Student: Lee Baker
Kolej:Mrzimor
Školní rok: léto 2024

Kouzelná kávaZadané téma: Bohové kávy, kávový Pantheon.
Konzultant: Keša z Borové
Posudek: Dobrý den a kvalitní kávu přeji,

především vám chci poděkovat, že jste si pro své OVCE vybrala právě předmět Kouzelná káva. I když to tak nezasvěceným nemusí připadat, on to není nejjednodušší předmět, který jste si mohla vybrat. Nebudu zastírat, je to navíc můj oblíbený předmět, proto obzvlášť oceňuji vaši snahu a odvahu, s jakou jste se do práce pustila. Ne proto, že byste se měla bát mě, ale proto, že znám tajemná zákoutí a zapeklitosti, se kterými se musí zvídavý student popasovat.

Musím přiznat, že z odevzdané práce je zřejmé, kolik času a energie jste jejímu vypracování věnovala. Evidentně jste práci neodflákla, věnovala jste se jí přesně tak, jak se na práci k OVCÍM sluší a patří.

Rozhodně oceňuji myšlenku, která se prací prolíná. Tady bych však měla několik připomínek. Místy možná dětinských, ale přesto. Jako první mě zarazily překlepy. Příběh, jakkoli poutavý, se vždy špatně čte, když z něj na člověka vyskakují překlepy a gramatické chyby jako čaroblouži z lektvaru. Pokud má člověk k disposici mudlovské programy, které jsou schopné na většinu chyb upozornit, je zbytečné takto svůj příběh kazit. Pokud se hodláte věnovat dál své vědecké kariéře, na toto byste si měla dát pozor.

Druhá připomínka se týká vámi použitých jmen v angličtině. Vím, že je to teď moderní a v některých případech to snad ani jinak nelze, ale káva je bytostně spojena s italštinou. Proto mě jméno bohyně HotWater a ostatních bolestně tahá za uši.

Třetí výtka, snad nejzásadnější, se týká samotného zpracování původně dobré myšlenky. Přijde mi, jako byste se trochu odklonila od tématu. Toto není božský příběh, je to příběh, který dnes prožívá kdejaký hrdina v mudlovských příbězích. Hrdina, ne bůh. Možná jsme se jen špatně pochopily, a proto si na toto téma ještě popovídáme při obhajobě vaší práce. V závěru to pak vypadá, že už vás psaní nebavilo, a tak jste závěrečný boj popsala poměrně chaoticky. Což mi, s ohledem na to, že jste práci odevzdala tak brzy, přijde zbytečné, když vás netlačil čas.

Těším se na vaši obhajobu, protože téma kávy je nevyčerpatelné a je nesmírně zajímavé. Kromě již uvedeného bych chtěla, abyste se do té doby zamyslela nad vlivem materiálu použitého k míchání na výslednou chuť kávy. Jistě víte, že v průběhu věků se místo dnešní lžičky používaly různé nástroje vyrobené z různých materiálů. To je téma poměrně opomíjené, takže si o něm popovídáme podrobněji.

Zatím navrhuji známku: Dobré
Hodnocení: Dobré
Hodnocení propugnatio: neklasifikováno
Hodnocení cogito: neklasifikováno


Vypracování

Dnes vám budu vyprávět legendu o mocných kávových bozích. Nejmocnějším a také prvním kávovým bohem je bůh Espresso. Bůh Espresso byl celý život velmi hořký. Proto když dovršil plnoletosti rozhodl se, že potřebuje trochu osladit. Vydal se, proto putovat po nekonečném vesmíru. Putoval dlouho, ale nenarazil na nic, co by mu s jeho hořkostí dokázalo pomoci. Až jednoho dne narazil na krásnou Vodní Galaxii. Uprostřed ničeho našel klenot. Nádherná Vodní Galaxie plná plovoucích planet. Jeden krásný vodní svět vedle druhého. A uprostřed jedním pevným bodem (jak to v podobných Galaxiích bývá ) překrásná modrá koule. Místní jí nazývali BlueSun. BlueSun nebyla,ale pouze klenotem galaxie, byla také důvodem proč celá galaxie držela pohromadě. BlueSun ohřívala a udržovala gravitací všechny planety ve své blízkosti pohromadě. Espresso se vydal přímo k ní. Těsně předtím než se, ale přiblížil moc blízko, uviděl krásnou vodní planetu,která jej zaujala. Rozhodl se na ní přistát, aby ji prozkoumal. Zjistil, že vodní podmínky zde daly počátek novému životu. Změnil svou podobu tedy do tvora, který byl jejich druhu co nejvíce podobný, aby se s nimi mohl spřátelit. Planeta byl plná nejrůznějších tvorů, velkých i malých, inteligentních i hloupých. Inteligentní tvorové si říkali watři. Watři měli na místě, kam připlul obrovské království. Nádherné stavby a úžasnou kulturu. Espresso si to místo hned zamiloval. Poznal zde místní vědeckou výzkumnici, která na planetě zkoumala jednotlivé neinteligentní druhy. Výzkumnice se jmenovala Estra. Estra věděl spoustu věcí nejen o planetě, na které žila, ale také o okolní galaxii. Poučila ho o tom jak věci které jsou krásné mohou být často velmi nebezpečné. Například jejich BlueSun. Pokud se prý někdo přiblíží k BlueSunu moc blízko, jeho gravitace ho přitáhne a pravděpodobně ho BlueSun zabije.

Estra a Espresso začali planetu zkoumat spolu. Během jednoho takového zkoumání, narazili na obrovského Resaporetose. Resaporetos byl podle Estry jedním z nejobávanějších tamních primátů a Watři se ho proto velmi báli. Normálně by toto setkání skončilo smrtí obou Watrů, ale Espresso nebyl tak úplně normální Watr. Zabil Resaporetose v epickém souboji a zachránil tím svůj i Estry život.

Estra byla velmi všímavá a tak jí došlo že Espresso nebude klasický Watr. Za záchranu se mu tedy odvděčila tím, že mu ukázala své pravé já. Nebyla stejná jako ostatní Watři. Byla to bytost jako on. Její skutečné jméno bylo HotWatter. HotWatter byla sice fascinována Watry, ale ještě víc byla fascinována Espressem, a proto se rozhodla ho dále doprovázet na jeho cestě vesmírem. 

Později Espresso zjistil, že než se usídlila u Waterů, hledala i ona řešení svého rodného problému. Toužila po tom se zchladit. Dlouho spolu putovali, ale nenašli řešení ani jednoho jejich problému. Jejich vztah se však za tu dobu výrazně změnil. Zamilovali se jeden do druhého. Jejich láska a mě neznámí způsob jejich rozmnožování dala vzniknout jejich synovi Americanu. Americano byl mixem svých rodičů.To způsobilo, že neměl takový  problém s hořkostí ,ani netoužil po ochlazení. A byl proto mnohem šťastnější. V tradičních legendách je tedy popisován jako bůh štěstí. HotWatter je pak bohyní vody, deště a horka. 

Jako šťastná rodina putovali společně po vesmíru a hledali to, po čem toužili. 

Až jednoho dne jim cestu zkřížil IceTea. IceTea byla velmi mrazivá temná bytost, která putovala vesmírem a pohlcovala vše živé.Měl tak nízkou teplotu, že většina věcí při kontaktu s ním zmrla. IceTea na Espressa okamžitě zaútočil. Espresso se nebál a zlé entitě se postavil. Použil všechnu svou teplotu, aby mu uštědřil ránu a to ho stálo ruku. 

Když viděl ,že proti IceTeaovi nemá ani on šanci, rozhodl se utéct a nalákat IceTea k modré kouli uprostřed Vodní galaxie. Vplul do Vodní galaxie. Plaval co nejblíže mohl. IceTea mu byl v patách. Letěl přímo k němu. Espresso věděl že v takové rychlosti do něj zachvíli narazí. Věděl, ale také že pokud se to stane gravitace BlueSun je oba přitáhne a BlueSun je zabije.Chtěl se obětovat ,aby zachránil svou rodinu. HotWatter se ale také rozhodla. Vyletěla za IceTeaem. Narazila do něj aby ho vychílila z Espressovi osy. Slunce je oba začlo přitahovat. Espresso stuhl nemohl nic dělat. Pouze sledovat jak jeho milovaná žena, spolu s jeho nepřítelem ,mízí v oslepujícím BlueSunu.  Espresso zůstal ze synem sám. Prožili dalších několik skvělých dobrodružství. Žal,který jim ale způsobila smrt HotWatter se nedal zapomenout. 

Putovali vesmírem dlouhá léta dokud nenašli mléčnou dráhu. V této oblasti se vyskytovali prý milkové bytosti ,které by Espressovi mohli pomoc se trochu osladit. První milková bytost ,kterou zde potkali byla Milkfoam. Nacházela se na planetě zvané země. Zkoumala tam lidi. Velmi zajímavý druh který si chuť Milkfoam velmi zamiloval. Byla prakticky ve všem. Lidé Milkfoam fascinoval lidský druh, protože dokázali produkovat záhadnou tekutinu podobné její standardní stavbě těla zvanou mléko. Skoro každý druh na jejich planetě, měl ale jiný druh tohoto mléka a pouze v jistém období života. Zvířata na planetě zemi se totiž rozmnožovali pomocí sexu. Často právě po tomto aktu se začalo zvířecím nebo lidským samičkám tvořit mléko. Netvořilo se jim, ale v celém těle. Tvořilo se jen ve specifických oblastech.. Espressovi se Milkfoam velmi zalíbila. Ukázala mu jak je lehké lidi ovládat pomocí jídla a pití ,které k životu nutně potřebují. Řekla mu jak lidé fungují, čemu věří a jak jednoduché je je ovlivnit k nějáké víře, protože furt hledají něco co jim bude řídit život.  

On jí naopak naučil jak vypadají jiné vesmíry, povyprávěl jí jak stvořili s jeho bývalou ženou nový druh, který má jediného představitele a tím je Americano.Zkusili i lidský sex. Nějáký čas po něm se Milkfoam začalo v prsních žlázách tvořit mléko. A o pár měsíců později se narodila Capuccino. Nebylo to ale lidské dítě, bylo to dítě, které bylo trochu jako Espresso a hodně jako MilkFoam. Espresso opět stvořil nový druh. Capuccino nejprve nevěděla jak se změnit do lidské podoby. Postupem času se to, ale stejně jako  její bratr Americano naučila. Espresso a jeho rodinka tak žili na zemi již nějáký čas. Lidé se jim velmi zalíbili a tak si řekli, že by jim mohli nabídnout kousek sami sebe. Espresso tedy kousek svojí mocné síly vložil do semínka. Toto semínko,pak spolu se svojí ženou zasadili. O semínko se nějáký čas starali, dokud vyrostlo v nádherný strom. A tak vznikl první kávovník. 

Espresso pak vymyslel ,jak jeho plody zpracovat,tak aby z něj vznikla dost snesitelná forma pro slabá lidská těla. Tyto techniky pak spolu s kávovými zrny rozšířil po světě. Lidé ve skutečnosti nevyužívali ani 10% moci kávových zrn a tak to bylo správně.

Život na planetě zemi kvetl dál a káva jak tomu lidé říkali se stala jedním z nejpopulárnějších nápojů na světě. Nic hezkého netrvá ale věčně a tak i tato nádherná pohádka musela jednou skončit. 

Espresso létal ve své rodné formě na oběžné dráze,když uviděl,že se k němu něco blíží. Rychlostí světla se k němu blížila bytost jménem Enthanol. Nebyla, ale sama byl to celý zástup Ethanolů. Ethanolové byli po celém vesmíru dobře známý. Navštěvovali jednotlivé galaxie a jako mor napadali jejich životní formy. Živili se na živých formách jako paraziti. To Espresso nemohl dovolit. Pustil se tedy vstříc převaze. Byl sice vyšší druh bytosti než Ethanolové,ale proti značné převaze neměl šanci.Pobyl co nejvíce Ethanolových bytostí mohl, ale i tak nakonec prohrál. Byl uvězněn do Ethanolového vězení a poslán na druhou stranu vesmíru králi Ethanolů. Král Ethanolů, si totiž rád nechával, jednu neposkvrněnou bytost,z každé galaxie ,kterou dobyl ve své sbírce. V zajetí strávil roky. Po několika letech doputovali na konec vesmíru. Kde zjistili že rodná galaxie Ethanolů byla ovládnuta bytostmi IceCream. Bytosti IceCream pobili všechny Espressovi Ethanolové věznitele a osvobodili ho. Dcera náčelníka IceCreamů našla v Espressovy zalíbení. A tak náčelník nabídl její ruku Espressovi, který mu byl dlužný životem  a tak přijal. Uspořádala se překrásná svatba a hned po ní začal Espresso plnit své manželské povinnosti. Spolu s dcerou náčelníka vytvořili syna jménem Affogato. Armáda IceCreamů byla sice velká,ale ne dost na to,aby porazila Ethanoly. Proto Espresso předložil návrh,aby před záchranou země,navštívili prvně jeho rodnou planetu. Ta byla však napadena a vydrancovaná bytostmi Tea,jejichž náčelník byl GreenTea. IceCreamové se s Tea pustili do boje. Byla to dlouhá bitva, která trvala několik let. Nakonec však uprostřed galaxie vznikla vzpoura Espressů, a tak IceCreamové vyhráli. Ztráty byli velké. Celá Espressova rodina byla mrtvá. Přežila pouze skupina vzdálených příbuzných ,kteří byli mezi vzpouřenými zajatci. IceCreamové je tedy vzali mezi sebe a společně se vydali na dlouhou pouť vesmírem. Směr země.

 

Dlouhé roky putovali vesmírem.Naráželi na různá úskalí, potkávali nepřátele i přátele až nakonec ji našli. Přímo před nimi byla galaxie mléčné dráhy. Hned jak se ocitli v jejím dosahu zjistili,že něco není v pořádku. 

Dostali se tedy k planetě zemi. Jejich dávní nepřátele Tea si tuto krásnou planetu spolu s Ethanoli podmanili. Espresso jen doufal že jeho manželku a děti nepotkal stejný osud jako zbytek jeho rodiny.

Kombinovaná armáda Tea a Ethanolu pod názvem TatraTea na ně zaútočila. Espresso, předal velení bitvy náčelníkovi a sám se vydal na zemi. Rovnou k svému starému domu. Vzal na sebe lidskou podobu a vrhl se ke dveřím domu. Uviděl tam svou manželku syna, dceru a další neznámé dítě. Všichni byli velmi překvapí,že Espressa vidí živého. 

Náčelník GreenTea si všiml co Espresso udělal a tak se vydal přímo za ním. Vzal na sebe také lidskou podobu a hned jak dopadl na zem, zaútočil na Espressa

Povalil ho na zem a začal do něj mlátit hlava nehlava. Espresso se však nenechal zaskočit. Vykryl náčelníkovi údery. Shodil ho ze sebe a ze stěny sundal svůj starý meč. Rozmáchl se s ním,ale lidské tělo už mu nevyhovovalo tak jako dřív. Protivník stihl uhnout a sebrat meč druhý. Espresso znovu zaútočil, ale jeho útok byl očekáván. Protivník provedl kryt, protože byli oba v blízké vzdálenosti kopl Espressa do břicha. Esspreso proletěl dveřmi a přistál venku v jezírce. Muž se vydal za ním. Espresso vylezl z jezírka. Byl plný vzteku.Použil svou božskou moc aby muže zvedl do vzduchu. Protivník byl neschopen pohybu. GreenTea řekl Espressovy jak zabil jeho rodinu. MilkFoam tomu celému přihlížela a poslouchala. GreenTea byl už několik let její manžel. Všichni mysleli,že je zachránil před Ethanoli. Bohužel netušili , že GreenTea byl pouze jejich partner. 

Najednou Espressa smetla obrovská vlna ethanolu. Vůdce Ethanolu tu byl také a nechtěl se své nadvlády nad zemí jen tak vzdát. Espresso opět spadl do jezírka. Bylo to teď dva proti jednomu. Vlny ethanolu střídali vlny tea. Útoky šly z levé i pravé strany. Espresso si vytvořil presso štít a meč. Vyletěl do vzduchu a udeřil na Ethanola. Ten vykryl jeho útok a poslal směrem k němu útok ethanolu. Espresso ji vykryl a rovnou vedl další útok. Ve stejnou chvíli ho srazila vlna horkého tea. Meč zmizel a Espresso měl jen svůj štít. Opět schytával rány z obou stran. V tu chvíli ho srazila k zemi vlna americana. Než se stačil GreenTea vzpamatovat srazila ho vlna milk k zemi. MilkFoam a Americano vyrovnali šance. Společně s Espressem bojovali ,proti GreenTeamovi a Ethanolu,až do chvíle kdy se objevila Ethanolova dcera ,aby je zastavila. Milovala totiž Americana a chtěl poprosit otce o mír. 

Vůdce Ethanolů za roky co žil na zemi vyměkl. Na zemi se mu moc líbilo a dobívaní ho již nebavilo. Chtěl,aby jeho dcera byla štastná a tak se sňatkem souhlasil. 

GreenTea takovou zradu nehodlal akceptovat. V chvíli nepozornosti zabil Ethanola a utekl na oběžnou dráhu,kde chtěl přesvědčit Ethanoli o zradě jejich vůdce. Když se dostali na oběžnou dráhu zjistili,že boje jsou horší než čekali. Na obou stranách bylo nespočet mrtvých. 

Americano a dcera Ethanola se vydali na oběžnou dráhu také.Chtěli bitvu o zemi jednou pro vždy ukončit. Espresso mezi tím v čele své armády ,vedl útok,proti TatraTea. Ti měli stále početní převahu. Naštěstí Americano se objevil včas a Ethanolovou armádu zastavili. GreenTea,ale stále nechtěl uznat prohru a tak zaútočil na Ethanolovu dceru. Espresso útok zachytil a GreenTea konečně zabil. Bohužel přitom ,ale utrpěl smrtelná zranění. 

Espresso si uvědomil ,že země není připravena,na příchod jemu podobných bytostí,a tak se přeformoval v ochrannou vrstvu země. Tato vrstva bránila přístupu jakýchkoli bytostí,kteří by chtěli zemi napadnouti. 

Americano se svojí novou ženou a dvěma novými armádami,se rozhodli vrátit do království Ethanolu. 

 

Během let, co byl Espresso pryč,jeho manželka značně rozšířila produkci kávy a ta se stala nejpopulárnějším nápojem světa. Bohužel přišla invaze ethanolu díky,které se rozšířil alkohol. Invaze Tea se poté projevila nejvíce ve spojených královstvích. Zde se stal také časem velmi populární TeaMilk. TeaMilk byl synem MilkFoam a GreenTeena z dob před Espressovou smrtí.

 

Nejvyšším bohem, který svým tělem chrání zemi je Espresso. Ten představuje naději, hořkost a ochranu. Jeho první manželka HotWatter je bohyní vody, horka a obětování. MilkFoam je bohyní plodnosti, mléka a krásy.