fialové.
S obyčejnými jednorožci mají společnou plachost a to, že dávají přednost ženám. Proto ve většině kouzelnických rezervací vyhrazených pro soborožce pracují pouze čarodějky. Kromě toho jim roh roste až v pubertě.
Jejich magickou mocí je přivolávat sníh. Říká se, že když uslyšíte soborožce zpívat, tak se blíží sněhová bouře. Mnoho kouzelníků se domnívá, že magii jim dává právě roh, protože mladí soborožci, kteří se vzdálí od stáda a začnou zpívat, tak nepřivolají sníh, ale pouze své rodiče.
Samozřejmě zvuky, které vydávají se opravdovému zpěvu nepodobají. Jde o hluboký zvuk, který člověk nedokáže napodobit. Někteří kouzelníci to přirovnávají k slonímu troubení. Existuje i domněnka, že vydávají stejně jako sloni tak hluboké tóny, že naším uchem nejsou slyšet. Proto se někde objeví sněhová bouře, aniž by bylo soborožce slyšet.Stejně jako u jiných magických tvorů, i části soborožce jsou využívány k tvorbě lektvarů. Jde především o roh, který se užívá do mrazivého lektvaru. Dále se v tamních oblastech využívá i vlas z ocasu soborožce do hůlek.
Tento jednorožec se vyskytuje jen na místech, kde rostou sakury, protože žije v jejich korunách. Vždy na jednoho jedince připadá jedna sakura, o kterou se stará. Proto jej lze většinou zahlédnou i v Japonských parcích.
Jeho tvar těla se nijak nevymyká běžným jednorožcům, až na barvu jeho srsti, která se pohybuje začátkem kvetení v tmavě růžové a koncem sezóny většinou růžová srst vybledne až úplně ztratí barvu a jsou bílí. Také velikostí se běžnému jednorožci nevyrovnají, protože jsou jen o málo větší než průměrná kočka.
Jednorožec sakurový pomáhá svou magií kvést sakuře, o kterou se stará. Kromě toho ovládá i antigravitační magii, která mu pomáhá se pohybovat ve větvích sakur.
Tito tvorové jsou jednoznačně spojeni se sakurami, avšak většinu roku je nelze zahlédnout, jelikož spí mezi kořeny a vylézají do větví až v době, kdy začíná sakura kvést. V tu dobu ji hlídají a švitoří z jedné větve na druhou. Jejich hlas se dost podobá obyčejnému ptačímu švitoření.
V době, kdy začínají kvést sakury, příslušné kouzelnické úřady očarovávají tyto stromy zastíracími kouzly, aby jednorožci sakuroví nebyli spatřeni mudly.
I části těchto jednorožců jsou využívány do lektvarů. A to především kopyta, která působí antigravitačně a roh, který má léčivé účinky. Také se používá celé jejich tělo jako hnojivo. Zvláštností tohoto jednorožce je, i když je ke konci sezóny chycen a usmrcen, a jeho tělo je využito, tak se na jaře stejně z kořenů znovu zrodí. Avšak jednorožec sakurový nesmí být usmrcen na začátku sezóny, kdy je sice jeho magie nejsilnější, avšak pokud je usmrcen tak sakura, o kterou se měl starat uschne a on už se nikdy nezrodí.
Někteří kouzelníci se domnívají, že je to právě magie sakur, která tvoří jednorožce sakurové. Avšak to, že by sakury měli nějakou magii, nebylo nikdy potvrzeno, ani vyvráceno.
Mnoho odborníků na jednorožce se dohaduje, jestli lze zařadit tohoto tvora mezi jednorožce, protože jednorožci jsou z podstaty čistí tvorové, kteří jsou spjati s přírodou. Avšak hirožec se vyskytuje převážně ve velkých městech.
Jeho tvar těla se nijak neliší od běžného jednorožce. Avšak jeho barva je především černá. I když černá je možná slabé slovo, protože u hirožců se až zdá, že pohlcují světlo. Jejich oči jsou většinou rudé a září v té temnotě jako světlušky.
Hirožci vyhledávají ve městech lidi, kteří mají tendenci k samotářství, svou magií je ještě více izolují, až se tito lidé nakonec oddělí od společnosti. Pak se živí jejich samotou a zoufalstvím. Schovávají se v temném koutě místnosti jako bubáci a rostou s tím, jak velkou samotu, jejich oběť zažívá. Většinou takové setkání s hirožcem bývá fatální. Člověk zešílí, získá různé psychické poruchy nebo se může i sáhnout na život.
Mnoho kouzelníků se domnívá, že cílem hirožců není člověka zničit, ale pouze jej mít pro sebe. Některé zachráněné oběti totiž tvrdí, že později jim začali odpovídat běžné spotřebiče či jiné věci. Kouzelníci se domnívají, že takto se hirožec snaží komunikovat. A ani to jestli se opravdu živí samotou a zoufalstvím není potvrzené.
Hirožec je téměř nepolapitelný. Mnoho odborníků se domnívá, že má nějaký druh přemisťovací magii, jelikož se vyskytuje pouze u samotářů. Jakmile jsou někde dva a více lidí, tak mizí. Prakticky na ně nepůsobí žádné kouzlo a byla jen čirá náhoda, že několik jedinců bylo zabito obyčejným nožem. A tak byl tento druh objeven. Samozřejmě by se jeho části dali využít do lektvarů, ale vzhledem k jeho nesnadné polapitelnosti, se do lektvarů nevyužívá.
Tento tvor je stále záhadou a potřebuje více pozornosti kouzelnické společnosti, jelikož se v dnešních dobách šíří z Asie do všech koutů světa.
Tento jednorožec se vyskytuje v pralesech Asie.
Velmi se podobá huňatému tygrovi. Ale samozřejmě se v mnoha ohledech liší. První, čeho si lze všimnout, je samozřejmě roh a ohon, který má sice barvu tygřího ocasu, avšak je to obyčejný koňský ohon. Jednorožec tygrovaný nemá tygří tlapy, ale ani kopyta, jeho nohy se spíše podobají prasečím a tvoří jej paznehty.
O jednorožci tygrovaném se v oblastech, kde se vyskytuje vypráví, že je strážce lesa a chrání jej před těmi, kteří by ho chtěli zničit. Avšak dodnes není známí rozsah jeho magie. I když někteří kouzelníci se domnívají, že tento jednorožec má nějakou formu antigravitační magii, jelikož nemá drápy, proto nemůže šplhat po stromech, ale často odpočívají na větvích stromů.
Na rozdíl od tygrů se jednorožec tygrovaný shromažďuje do stáda a loví společně. Je to totiž masožravec a jeho obětí mohou být i samotní tygři. Ale nejraději se živí opicemi a ani člověkem nepohrdne. I pro samotné kouzelníky je to velice nebezpečný tvor. Proto se při setkání s ním radí i hned přenést na bezpečnější místo.
Jeho roh určuje postavení ve stádě. Čím větší tím vyšší je postavení. Spatřen byl i jednorožec tygrovaný, který měl roh delší, než bylo jeho tělo. Což je sice nepraktické, ale takovému jednorožci ostatní prokazovali velkou úctu a byl mu nosen vždy nevětší úlovek stáda. Je pravděpodobné, že velikost rohu ukazuje, jak mocný je daný jednorožec a v rohu se ukrývá stejně jako u soborožců magie.
Jak už bylo zmíněno, tak i jeden tento jednorožec je nebezpečný, jelikož jeho huňatá srst je neprorazitelná jakoukoli zbraní a ani kouzla na něj nemají účinek. A protože se sdružují do stád, tak jsou to jedni z nejnebezpečnějších tvorů planety. Zdá se však že se zdržují jen na jednom území a existuje jen jediné stádo a nezvětšuje se. Někteří se domnívají, že tito jednorožci nestárnou a nerozmnožují se a toto jediné stádo je pozůstatek nějaké dávné inteligentní civilizace. Ale navázat s nimi nějaký rozhovor se nezdařilo.
Toto byl pouze přehled těch nejzajímavějších jednorohých tvorů, které jsem v Asii objevil. Za zmínku by stál i Jednorožec písečný, jehož stáda se schovávají v písečných bouřích, či jednorožec nehmotný, který se podle pověstí pohybuje po celé jižní Asii a přináší do těchto míst svou magii déšť. Avšak o těchto jednorožcích jsem nenalezl dostatek informací, i když byly potvrzeni více kouzelníky, než byl jejich objevitel Humbert Cook.
Na závěr bych chtěl dodat, že jednorožci nemají takovou pozornost kouzelnické společnosti jakou by si zasloužili. Jsou to velmi mocní magičtí tvorové, kteří ovlivňují svou magií nejen sebe, ale i své okolí.
- Přehled tvorů s první úrovní magie - Humbert Cook
- Jeden roh je víc než žádný - Humbert Cook
- Asie, kolébka mnohorožců - Humbert Cook
- Nesmyslené názory Humberta Cooka, druhořadého čaroděje - Jasmine Green
- Krátký přehled plemen jednorožců světa - Jasmine Green
- Ochrana magických tvorů - Roselyn Hartman
- Magičtí tvorové Japonska a kde je najít - Morita Ao
Galerie u vypracování
zima 2025
Arnika RoztodivnáJane OakMara FlycatcherUhnilti Orionis
léto 2024
Annya LiddleElaine RobillardElizabeth Katherine ArlenováJames Denny FreedomLee BakerTarabas Orionis
zima 2024
Addie HazelArietty Liella MinetteClaps CrapsVilja Carrie Dechant
léto 2023
Maya PrinzMonika FireováNewika Shelley LovecraftNoah Limbani
zima 2023
George McGloidHelen MiltonováLucia EverdeenSkylar Blair AndersonUna Vinona Flare
léto 2022
Ewenlia LercheRain Bow ArrowTheodor Mudd
zima 2022
Angela QuickBowIndris ElwinorLudovic AstierTrixie Deliah Sinclair
léto 2021
Astoria von PensBeteramis AthenodorosCalla TorováInees Rut GowstringLucas Redferrum
zima 2021
Caitlin GalbraithGrace Annabeth ReatcherJagga ViggoMelánie HaleMyker Fae McGarden
léto 2020
Annie ReprobateCesmína HardyMiraell EliranneNicolette Marique LeroySusan Cooková
zima 2020
Amanda WrightEmily MoonováZendaer Amattis
léto 2019
Adrian ColletMischel Binghum
zima 2019
Alf WolfmoonAndrew UroborosAndy TopherAya WatanabeBibi AnneCassandra Aurora NottChristina Elizabeth StarkHarry Thorsen
léto 2018
Eleanor BlackfootGinevra Eleanor ZauberinováLilian Isabella RorrsSaphira CrystalTadäus TrotterticklerTamarka Pudlíčková
zima 2018
Edmund HeusingerMarina Liquett CharretteTheresa Veilin BrendiThomas OlkimVeronica Narcissa WilliamsováWronka Zabloudilová
léto 2017
Martin MatýsekNena CampbellSally-Ann OlsonSamantha McRosesWayna Wayra Tlaloc
zima 2017
Angie Claire SilveryClea HaliováDarkness deStinationPatricia Baloure
léto 2016
Dunstan MerryweatherMichael Jones
zima 2016
Hekatea CentaurixHelenia KukkováMeggie UfíkováWenai Lafayette
léto 2015
Keša z BorovéKouhei HasangekiLily Angelina JohnsonováLucy de LioncourtOlivie Windy
zima 2015
Evangelina McLardováLily PetersonOliver McCollin
léto 2014
Brianag Mac CoileáinEmily SmithJane Patricia VamosNaSaŠí JacksonNerys Heliabel GhostfieldováRenée Carlisle
zima 2014
James WatfarMark Petersvood
léto 2013
Alissia Catherine AltereyChiara CheisseováJostein LauierováKim Sarah ReevesováLili SmeaglováMadidess LeevianYwa od Roztodivných
zima 2013
Elbereth GilthonielJassem RinalNarcissa TeacherováNiane z LibelusiePiper Jarwealth
léto 2012
Any DawsonBarbara Arianne LecterCerridwen Lowra AntaresIsabella Anne SwanJane MoorenLilien Emity WatfarMeredith Jade HoganNebelbrach MechachaTydynka Flyová
zima 2012
Alexa SpiderwickováBilkis BlightDavid LopezElanis Aelana RoselfováEsperanza MilagrosaLarrie LarstonováNikolete WhiteSiny de SorrowSophia Glis Glisová
léto 2011
Monny Whitecrow
zima 2011
Arien RellyováJean MolliacováLucira de RadimaruMarylin CuthbertNarcissa FolmayNicholas McElenPhillipa O Connel
léto 2010
Alcielle Alcine ElenieAnna Maria SalomeováAváček de HillsonBellatrix NargelestCassidy CestwoodClemmie Conwillovádany KiribatinElennar HollkinElyssea EllesméryGita HrdličkováHerwen Indil EruveaInes DolfinJanel WeilKathie Amanda NakimurRebecca ShadowfangSarah ElliotováSelena Enail Smithová
zima 2010
Adanedhel BloomAki san MarinoFelicitas FrobisherováIva WildDragonMartin JavorMintaka Orionis
léto 2009
Alisma Bailly FistoBetelgeuse OrionisFilius OrionisGilnien FólearKate ReseaOresta McCollin VianuevaQueti Sylie
zima 2009
Apaloosa NoysováFaltus Petra CatiniováMarguerita LauxVendesousa Asio Otusová
léto 2008
bibi střeštěnkaElerin Portmenová
zima 2008
Eileen LeenováJacob FreezerRáďa Romanoff