Osnova:
Tato práce se zabývá zdravými kouzelnickými i mudlovskými lektvary s použitím ovoce a zeleniny. Ukážeme si, jaký je význam těchto ingrediencí v lektvarech, a jak se jejich využití a poměr vůči jiným surovinám významně liší v kouzelnických a mudlovských (zdravých) lektvarech. Uvedeme si několik příkladů těchto lektvarů a v druhé části si pak jeden kouzelnický a jeden mudlovský zdravý lektvar také připravíme.
Pro lepší porozumění je zapotřebí definovat si základní pojmy, s kterými tato práce operuje, a to právě takovým způsobem, jak jsou pro účely této práce chápány.
Pojem lektvar není nic, co by v našem světě neznal již malý kouzelník, ovšem ve světě mudlů není toto pojmenování zdaleka tak rozšířené, jak bychom mohli očekávat. Jelikož zde budeme mluvit i o lektvarech mudlovských, je třeba si určit, co vše do této kategorie spadá. V této práci tedy pod pojmem lektvar chápeme objekt zpravidla tekutého skupenství, který vznikl smícháním několika různých částí, a který má po použití či pozření (v této práci budeme mluvit téměř výhradně o lektvarech, jenž je potřeba pozřít) nějaký (předpokládaný) efekt.
Další důležitou věcí k upřesnění je rozdíl mezi lektvarem zdravým a lektvarem léčivým. Přestože se najdou případy, kdy lze nalézt lektvary splňující obě kritéria, v této práci se zaměřujeme na lektvary zdravé, a proto si je rozlišíme následovně:
Každý kouzelník, který se alespoň jednou objevil v laboratoři, ví, že jeden druh zeleniny je použit téměř v každém trochu komplexnějším lektvaru, a to obecně bez ohledu na povahu daného lektvaru. Ano, bez základního zahušťovadla se přece nedá v podstatě obejít. Tento lektvarový základ skládající se z vlčího trusu, slizu ze slimáka a brambory potřebujeme ať už v tak jednoduchém základním lektvaru jako je popáleninová mast či i v tak komplexním složitém lektvaru jako je lektvar mládí (kde je potřeba k uvaření sekundárních částí, z kterých je pak lektvar mládí uvařen). Bramboru tedy můžeme s klidným srdcem prohlásit za tu nejdůležitější zeleninu, které by měl mít každý míchalista vždy dostatek.
Když ale pomineme bramboru, zjistíme, že ovoce a zelenina není v kouzelnických lektvarech – tedy minimálně v těch, co v naší školní laboratoři asi nejčastěji mícháme – téměř vůbec obsažena. Při důkladném prostudování kouzelnických publikací (a neomezování se pouze na naši školní knihovnu) lze opakovaně vysledovat, že ovoce a zelenina je – pokud je vůbec použita – spíše doplňkovou ingrediencí. Zdravých lektvarů, které tyto subtance obsahují, je obecně ještě méně. V této práci bychom chtěli představit především ty tři nejdůležitější, a to: Lektvar zdravého růstu, elixír extrémní energie a lektvar podzimního klidu. Na nich si i podrobně ukážeme, jaký je význam ovocné či zeleninové ingredience ve zdravých lektvarech.
Někteří kouzelníci z rodin kouzelnického původu si možná vzpomenou na lektvar, který chutnal trochu jako kdyby člověk žvýkal sladká trávová stébla, a který jim máma pravidelně dávala v jejich dětství. Mluvíme samozřejmě o lektvaru zdravého růstu, který byl určený dětem jako prevence proti nerovnoměrném růstu končetin, což se z důvodů, o kterých více pojednávají lékouzelnické publikace, malým kouzelníkům a čarodějkám děje mnohem častěji než mudlovským dětem. Hlavními ingrediencemi tohoto lektvaru jsou kostní drť a pískovcový prášek, ale zároveň v něm nalezneme (kromě zahušťovadla) také 3 listy špenátu. Lektvar se požívá ideálně každý den ráno, po dobu nejméně tří měsíců, ale klidně i několika let. Přesný postup přípravy tohoto lektvaru si ukážeme v praktické části.
Jaký je ale význam špenátu v tomto receptu? Je to trochu až bizarní, ale listová zelenina obecně má v kouzelnických lektvarech především funkci spravení chuti, aby nebyl lektvar příliš odpudivý. Ona sladce trávovitá chuť je zapříčiněna právě použitím špenátových listů (přestože sami o sobě tuto chuť nemají), a bez nich by byl sice lektvar stále funkční, ale chutnal by asi jako kdyby člověk olízl opravdu odpudivou zeď, a to pak hodně štěstí při přesvědčování malých dětí, aby lektvar vypili.
Pokud bychom měli zmínit asi nejzákladnější lektvar, v kterém je mimo spoustu dalších jiných ingrediencí (jako třeba několik kapek ranní rosy a prášku z černé perly) obsaženo ovoce, pak je to zaručeně elixír extrémní energie, do kterého je potřeba vymačkat celý jeden citrón. Tento lektvar je určen lidem, kterým se po ránu hůře leze z postele, a který je zaručeně probudí a dodá energii pro celé dopoledne i odpoledne.
Na rozdíl od lektvaru zdravého růstu, zde má citron mnohem důležitější roli a recept by se bez něj neobešel. Citron (a citrusy obecně) mají v kouzelnických lektvarech jednak funkci tzv. „nakopnutí“, tedy to, že lektvar začne účinkovat okamžitě po vypití v plném rozsahu, a pak je zde důležitá i šťáva z citrónu jako taková, která je jedním z prvků, které právě dodávají onu energii.
Všichni to známe – přijde podzim a s ním sezóna blátoplazí chřipky. Kouzelníci i čarodějky začínají posmrkávat, nos je začne svědět, a než se nadějí, tak jim zdřevnatí. Asi každý jsme si tím někdy prošli, a i když víme, že blátoplazí chřipka nejpozději po 3 týdnech sama odezní, je to rozhodně otravná záležitost. Proto zde máme lektvar podzimního klidu, který neslouží jako lék, ale má se naopak užívat preventivně hned jak začnou po létě trochu slábnout sluneční paprsky, aby tělo kouzelníka bylo odolnější, a šance chytnou blátoplazí chřipku tedy menší. Hlavními ingrediencemi tohoto lektvaru je námelový prášek a trochu překvapivě kapka ropušího jedu. Mimo to ale také obsahuje hned dvě zeleninové suroviny – trochu nastrouhané mrkve a jednu nezralou zelenou papriku.
Kořenová zelenina jako mrkev má v lektvarech jednak zahušťovací funkci (podobně jako brambora), jednak také barvivo v ní obsažené neguje škodlivý aspekt ropušího jedu, z kterého tak následně zůstanou jen jeho pozitivní efekty, a víme, že se lektvarem neotrávíme. Je tedy vidět, že tato funkce je velmi důležitá, a přestože s některými kouzelnickými surovinami se dá dosáhnout téhož, mrkev je přece jen asi nejlevnější varianta, což je pro lektvar, u kterého se předpokládá denní popíjení (a tedy potřeba opravdu velkého množství lektvaru skrz celý podzim) docela potřebný benefit.
Nezralá paprika je naopak spíše volitelnou záležitostí. Její použití způsobuje, že se lektvar při vaření tolik nehrudkovatí, což oceníme asi hlavně ve výsledném popíjení, kdy mohou být pro některé lidi hrudky trochu odpudivé pro pozření. Pokud to ale nevadí, lze papriku z receptu v klidu vynechat. Pokud ji přidáme, zaručíme, že lektvar bude mít krásně hustou, ale hladkou konzistenci příjemnější pro konzumaci.
Na rozdíl od kouzelnických zdravých lektvarů, v těch mudlovských lze často najít ovoce a zeleninu jako tu primární ingredienci. Základní funkcí zdravých nápojů mezi mudly je dodání tzv. vitamínů. Vitamín je látka, která je pro fungování lidského organismu potřebná, ale tělo samo si ji (většinou) nedokáže vyrobit. Existuje velké množství vítamínů, ale pro tuto práci je asi nejdůležitější (kdo touží po hlubší znalosti mudlovské nauky o vítamínech a fungování těla, nechť se obrátí na příslušnou mudlovskou literaturu) zmínit ty, které jsou obsaženy právě v ovoci a zelenině, což jsou následující:
Zajímavostí je, že mudlovské lektvary nemusí vždy vznikat vařením, někdy jde jen o smíchání syrových surovin, které neprochází teplem (což je právě přínosné pro výše zmíněné vitamíny, které se tepelnou úpravou lektvaru částečně ztrácejí). Obecně se dá říct, že existují tři hlavní druhy mudlovských zdravých lektvarů, které využívají ovoce a zeleninu, a to smoothie, milkshaky a polévky.
Smoothie je asi nejjednodušší a zároveň asi nejzákladnější zdravý ovocno-zeleninový lektvar, s kterým se můžeme u mudlů setkat. Jeho příprava většinou spočívá v rozmixování různých druhů ovoce a zeleniny. Občas se do smoothie přidává i džus, med (k oslazení), nebo třeba chia semínka. U smoothie je hlavní, že neprochází tepelnou úpravou, a proto je tento lektvar většinou vitamínovou „bombou“, která dodá tělu spoustu potřebných látek, které k správnému a zdravému fungování potřebuje. Mudlové ho konzumují nejčastěji po ránu, občas i místo samotné snídaně.
Druhů smoothie existuje obrovské množství, a každý mudla má své osobní oblíbené, které preferuje. Zmiňme zde alespoň pár velmi oblíbených kombinací:
Milkshake je v jistém ohledu velmi podobný smoothie – opět jde o lektvar, kdy se všechny ingredience rozmixují do sebe a opět většinou neprochází tepelnou úpravou. Milkshake na rozdíl od smoothie ale obsahuje také mléko jako jednu z hlavních ingrediencí. Jedná se tedy většinou o kombinaci nějakého ovoce a mléka. Lze ho připravit i ve skutku nezdravých variantách – to v případě, že do něj přidáváme také velké množství cukru, čokolády atd. Pokud člověk preferuje sladší variantu, pak je dobrá alternativa použít například menší množství medu.
V této práci nám jde ale především o spojení právě ovoce a mléka, které tvoří opět velmi zdravou kombinaci. Na rozdíl od smoothie zde přicházejí i zdravé vlastnosti mléka – to přináší organismu opět další vitamíny, ale také vápník či bílkoviny. Nutno říct, že není potřeba používat jen mléko kravské (či jiné živočišné) – některé publikace dokonce od živočišných mlék odrazují, a radí, aby bylo používané spíš mléko sojové, mandlové, rýžové, kokosové a jiné rostlinné. V takovém případě pak opět přichází prospěch i z daných surovin. Pro hustější milkshake se pak doporučuje použít ovoce zmražené.
Stejně jako u smoothie, i u milkshaků existuje nepřeberné množství variací. Opět si tu ukažme některé z nich:
Třetí velkou kategorií zdravých mudlovských lektvarů jsou dozajisté polévky. Ty se od výše dvou zmíněných druhů liší především tím, že polévky téměř vždy prochází tepelnou úpravou. Také mají mnohem více variací a postup jejich tvorby se může mezi sebou velmi odlišovat. Do některých je také využíván i vývar, smetana, luštěniny či další ingredience (především různá koření). Hustá krémové hřejivá polévka je mezi mudly velmi oblíbeným způsobem, jak se nejen dobře zasytit, ale také dodat jakýsi příjemný pocit, kdy je tělu zkrátka dobře.
Na rozdíl od smoothie a milkshaků, které obsahují hlavně ovoce, polévky obsahují především zeleninu. Existují varianty polévek mixovaných (tzv. krémových), ale také je velmi často polévka plná celých kousků zeleniny. Vyjmenujme si zase některé velmi oblíbené mudlovské polévky:
V rámci praktické části si ukážeme výrobu lektvaru zdravého růstu, o kterém jsme již mluvili výše, a který je tedy určen především pro malé kouzelníky a čarodějky, aby se zajistilo, že správně porostou, a jeho pravidelným popíjením lze předcházet nerovnoměrně narostlým končetinám. Zeleninovou ingrediencí v tomto lektvaru je špenát (který je samozřejmě oblíbený i v mudlovských lektvarech, jak už víme).
Budeme potřebovat:
Postup:
Roztopíme pod kotlíkem. Počkáme na chvíli, kdy voda téměř dosáhne varu – tedy, když se začínají dělat jen malinkaté bublinky. V tom okamžiku přisypeme do kotle čtvrt unci kostní drtě a vmícháme ji dvěma koly po směru hodinových ručiček. Hned na to zalijeme půl žejdlíkem kozího mléka. Nemícháme! Počkáme tři minuty, a vsypeme další čtvrt unci kostní drtě. Opět zamícháme dvakráte po směru. Nyní přichází část upotřebení zeleniny – naráz vhodíme tři listy špenátu. Jakmile po pár vteřinách ztmavnou (měli by se ale držet u hladiny), přelijeme je krouživým pohybem extraktem ze šnečího slizu. Po minutě by měly listy klesnout ke dnu, a barva lektvaru se zbarví do smrkově zelené. Zamícháme jednou vlevo, dvakrát vpravo a třikráte vlevo. Následně vsypeme poslední čtvrt unci kostní drtě a hned na to nasypeme i třetinu unce pískovcového prášku. Zamícháme dvakrát po směru. Na závěr zahustíme půl uncí zahušťovadla. Uhasíme oheň pod kotlíkem a necháme lektvar pomalu vychladnout. Do lahvičky přelijeme až ve chvíli úplného zchladnutí na pokojovou teplotu! Lektvar má po vychladnutí trávově zelenou barvu s šedavými odlesky. Je třeba dát také pozor na to, že vyrobené množství odpovídá 7 dávkám, tj. při každodenním popíjení vydrží na týden.
Z mudlovských lektvarů si zde ukážeme asi ten nejzákladnější zdravý lektvar obsahující ovoce – mezi mudly velmi oblíbený smoothie. Konkrétně budeme vyrábět smoothie z kiwi. Toto smoothie je z drtivé většiny tvořené pouze z ovocných ingrediencí, a jedná se tak o dobrý způsob přísunu vitamínů, především vitamínu C. Tento vitamín je mezi mudly známý jako naprostý základ pro zachování zdravé imunity těla.
Veškeré ovoce zbavíme slupek a nakrájíme na menší kousky. Vložíme do nádoby, v které budeme mixovat. Přilijeme trochu vody nebo džusu, a ti kdo mají potřebu sladší chutě, mohou přidat i 1 až 2 lžičky medu.
Vše důkladně rozmixujeme. Z mixovací nádoby přelejeme do sklenice, ozdobíme například kouskem ovoce, brčkem, případně podle fantazie. A vychutnáme si smoothie, které je nejen krásné na pohled (ty zrníčka kiwi!) a dobře chutná, ale hlavně je zdravé a plné vitamínu C!
Již víme, že ovoce a zelenina je důležitou součástí kouzelnických i mudlovských lektvarů. Zatímco u kouzelnických lektvarů je využita jako vedlejší ingredience, v mudlovských naopak exceluje jako hlavní surovina. Ovoce a zelenina má nezastupitelné pozitivní dopady na zdraví, to ví každý kouzelník i mudla. V této práci jsme trochu poodhalili, jak lze tyto pozitivní dopady zužitkovat i v lektvarech – a to ať už je připravujeme v kotlíku v laboratoři, nebo v mudlovském mixéru. Pamatujme tedy na to, a ideálně si po dočtení rovnou jděte dát alespoň jablko :)
Galerie u vypracování
zima 2025
léto 2024
Annya LiddleElaine RobillardElizabeth Katherine ArlenováJames Denny FreedomLee BakerTarabas Orionis
zima 2024
Addie HazelArietty Liella MinetteClaps CrapsVilja Carrie Dechant
léto 2023
Maya PrinzMonika FireováNewika Shelley LovecraftNoah Limbani
zima 2023
George McGloidHelen MiltonováLucia EverdeenSkylar Blair AndersonUna Vinona Flare
léto 2022
Ewenlia LercheRain Bow ArrowTheodor Mudd
zima 2022
Angela QuickBowIndris ElwinorLudovic AstierTrixie Deliah Sinclair
léto 2021
Astoria von PensBeteramis AthenodorosCalla TorováInees Rut GowstringLucas Redferrum
zima 2021
Caitlin GalbraithGrace Annabeth ReatcherJagga ViggoMelánie HaleMyker Fae McGarden
léto 2020
Annie ReprobateCesmína HardyMiraell EliranneNicolette Marique LeroySusan Cooková
zima 2020
Amanda WrightEmily MoonováZendaer Amattis
léto 2019
Adrian ColletMischel Binghum
zima 2019
Alf WolfmoonAndrew UroborosAndy TopherAya WatanabeBibi AnneCassandra Aurora NottChristina Elizabeth StarkHarry Thorsen
léto 2018
Eleanor BlackfootGinevra Eleanor ZauberinováLilian Isabella RorrsSaphira CrystalTadäus TrotterticklerTamarka Pudlíčková
zima 2018
Edmund HeusingerMarina Liquett CharretteTheresa Veilin BrendiThomas OlkimVeronica Narcissa WilliamsováWronka Zabloudilová
léto 2017
Martin MatýsekNena CampbellSally-Ann OlsonSamantha McRosesWayna Wayra Tlaloc
zima 2017
Angie Claire SilveryClea HaliováDarkness deStinationPatricia Baloure
léto 2016
Dunstan MerryweatherMichael Jones
zima 2016
Hekatea CentaurixHelenia KukkováMeggie UfíkováWenai Lafayette
léto 2015
Keša z BorovéKouhei HasangekiLily Angelina JohnsonováLucy de LioncourtOlivie Windy
zima 2015
Evangelina McLardováLily PetersonOliver McCollin
léto 2014
Brianag Mac CoileáinEmily SmithJane Patricia VamosNaSaŠí JacksonNerys Heliabel GhostfieldováRenée Carlisle
zima 2014
James WatfarMark Petersvood
léto 2013
Alissia Catherine AltereyChiara CheisseováJostein LauierováKim Sarah ReevesováLili SmeaglováMadidess LeevianYwa od Roztodivných
zima 2013
Elbereth GilthonielJassem RinalNarcissa TeacherováNiane z LibelusiePiper Jarwealth
léto 2012
Any DawsonBarbara Arianne LecterCerridwen Lowra AntaresIsabella Anne SwanJane MoorenLilien Emity WatfarMeredith Jade HoganNebelbrach MechachaTydynka Flyová
zima 2012
Alexa SpiderwickováBilkis BlightDavid LopezElanis Aelana RoselfováEsperanza MilagrosaLarrie LarstonováNikolete WhiteSiny de SorrowSophia Glis Glisová
léto 2011
Monny Whitecrow
zima 2011
Arien RellyováJean MolliacováLucira de RadimaruMarylin CuthbertNarcissa FolmayNicholas McElenPhillipa O Connel
léto 2010
Alcielle Alcine ElenieAnna Maria SalomeováAváček de HillsonBellatrix NargelestCassidy CestwoodClemmie Conwillovádany KiribatinElennar HollkinElyssea EllesméryGita HrdličkováHerwen Indil EruveaInes DolfinJanel WeilKathie Amanda NakimurRebecca ShadowfangSarah ElliotováSelena Enail Smithová
zima 2010
Adanedhel BloomAki san MarinoFelicitas FrobisherováIva WildDragonMartin JavorMintaka Orionis
léto 2009
Alisma Bailly FistoBetelgeuse OrionisFilius OrionisGilnien FólearKate ReseaOresta McCollin VianuevaQueti Sylie
zima 2009
Apaloosa NoysováFaltus Petra CatiniováMarguerita LauxVendesousa Asio Otusová
léto 2008
bibi střeštěnkaElerin Portmenová
zima 2008
Eileen LeenováJacob FreezerRáďa Romanoff