Student: Lucira de Radimaru
Kolej:Zmijozel
Školní rok: zima 2011

Studium mudlůZadané téma: Vážená slečno,

když jsme se naposledy vydala do mudlovského světa, konkrétně do Prahy, byla jsem dotázána, zda-li již mám OPENCARD. Nejprve jsem na dotyčného zírala jako Ladard na snědený bůček, avšak posléze jsem si zjistila, co tohleto podivné slovo vlastně znamená.

Po vás bych chtěla, abyste si o OPENCARD zjistila úplně všechno. Co to je, jak se to používá, jak to vypadá, jestli s tím jdou otevírat dveře, jestli se s tím dá škrábat na nose, když vás svědí ... a tak dále. Také zjistíte nějaké zajímavé historky, které se k OPENCARD pojí. Hlavně ale zjistíte postoj mudlovské a kouzelnické veřejnosti k OPENCARD. Dám vám mudlovské noviny, kde se toto téma řeší, kouzelníků se zeptáte sama.

26 palců. Přeji vám mnoho štěstí.


Konzultant: Anseiola Jasmis Rawenclav
Posudek: Vážená slečno,

informací o OPENCARD jste si zjistila vskutku mnoho, a za to vás chválím. Ovšem o co v práci hlavně šlo, a měla jste to i napsané v zadání, byl přístup kouzelníků a mudlů k této věci. Taktéž jste opomenula uvést historky, které se k OPENCARD pojí. Vaše známka je tedy Přijatelně.
Ale nezoufejte, věřím, že si hodnocení u ústní části vylepšíte.
Hodnocení: Přijatelné
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

Dobrý den, madam Ansí.

 

Zde je mé vypracování zkoušky.

 

Zadání zní OPENCARD.

 

Opencard je karta, kterou používají mudlové ve městě Praha a její návštěvníci. Je v hodně směrech podobná naší Liberecké kartě Opuscard. Je to červená karta, ve velikosti kreditní karty (to je věc, kterou mudlové platí, pokud nemají peníze). To znamená, že její velikost je přibližně 5,5cm x 8,5cm, na jedné straně je pouze nápis Opencard a na druhé straně je fotka majitele, jméno majitele, číslo karty a datum do kdy karta platí.

Tyto informace mi řekli mudlové, další odbornější informace jsem si zjišťovala na internetu.

 

Opencard je čipová karta pro obyvatelé Prahy a její návštěvníky. Město tak chce zjednodušit přístup lidí ke službám města. Opencard v současné době slouží, jako náhrada průkazek některých městských institucí a služeb provozovaných hlavním městem. Lidé jí mohou používat místo papírové jízdenky v Pražské integrované dopravě, nebo také jako čtenářský průkaz v 38 automatizovaných poboček Městské knihovny v Praze a v Národní technické knihovně v Praze. Dále se dá využít v městských částech Prahy 1, 2, 3 a 7 v zónách placeného stání, jako náhradu drobných mincí v parkomatech. Kartu s kontaktním čipem lze také využít jako přístupový klíč k pohodlnému a bezpečnému přihlášení k portálu hlavního města Prahy, kde má majitel karty možnost využívat služby určené registrovaným uživatelům. Například řidiči si mohou pomocí aplikace „Vím, jak řídím“ zjistit informace o vlastních, aktuálně spáchaných dopravních přestupcích na území hl. m. Prahy včetně hrozby sankce, a tedy i o možném počtu přidělených tzv. řidičských bodů, které jim za přestupky hrozí.

Kartou lze nárokovat slevy v různých městských i soukromých subjektech v rámci Městského a Komerčního slevového programu. Do těchto městských programů patří například: Sleva na vstupném v Zoologické zahradě, v Botanické zahradě, na Trojský zámek, do Národní galerie, do Muzea hlavního města Prahy, na Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, na Štefánikovu hvězdárnu, do Planetária Praha a jiné. Slevu s Opencard na vstupném je možné uplatnit pouze jednou denně a nelze ji kombinovat s jinými slevami.

V komerčním programu je možné získat slevy i na zboží a služby u řady obchodních partnerů z různých oblastí. Do programu se postupně zapojují firmy působící v gastronomii, volnočasových aktivitách, kultuře i sportu, cestování, auto-moto nebo wellness. Patří sem například:  Akademie klasické hudby, Bobová dráha Prosek, Bowling a relax centrum, Divadlo na Fidlovačce, Hit fitness Flóra, Království železnic, Lucerna, Pizzeria Detaillo, Strašnické divadlo, Baumatic ČR, Centrum vzdělávání Valentina Winkler, Cyklotarant, Dárečky.net,  Elreko Praha, Knihkupectví Academia, Kryocentrum, Solná jeskyně, Canaria Travel, Hotel Antik City, Auto Exner, Autoškola Václav Kříž, Kurýr Taxi a další jiné podniky, firmy a společnosti. Přesné adresy podniků lze najít na internetových stránkách s informacemi o Opencard, odkud jsem čerpala informace pro tuto zkoušku.

Karta Opencard se dělí na tři způsoby. Buď je to karta s bezkontaktním čipem, ty se vydávají nejčastěji a fungují s ní všechny základní funkce karet, jako je elektronická jízdenka, placení za parkování, identifikace v knihovnách a slevové programy. Lhůta u vydání této karty je 7-14 dní a její vydání je zdarma.

Druhý způsob Opencard je karta s kontaktním čipem. Tato karta obsahuje bezkontaktní i kontaktní čip. Oproti Opencard s bezkontaktním čipem nabízí navíc jen možnost uložení eletronického certifikátu, ten je však třeba si zřídit zvlášť. Nejběžnějším využitím může být například elektronický podpis. S touto kartou je možné mimo základní funkce, se i přihlásit na portál hlavního města Prahy. Tento druh karty se vydává pouze na vyžádání, za poplatek 300Kč a lhůta pro vydání této karty je 14-30 dní.

Výhody bezkontaktního čipu jsou: čip je ukrytý v těle karty a využívá jen bezdotykový přenos dat. K přenosu informací mezi snímačem a čipem se používá vysokofrekvenční elektromagnetické pole (rádiové vlny). Čip je uzavřený, a proto je karta výrazně odolnější. Navíc na rozdíl od karet s kontaktním čipem se elektronika v podstatě neopotřebovává během používání.

Poslední způsob karty, je možnost karta anonymní. Anonymní karta Opencard neobsahuje žádné osobní identifikační údaje a tím pádem je přenositelná. Držitelem karty tak může být více fyzických osob, či právnická osoba. Tato karta stojí 200Kč a vydává se na počkání. Služby, které jsou na anonymní kartu vázány, jsou rozdílné od Osobní karty a jejich rozsah je určen poskytovateli jednotlivých kartových služeb. Vzhledem k tomu, že Anonymní karta není vázána na konkrétního držitele, není možné jí použít k jakýmkoli identifikačním kartovým aplikacím (jako je například Knihovna, Slevy, Vím, jak řídím). Anonymní kartu lze tedy využít pouze pro aplikace „tramvajenka“ neboli dobíjecí kupón pro cestování městskou hromadnou dopravou v tarifní zóně P a 0. Na kartu smí být zakoupen pouze přenosný kupón měsíční, čtvrtletní anebo roční. Karta se dá také použít na placení parkování.

 

Používání karet ve čtečkách je velmi jednoduché. Bezkontaktní předání údajů z čipu do snímače se provádí přiložením karty ke čtečce na vzdálenost menší než čtyři centimetry. Nahrávání kuponů na karty Opencard je možné pouze ve speciálních samoobslužných automatech v metru nebo na prodejních místech Dopravního podniku. Jakýkoliv jiný postup může zničit čip v kartě, včetně všech nahraných osobních údajů. Karta se nesmí ohýbat, lámat nebo jinak mechanicky ničit. Zničilo by to anténu čipu a karta by nefungovala. Karta se rovněž nemůže dlouhodobě vystavovat teplotám pod -10 stupňů a vyšším než 40 stupňů Celsia nebo působení střídavého elektrického a magnetického pole.

Opencard je zabezpečená stejně jako běžně používané platební karty. Má vždy jedinečné číslo přidělené vydavatelem karet, které je spojené s osobou držitele. U karty s kontaktním čipem jsou navíc informace uložené na čipu zabezpečené PIN kódem (něco jako heslo, ale z čísel) a karta obsahuje technický certifikát pro bezpečnou komunikaci ve vybraných on-line systémech.

 

Opencard je určena pro:

obyvatele Prahy - každý Pražan ocení lepší přístup ke službám metropole díky Opencard.

cestující, kteří využívají služeb Pražské integrované dopravy - všichni, kteří dojíždějí do Prahy nejen z regionu Středočeského kraje.

Cizince - všichni cizinci bez ohledu na svou domovskou zemi.

Pokud je žadatel o Opencard mladší 15 let, musí za něj žádost podepsat a podat jeho zákonný zástupce. Stejné ustanovení platí i pro osoby svěřené do péče zákonného zástupce (rodič nebo někdo kdo se o ně stará).

 

A jak si můžete kartu zařídit? K tomu jsou hned dva možné způsoby.

První způsob je podání žádosti o kartu přes internet. Můžete podat on-line žádost, zvolíte si požadované vlastnosti karty, aktivované aplikace a způsob převzetí karty.

Druhý způsob je osobní podání žádosti. Buď si vytisknete dva formuláře z internetu, vyplníte a odnesete na kontaktní místa, anebo si zajdete na kontaktní místa, kde jsou k dispozici průpisné (vyplníte jen jeden papír a on se propíše na druhý) formuláře. A kartu můžete dostat poštou anebo si ji vyzvednout osobně na kontaktním místě.


Jinak jsem zkoušela, jestli jdou s tou kartou třeba otevřít dveře a nejde to, protože by se karta zničila. Ale jde to použít jako záložku do knížky a i k podrbání na nose Vám může v nejnutnějším případě pomoc, ale není na to určená :-)


Snad Vám tyto informace aspoň trochu pomohly.


S Pozdravem

Lucira de Radimaru ze Zmijozelu