Student: Alcielle Alcine Elenie
Kolej:Zmijozel
Školní rok: léto 2010

ZeměplochismusZadané téma:

Velevážená slečno Elenie,
rozhodla jste se absolvovat OVCE z předmětu Zeměplochismus. Základním předpokladem je splnění rozsahu 26 palců a dostatečné zpracování těchto témat:
1. Sepište mi první část vaší práce o Ankh-Morporku. Chci aby jste o něm zjistila úplně všechno, včetně historického vývoje, jeho státního zřízeí a zajímavých míst, které je možnost navštívit.
2. Zpracujte téma Neviditelné Univerzity. Její historii, vývoj a významné postavy současnosti.

Přeji Vám při plnění zkoušek hodně štěstí a pevné nervy!
Dr.M. Serge Renine


Konzultant: Serge Renine
Posudek:
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

 

Město nedozírných možností...

 

Mým nesnadným úkolem bylo písemně představit Ankh- Morpork, legendární město složené z pyšného Ankhu a zhoubného Morporku...

Ankh – Morpork... nejstarší, nejnenapodobitelnější, nezkorumpovanější, nejznečištěnější, nejsféráznější a nejnebezpečnější město Zeměplochy. Jak se říká – „Všechny cesty vedou do Ankh-Morporku, pravdou ovšem je, že vedou z Ankh-Morporku, ale lidé po nich občas kráčí špatným směrem.“

Přesto se sluší začít od začátku... Tedy ne úplně od Začátku, ale skoro.

 

„Všechno někde začíná... i když s tím tvrzením mnoho fyziků nesouhlasí...“

 

„V dalekém a starém opotřebovaném vesmíru, uprostřed myriád mihotajících hvězd se nachází – Velká A´Tuin...

Na jejím krunýři, putují spolu s ní nekonečnem vesmíru, čtyři obrovští sloni, nesoucí na svých mocných hřbetech...

...Zeměplochu.“

(Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part1.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Barva kouzel)

http://www.hogwarts.cz/spaw/uploads/OVCE/10828/13580705.jpg


Nejdříve bych si dovolila uvést pár holých faktů. Ankh- Morpork je největší samostatný městský stát, nejpřecpanější dvoj město, rozděleno řekou Ankh na stejnojmenný domýšlivý Ankh a zbídačelý Morpork.

Jeho vznik se datuje nejspíše na rok 2564 před začátkem současného letopočtu.

Ankh-Morpork leží na úrodných Stoských pláních, které se setkávají s kruhovým mořem, do nějž jen pomalu a velmi neochotně plazivým tempem ústí nejšpinavější řeka na světě – Ankh. (Ta je díky svému znečištění natolik hustá, že se z ní stala jediná řeka na světě, ve které je nemožné se utopit. Obyvatelům města slouží jako stoka, pohřebiště a mimo jiné v ni žijí ryby, které když vložíte do čisté vody, zešílí.)

A na čem přesně stojí Anhk-Morpork? No zase a jedině na Ankh-Morporku. Jak bylo město postupně zaplavováno řekou, stavělo se pořád na stejném místě, jen zase o něco výš a výš. A tak prakticky řečeno stojí dnešní Anhk-Morpork na několika nespočetných Ankh-Morporcích, pohřbených do věčného bahna.

 

Obě města spojuje Mosazný most, který pečlivě střeží osm soch hrochů. Legenda praví, že pokud bude městu hrozit zkáza, sochy obživnou a utečou.

Nicméně, ačkoli Ankh-Morpork nemá a nikdy neměl nijak dobře účinnou armádu, nebyl nikdy dobyt. Jednoduše proto, že se ještě nenašel nepřítel, kterého by nešlo (třeba během obléhání) zkorumpovat a následně ožebračit. Ankhh-morporčané jsou nesmírně vynalézaví lidé, zejména v obchodování.

Hlavním jazykem je zde morporkština.

 

Státním zřízením je Ankh-Morpork osvícená tyranie. V čele stojí Patricij, svrchovaný vládce města. Momentálně je to Jeho Lordstvo Havelock Vetinari. Právě on dokázal nemožné – zajistit, aby tak svérázné a neudržitelné město fungovalo. Říká se, že to bylo hlavně tím, že legalizoval zločin (podle jeho názoru tu byl vždy a ke snížení kriminality tak stačí, aby zločinci pracovali o něco méně). To umožnilo založit bezpočet cechů, ke kterým se ještě dostaneme.

 

Patricij, vládce Ankh-Morporku, nevládne příliš spravedlivě nebo dokonce demokraticky. Nicméně poprvé po tisíci letech, město funguje.

Hlavně proto, že věděl, kdo se drží zásad a komu náleží jaký trest, za to co udělal.

(Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part1.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Barva kouzel)


Tady bych si dovolila poznamenat, že než začali město spravovat Patricijové, bylo v rukou králů či královen (např. Velttrik III, Paramor, Vedletroup Bezvědomí, Pneumát nebo královna Algena IV,..).  Poslední král byl sesazen předkem Samuela Elánia a skončil na popravišti.

 

Na pořádek dohlížela Denní a Noční Hlídka, která byla v průběhu času sloučena pod Velitele Samuela Elánia jen jako Hlídka. Nyní se stále dynamicky rozvíjí, hlavně za přispění kapitána Karotky Rudakopalsona, adoptovaného trpaslíka a mimochodem, právoplatného dědice trůnu Ankh.Morporku, které je však toho názoru, že Patricij řídí město víc než dobře a není třeba něco měnit.

 

Co se týče složení obyvatelstva, bývali doby, kdy zde bylo nejvíce lidí. Ovšem přišly nové časy a teď se dá bezpečně říci, že národnostní menšiny zde tvoří většinu obyvatelstva.

Vedle živých (lidí trpaslíků, Nobyho, skřetů...) zde žijí nemrtví (zombie, vlkodlaci, upíři,...) a neživí (golemové,...). Jak lze vidět, v tomto městě se to jen hemží nejrůznějšími rozmanitostmi, které se velmi často pouštějí do křížků.

 

Co se náboženství týče, má město každému co nabídnout. Nikde jinde nenajdete tolik chrámů, kněží a náboženství jako zde. Každý věří čemu chce, ale nikdo není ateista...Zeměploští bohové se s ateisty nemazlí...

 

Teď bych se ráda zmínila o další vymoženosti Ankh-morporku a to jsou jeho cechy. Cech je společenstvo lidí stejného zaměstnání a zájmů ve velkou skupinu, která ty zájmy prosazuje mnohem účinnější cestou. Také zajišťují kompetenci a kvalitu služeb, takže když vás například někdo okrade, můžete si být jisti, že se jedná o profesionála a dostanete stvrzenku.

 

Cech vrahů je prestižní škola pro horních deset tisíc. Mladí šlechticové a šlechtičny zde dostávají to nejlepší vzdělaní a po absolvování zkoušek si můžete být jisti, že svou práci odvedou (za kulaťoučkou sumu) elegantně a se vkusem.

 

Cech šašků je nejsmutnější místo na světě, neboť není nic vážnějšího než žertování.

 

Cech švadlen a šiček je jedním z nejstarších, bohužel, slečny a ženy zde šít opravdu neumí.

 

Dále bych už jen jmenovala cechy – obchodníků a právníků,  psů, alchymistů, hráčů, zlodějů, rytců, žebráků, pašeráků, hudebníků, kejklířů a zaklínačů,...atd. Cechy vznikají velmi rychle a prakticky pro jakékoli řemeslo, takže je velmi obtížné je sledovat všechny. Nicméně, existuje i kontrola, a opravu se nevyplácí provozovat (kriminální) činnost sám za sebe...

 

 

Mezi nejzajímavější místa Ankh-Morporku patří například:

Palác – sídlo králů a patricijů, ovšem zde bych se neradila zdržovat dlouho, jáma škorpiónů nemá nikdy dost.

Opera – ač se umění moc nepěstuje, divadlo především aneb - Go must show on! (I po pádu Fantoma Opery)

Neviditelná univerzita – sídlo nejmoudřejších mužů Zeměplochy,...tedy aspoň se to říká.

Prokopnutý Buben – oblíbená hospoda a dějiště různých událostí.

Na márách – hospoda oblíbená především mezi nemrtvými.

Chrám Malých bohů

dům paní Dlaňové – útočiště pro všechny...trochu jiné

Stínov – nejnebezpečnější městská čtvrť, zde se ani ti nejtvrdší a nejotrkanější kriminální živlové neodváží chodit sami.


Ankh-Morpork je jedinečný a neopakovatelný. Buď ho budete nenávidět nebo se jim necháte ohromit. Pravděpodobně obojí. Nikde jinde nenajdete tak mnoho chaosu na tak malém místě. Zde můžete začít žít úplně jiný život a mnoho obyvatel to tak skutečně učiní, Ankh-Morpork vás změní a nebude se vás na nic ptát...Viditelně Neviditelná univerzita

 

Slavná, opěvovaná i nenáviděná. Jedna z nejpozoruhodnějších budov Ankh-Morporku. Říká se, že od jejího založení se na Zeměploše počítá čas.

Jako stavba je řešena zdmi ohraničující pozemky, několika patrovými budovami a vysokou Věží umění. A jelikož jsou zeměploští mágové posedlí číslem osm (jakožto číslem magie), má osmička své jedinečné postavení. Nikdy ji neuvidíte na číslech pokojů studentů, ale za to je obsazena skoro všude jinde. V počtech schodů, oken, svícnů, stop od zemně, pilířů, trámů, atd...

Ve své podstatě se jedná o školu čarovných umění, avšak trochu odlišného typu než známe my, tady v Bradavicích. Stručně řečeno, na Neviditelné univerzitě studují jen (až na jedinou drobnou výjimku muži) osmí synové osmých synů – tedy mágové. Ženy obdařeny magickým nadáním provozují své živnosti výhradně jako čarodějky, především ve vesnicích přímo mezi obyvateli. A upřímně řečeno, jsou tam v mnohem větším bezpečí, i pokud zrovna někde probíhá nějaké to rituální lynčování... Kariéra na neviditelné univerzitě je poněkud...ožehavá.

 

Mágové Neviditelné univerzity tvoří velmi křehké bratrstvo...abych se vyjádřila přesně, bratrovražedné bratrstvo. Cesta vzhůru totiž znamená, že vám někdo musí (svým odchodem) uvolnit ono požadované místo. Mágové nikdy ze své pozice neodejdou dobrovolně, tedy pokud nemíří na pozici vyšší, pochopitelně. Jsou velmi, velmi ctižádostivé bytosti.

Jestli je něco, co mocný mág nejvíce nesnáší, pak je to jiný mocný mág.

 

Ve světě mágů, plném zdravé konkurence, vede cesta nahoru přes špičaté boty padlých.

Občas si je musíte uprázdnit sami.

(Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part1.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Barva kouzel)

 

Jak víme existuje osm úrovní, kterých může každý student dosáhnout. Začíná se pochopitelně náborem studentů. Na první úroveň postoupí téměř každý. Postupem času se na každé vyšší pozici konkurence pravda snižuje, zatím co konkurenční boj nabírá na ostrosti, lstivosti a rafinovanosti. Čím výše také stojíte, tím pečlivěji si musíte hlídat již dosažený post a to se prakticky odrazí na tom, zda jste schopni přežít pokusy svých podřízených o jejich kariérní vzestup. Někde mezi pátou až sedmou úrovní se tak každý mág ocitá mezi kladivem a kovadlinou, kdy mu „podřízení“ jdou dravě po krku, zatímco co ho současně jeho „nadřízení“zadupávají do země. A nemusí to být jen řečnický obrat. Mágové umí být neobyčejně vynalézaví...

 

„Ve společnosti jednoho z nich, osm nejvyšších členů bratrstva mágů hrdě manifestovalo svou schopnost přežití. Protože za každým mágem osmého stupně je minimálně jeden mág stupně sedmého, usilující o jeho život.“

 

„Víte arcikancléři, jak se říká... když už vás nudí hledání kousků skla ve svém obědě, tak už vás nudí život. Jen si tak přemýšlím, přirozeně.“

(Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part1.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Barva kouzel)

 

Nejvyšším bodem celé Univerzity je Věž umění. Ta je zároveň se svými osmi sty stopami nejvyšším bodem celého Ankh-Morporku. Na jejím vrcholu se provádí občasné rituály, jako třeba čtení Oktáva atd. Samo sebou umožňuje nesmírně přehledný pohled na pozemky Neviditelné univerzity i širého okolí za školními zdmi.

 

Bezesporu nejnebezpečnějším místem Neviditelné univerzity (i vzhledem ke trendu kariérního vzestupu mágů) je - knihovna. Ano, taková ta velká, spletitá místnost, kde se přechovávají knihy. Ne snad kvůli nekončícímu a zákeřnému labyrintu z regálů, jehož seřazení dokonale ovládá jen jediný op a knihovník současně nebo snad kvůli onu orangutanovi samotnému.

Knihovna je nebezpečná tím, že každé kouzlo, ač pečlivě svázané do slov a uvězněné na stránkách knih, žije svým vlastním životem a nekompromisně se snaží se osvobodit. Ano, není nic nebezpečnějšího, než magická kniha. Knihovna Neviditelné univerzity má magických knih tolik, že magie, která prosakuje z jednotlivých knih se kumuluje a občas způsobí nějaké to narušení reality, díru mezi dimenzemi,...a takové to menší a nepodstatné malé nehody. (Pokud přehlédneme takové detaily, že právě kvůli prosakující magii se v blízkosti Neviditelné univerzity chrliče naučily pohybovat, mravenci oblékat, jeden ze psů mluvit atd...)

Také jsou zde k nalezení knihy, které se píší samy, nebo dokonce takové knihy, které - pokud si nedáte pozor - přečtou vás...

Dalo by se říci, že čím mocnější magická kniha, tím větší nebezpečí představuje nejen pro své okolí. Ovšem, ty skutečně mocné knihy jsou zajištěny i jinými prostředky než zaklínadly. Řetězy, třeba...

 

Oktávo, nejmocnější magická kniha ze všech, uvězněná v okovech hluboko ve sklepech Neviditelné univerzity. Kouzla, v ní zapsané, žijí vlastním životem.

(Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part1.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Barva kouzel)

 

Legendární Oktávo. Osm Velkých zaklínadel uvězněných ve vazbách knihy. Právě Těch osm velkých zaklínadel s nimiž Stvořitel tvořil nejrůznější světy...a pak si je jednoho dne zapomněl na Zeměploše.

Oktávo dlouhou dobu strávilo právě na Neviditelné univerzitě, kde se jednoho dne jedno z Velkých zaklínadel uhnízdilo v hlavě nejhoršího máka...pardon, chci říci mága, jakého kdy Zeměplocha nosila. (Abychom nebyli nespravedliví, Mrakoplaš měl talent...k útěkům a přežití za všech okolností. Ačkoli nutno podotknout, nepatřil ke Smrťovým favoritům, nikdy nechodil na schůzky včas.)

Několik let nato bylo Osm Velkých zaklínadel vysloveno společně, což zapříčinilo vznik dalších světů na dalších hřbetech čtyř slonů po té, co se vylíhlo několik galaktických želviček poblíž rudé hvězdy, kam si to - ke zděšení všech obyvatel plochy - namířila velká A´Tuin.

Krátce nato bylo Oktávo „ztraceno“ v Zavazadle, které na otázku - co s ním udělalo, nasadilo výraz, který byl...tak nějak dřevěný.

 

 

 

Formální vedení NU

Arcikancléř
Nejvyšší post, sen mnoha ctižádostivých mágů. Samotný vrchol pyramidy hierarchie.
 

Momentálně toto místo zaujímá Vzdoromi Výsměšek Hnědý. Byl zvolen pouhou náhodou, když se vysokoškolská rada usnesla, arcikancléř, který objímá stromy, nebude v případě potřeby velkou překážkou ve svém nahrazení. Výsměšek skutečně miluje venkov, ale pouze jako to prostředí, ve kterém může zabíjet, cokoliv se pohne.

Od jeho příchodu na univerzitu ustaly i běžná praxe v uplatňování služebního postupu, kdy se jej pokusilo několik starších mágů vystřídat a ten, co měl nejvíce štěstí, ošklivě kulhá.Zakladatel NU

Albert je bezpochyby jedním z největších mágů. Tento hubený stařík s brýlemi na nose  skutečně založil Neviditelnou univerzitu, ovšem po té, co se mu povedlo provést obřad AškEnte pozpátku (v naději, že se vyhne obávané smrti, když mu do ní zbývalo jen 91 dní, 3 hodiny a 5 minut – osoby nadané magií přesně ví, kdy zemřou nemluvě o tom, že Smrtě vidí) se smrti nevyhnul, nýbrž byl přenesen do Smrťovy říše, kde neplyne žáden čas.

Nyní žije se svým Mistrem, vaří snídaně občas i pro jeho adoptovanou dceru nebo později vnučku Zuzanu, dohlíží na účetní knihu, aby jeho pán nepřišel na schůzku pozdě, nebo dokonce brzo. Také se stará se o Truhlíka , Smrťova  koně.

Albert na svět se již bez Smrtě nechodí, protože mu zbývá už jen asi 5  sekund života. Neuznává žádné jídlo, které neprošlo smažením na oleji, nesnáší nepořádek a osobní otázky.

 

Supermág Peníz

Poslední supermág, čili magický prazdroj Zeměplochy. Osmý syn (osmého syna jeho osmého syna - což už se kvůli nechutně mocné syrové magii nesmí) mága Faktradice Rudého. Poté, co jeho otec unikl Smrťovu zásahu a schoval se do magické hole svého syna ve věku deseti let dorazil na Neviditelnou univerzitu. Tam po velmi rychlém kariérním vzestupu  byl jednohlasně jmenován Arcikancléřem. Posléze rozpoutanou magickou válku, (kdy pouhá přítomnost magického prazdroje přitahovala magii tak mocnou, že i největší magické tele provozovalo kousky o jakých se nesnilo mágům ani osmé úrovně, tudíž se do sebe otevřeně pustili) kterou ukončil až přesný zásah Mrakoplašovy ponožky s půlkou cihly. Peníz poté udělal to, co každý supermág před ním, stvořil si vlastní svět, do kterého se následně odebral. S ním odešla z plochy i ona nepopsatelně mocná syrová magie a vše se vrátilo do poněkud „klidnějších“ kolejí.

 

mák Mrakoplaš

má se všeobecně za to, že se jedná o nejhoršího studenta magie na Zeměploše. Mrakoplaš se jako mladík vsadil, že se holou rukou dotkne Oktáva – a dotkl. Zaplatil za to ohromnou cenu. Jedno z Osmi Velkých zaklínadel se mu usadilo v hlavě a definitivně tak utnulo Mrakoplašovi jakoukoli šanci naučit se jakékoli další kouzla (asi jako když se pokoušíte chytat vrabce, když máte nad hlavou kroužícího orla), což mu znemožnilo složit byť jedinou zkoušku. Nicméně prokázal svůj talent v přežití a to i přes to, že se nikdy nestal terčem konkurenčního boje svých kolegů. A, jak už bylo řečeno, se Smrtěm si nerozumí zrovna nejlépe...

 

„TVŮJ ŽIVOT JE U KONCE, MRAKOPLAŠI. NEMOHU TU TRČET CELÝ DEN.“

„Já můžu! Co jsi udělal s turistou?“

„MÁM DOJEM, ŽE CHCE VYZKOUŠET ATRAKCE WYRNBERGU.“

„Patricij už může poslat své lidi, aby mě mohli zabít.“

„JE VELKÁ PRAVDĚPODOBNOST, ŽE NEBUDE MUSET.“

„A na co se tak těšíš?“

„PROMIŇ, NEMŮŽU SI POMOCT. A TEĎ, NECHTĚL BY SES UŽ KONEČNĚ PUSTIT? NEBUDE TO BOLET.“

„Být roztrhán vlky na malé kousíčky? To nebolí?“

„POTRVÁ TO JEN CHVILIČKU. A TAKY JE TO OHROŽENÝ DRUH.“

(Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part1.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Barva kouzel)

 

Podomní Kšaft

Mág, který se odebral do vesnice Kyselá prdel, aby předal svou magickou hůl osmému synu osmého syna, tedy novému mágovi. Bohužel se nestihl přesvědčit, zda se opravdu jedná o syna a zapříčinil tak trnitou cestu historicky prvnímu a jedinému mágovi – ženě.

 

Reginald Půlbotka

Za svého života býval mágem. Zemřel, byl řádně pohřben, ale klidu nedošel. Vrátil se zpět na svět jako zombie, bohužel, mezi mágy již to nešlo. Nyní je členem spolku nemrtvých a pracuje jako strážník Hlídky.

 

Rozšafín Ctibum (Mudromil Oberkost)

Tichý a přemýšlivý mág, vynálezce největšího myslitele Zeměplochy – Hexe. Podle názoru Vzoromila Výsměšeka potřebuje častěji na vzduch.

 

Ymper Trémon

Velmi ambiciózní mág, vystřídal arcikancléře Galdera Počasvoska. Krátce na to byl podroben stvůrami z Podzemních rozměrů, když se pokoušel přečíst celé Oktávo.

 

Neviditelná univerzita je v leč čem podobná Bradavicím. Je v ní tolik nashromážděné magie, že si žije svým vlastním životem. Má své stálé i přechodné obyvatele, studenty a vyučující. Poskytuje velmi nebezpečnou věc, které vás nezvratitelně změní – vědomosti. Občas se stane místem, kde se rozhoduje o bytí či nebytí světa, ale takové věci zkrátka patří k magickému řemeslu.


 

Zdroje čerpání informací skřítky a jinými donašeči:

 

 


Zdroje čerpání informací skřítky a jinými donašeči:

Pohyblivé běžící obrázky v sériích:

            Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part1.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Barva kouzel

Terry.Pratchetts.The.Colour.Of.Magic.Part2.HDTV.XviD-BiA.avi – na motivy z knihy Lehké fantastično

 

Terry.Pratchetts.HogFather.Part.1.HDTV.XviD-SFM.avi – na motivy z knihy Otec prasátek

Terry.Pratchetts.HogFather.Part21.HDTV.XviD-SFM.avi – na motivy z knihy Otec prasátek

 

Externí zdroje:

            http://ankh.ic.cz/index.php

            http://www.discworld.cz/zemeplocha/o_zemeplose/

            http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana