Ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny
Taje času
Addie Hazel
Havraspár, Zima 2024
Obsah:
1. Úvod
2. Rozdělení času
2.1. Famfrpál
2.1.1. Trénink
2.1.2. Komunikace
2.1.3. Motivace
2.1.4. Plánování
2.1.5. Zápasy
2.2. Povinnosti vůči koleji
2.2.1. Časopis
2.2.2. Zasedačka
2.3. Školní povinnosti
2.3.1. Výuka
2.3.2. Soutěže
2.4. Volný čas
3. Využití Bullet journalu
3.1. Měsíční rozpis
3.2. To do list
3.3. Vzpomínky
3.4. Statistika famfrpálu
3.5. Seznam knih
4. Závěr
5. Zkratky
6. Poděkování
Famfrpál, sport, který je oblíben v celém kouzelnickém světě. Mají ho rádi jak malé děti, tak studenti Bradavic i velcí kouzelníci. Všichni víme, že čas v tomhle sportu hraje významnou roli.
Každá minuta, která je věnována ať tréninku na hřišti, či stmelování hráčů, je důležitá! Celý famfrpálový tým má pod svou ochrannou pálkou famfrpálový kapitán. Právě ten je zodpovědný za plánování tréninků, jednotlivé strategie na zápasy či komunikaci s hráči. Avšak i famfrpálový kapitán je pouze studentem Bradavic, a tak řeší studentské záležitosti, kterými jsou včasně napsané úlohy, učení se na testy a zkoušky či společně strávený čas s kolejí a svými kamarády. a užít si společný čas s přáteli v koleji.
Tato esej se zabývá analýzou role času v životě famfrpálového kapitána, zahrnující jeho tréninkové režimy, strategie na hřišti a osobní vyvažování času, a to s důrazem na jeho užívání Bullet journalu jako prostředku pro efektivní správu a plánování času ve všech těchto oblastech.
Ráda bych se nyní přesunula k tomu, jak kapitán tráví veškerý čas, popřípadě, jak ho rozděluje mezi své povinnosti. Jak jsem vlastně už naznačila v úvodu, tak i famfrpálový kapitán je student kouzelné školy Bradavice, a tak v důsledku této věty bych si dovolila rozdělit svůj čas do 4 hlavních kategorií:
Umění je naplánovat si ten den (či týden) tak, aby dny byly co možná nejkreativnější, co se týče náplně dne, ale zároveň, aby to celé k něčemu vedlo. Ideální je tedy na každý den naplánovat si alespoň jeden úkol z každé kategorie.
Trénování je základním kamenem celého famfrpálu. Právě trénování nám dává možnost se zlepšovat na jednotlivých postech, a díky tomu je i tento sport zajímavější při každoročních zápasech!
Na našem hradě máme dva typy tréninků. První trénink je INDIVIDUÁLNÍ, ten vede ke zlepšování zkušeností samotného kapitána. Výdrž každého hráče se doplní za 8 hodin, a tak je možné trénovat 3x denně. Pokud se hráč pilně věnuje trénování, tak mu samotný trénink zabere cca 30 minut.
Druhý trénink je KOLEJNÍ. Kapitán má možnost zjistit, v jaké kondici hráči jsou, vyzkoušet naplánované strategie na zápas, ověřit správné atributy, zjistit, zda střelci jsou ochotni spolupracovat, dodělat naplánované mezní úrovně. Na celý školní rok je k dispozici 48 hodin tréninků, na kterých by kapitán měl být.
Aby tým fungoval co nejlépe, je potřeba jednotlivé hráče poslouchat a naslouchat jim. Pro tým je důležité, aby měl skvělé fyzické výsledky, ale taky, aby hráči spolu dokázali spolupracovat, prostě aby v týmu vládla přátelská atmosféra. To jde někdy samo, ale někdy je potřeba ty starší hráče seznámit s těmi mladými a i naopak. Prostě ukázat, že tým je bezpečné místo pro každého!
Nejen, že je potřeba hledat svoji vlastní motivaci, jak pro plnění povinností kapitána, tak pro vlastní zájmy, ale taky motivovat ostatní v týmu. Každý člověk v týmu je jinačí, a tak je důležité ke každému i jinak přistupovat. Někdo může mít tendenci podceňovat se , a tak je potřeba věnovat mu více času, aby viděl, že může být stejně skvělý jako ostatní! Anebo se blíží konec roku, všichni se připravují na zkoušky, ale zároveň je potřeba trénovat na zápasy, a tak je nutné hledat pozitivní důvody, proč trénovat.
Plánování času, to se nevyhne ani kapitánovi. Ten nejprve musí přemýšlet, jak naplánuje kolejní tréninky, aby tým stihl něco natrénovat, ale aby to nebylo na úkor školních povinností jeho i všech ostatních.
Dále v den, kdy nás čeká kolejní trénink, tak je potřeba, aby kapitán, popřípadě jeho zástupce, naplánoval kdo bude na kterém postu, kdo si vezme LR na dodělání mezních úrovní, a tak.
Jako poslední plánování bych zmínila plánování strategie na tři závěrečné zápasy. Každá kolej má jiný tým, a tak je potřeba důkladně ho poznat a vymyslet nejlepší strategii dle možností svého týmu.
V každém školním roce čekají každý tým 3 zápasy. Když odmyslím plánování strategií na každý zápas, který jsme řešili v minulém odstavci, tak mi zbývá menší příprava před zápasem (zkontrolování týmu, zda jsou všichni vzhůru, zda mají výbavu a připnuté lektvary na opasku) a čas zápasu. Ten na našem hradě trvá minimálně 33 minut, maximum není nijak omezeno. Záleží na chytačích každého týmu.
Tenhle bod záleží na každém kapitánovi. Určitě není povinností každého ze čtyř hradních kapitánů psát do kolejního časopisu, popřípadě rovnou do Denního Věštce. Ale v případě, že je kapitán i redaktor, tak největší čas zabere samotné psaní článků. Pokud někdo nepíše závěr týden, jako já, tak jde napsat článek za jedno odpoledne. I v případě, že píšete rozhovor, napíšete si hlavní část textu a pak čekáte už jen na odpovědi.
Famfrpálový kapitán je většinou (záleží na koleji a jeho ochotě) členem zasedačky. S tím jsou spojeny, kromě vymýšlení soutěží a plánování famfrpálu, povinnosti spojené s vedením koleje. Pro modré kapitány je to minimálně účast na společných seancí na začátku a na konci roku, sdílení nových nápadů a myšlenek, nebo připojení se k diskuzi o stávajícím tématu a rozesílání dárků k narozeninám.
Školní řád říká, že povinností každého studenta Bradavic je mít alespoň jeden předmět. Školní rok je rozdělen na 8 dvoutýdenních termínů (9. termín trvá týden a slouží k dopsání esejí), přičemž každý předmět má na jeden termín jeden úkol. V případě, že student má více času, nebo má v plánu získat ocenění Snaživec roku, tak si může ještě každý termín navíc zapsat 3 semináře (každý seminář obsahuje jeden úkol).
Kromě úkolů může student plnit i soutěže. Odměnou za jejich splnění jsou body, anebo srpce. Soutěže jsou rozmanité, a tak si každý student přijde na své. Myslím si, že není potřeba plnit každý den několik soutěží, aby student finančně vyšel. V případě tedy, že student má plný rozvrh, tak soutěže počkají.
Volný čas je důležitý pro každého. Je to čas, kdy můžeme dělat věci, které nás baví a které nás rozvíjí. Zároveň tenhle čas taky můžeme věnovat relaxaci a odpočinku. Nebo právě naopak to může být čas, který trávíme se svými přáteli z hradu nebo z koleje, na které během nabitého týdne nemáme čas.
Pro mě osobně to znamená čas, který mám sama pro sebe. Lidi mám ráda, ale trávím s nimi většinu týdne (ať to je společně psaní úkolů, famfrpálové tréninky, výuka,...), takže svůj volný čas ráda trávím nad knížkou nebo poslechem hudby ve své komnatě. Pokud je venku teplo, tak mě najdete na pozemcích školy. Když ještě objevím zbylou sílu a je krásné počasí, tak si ráda zajdu na procházku do Prasinek, nebo si dám pár koleček okolo famfrpálové hřiště. Díky pohybu se mi vyčistí mysl a získám další sílu a motivaci plnit své úkoly.
Vzhledem k velkému množství povinností, které jako famfrpálový kapitán mám, bylo pro mě důležité začít si je někam zapisovat. Nebyla jsem už schopná držet v hlavě veškeré termíny kolejních tréninků, deadliny úkolů a esejí, nebo do kdy mám poslat šéfredaktorce článek na korekturu.
Právě díky předmětu Taje času jsem si zavedla první Bullet journal. Bullet journal je systém plánování, psaní seznamů úkolů, či memorovat zážitky do právě jedno sešitu/ bloku. Viděla jsem v něm dost výhod. Jednou z nich bylo, že mám zapsané všechny úkoly na jednom místě. Další výhodou bylo, že to nebyl pouze diář, ale mohla jsem si do sešitu zapisovat i To do list, různé statistiky z kolejních tréninků či seznam přečtených knížek.
Ráda bych v rámci mé závěrečné práce ukázala, jak jsem se naučila pracovat s Bullet journalem, ale také, jak si vlastně organizuji čas.
Bullet journal
Plán na celý měsíc je pro mě základem. Mám možnost tady vidět, kdy mám jakou povinnost. Můžu si zde přehledně naplánovat kolejní tréninky, různé kolejní večírky či psaní úkolů. Vidím vždy, zda se mi ten úkol překrývá, nebo tam mám volno.
I když většinou nemám problém s tím, abych si zapamatovala i drobné úkoly, i tak jsem zjistila, že je lepší zařídit si To do list. Zaprvé mám vše napsané na jednom místě, a tak nemusím nic hledat. Za druhé, tím že to mám na jednom místě, tedy v jednom sešitu, tak vím, že nic neztratím. A jako poslední bod bych viděla, že když si to napíšu, tak mohu ty povinnosti pustit z hlavy a mám volnou paměť.
Já si konkrétně píšu To do listy na týden. Každou neděli si sednu, sepíšu, co potřebuji v následujícím týdnu splnit a zapíšu si to. Případě, že si na něco vzpomenu, tak dopisuji v průběhu týdne. Na rozdíl od měsíčního předpisu, je můj To do list více rozepsaný, v měsíčním plánu mám základní události.
Nejen, že díky těmto stránkám si samotný diář i vyzdobím, ale mohu si tak uchovat různé vzpomínky na události. Mám možnost sem nalepit jak fotky od pana Pastičky, tak i plakáty na večírky či famfrpálové zápasy.
Na samotný famfrpál mám tabulky, ale mám ráda, když mám vše při jednom, a tak si v BJ vedu počet účastníků na KT za měsíc, počet svých natrénovaných zkušeností a zkušeností celého týmu a počet lektvarů rozvahy.
Jsem velký knihomol, a tak za rok přečtu dost knih za rok. Abych si byla jistá, že na žádnou knihu nezapomenu, tak si vedu seznam knížek v BJ. Mám zde jak knížky povinné k splnění výuky, tak také knihy, které čtu ve volném čase.
V životě famfrpálového kapitána má čas nepostradatelnou hodnotu. Dovednost kapitána pracovat s časem tak, aby moudře využil každou minutku, a je jedno, jestli na trénování famfrpálu, nebo učení se do školy, je základem pro dosažení těch nejlepších výsledků
Bullet journal je ideálním pomocníkem pro famfrpálového kapitána, díky kterému může sledovat veškeré své zájmy v jednom poznámkovém bloku. Od prvních úkolů až po poslední minuty na právě hrajícím zápas. Ideální pro člověka, který si umí naplánovat týden a dokáže to dodržet.
Důležitost správného časového rozvržení pro kapitána se neomezí jen na jeho výkony na hřišti. Je to schopnost využívat čas jako prostředek k neustálému posunu vpřed, jak pro tým, tak pro jeho vlastní růst.
Takto se čas stává nejen měřítkem jeho úspěchu, ale i klíčem, který mu umožňuje být nejlepší verzí sebe sama – pro tým i pro jeho vlastní cíle a ambice.
KT - kolejní trénink
IT - individuální trénink
LR - lektvary rozvahy
BJ - Bullet journal
Ráda bych poděkovala slečně Grace Annabeth Reatcher za trpělivost, kterou se mnou měla během dvou let, kdy jsem u ní studovala předmět Taje času a taky za možnost skládat OVCE z jejího předmětu.
Galerie u vypracování
zima 2025
léto 2024
Annya LiddleElaine RobillardElizabeth Katherine ArlenováJames Denny FreedomLee BakerTarabas Orionis
zima 2024
Addie HazelArietty Liella MinetteClaps CrapsVilja Carrie Dechant
léto 2023
Maya PrinzMonika FireováNewika Shelley LovecraftNoah Limbani
zima 2023
George McGloidHelen MiltonováLucia EverdeenSkylar Blair AndersonUna Vinona Flare
léto 2022
Ewenlia LercheRain Bow ArrowTheodor Mudd
zima 2022
Angela QuickBowIndris ElwinorLudovic AstierTrixie Deliah Sinclair
léto 2021
Astoria von PensBeteramis AthenodorosCalla TorováInees Rut GowstringLucas Redferrum
zima 2021
Caitlin GalbraithGrace Annabeth ReatcherJagga ViggoMelánie HaleMyker Fae McGarden
léto 2020
Annie ReprobateCesmína HardyMiraell EliranneNicolette Marique LeroySusan Cooková
zima 2020
Amanda WrightEmily MoonováZendaer Amattis
léto 2019
Adrian ColletMischel Binghum
zima 2019
Alf WolfmoonAndrew UroborosAndy TopherAya WatanabeBibi AnneCassandra Aurora NottChristina Elizabeth StarkHarry Thorsen
léto 2018
Eleanor BlackfootGinevra Eleanor ZauberinováLilian Isabella RorrsSaphira CrystalTadäus TrotterticklerTamarka Pudlíčková
zima 2018
Edmund HeusingerMarina Liquett CharretteTheresa Veilin BrendiThomas OlkimVeronica Narcissa WilliamsováWronka Zabloudilová
léto 2017
Martin MatýsekNena CampbellSally-Ann OlsonSamantha McRosesWayna Wayra Tlaloc
zima 2017
Angie Claire SilveryClea HaliováDarkness deStinationPatricia Baloure
léto 2016
Dunstan MerryweatherMichael Jones
zima 2016
Hekatea CentaurixHelenia KukkováMeggie UfíkováWenai Lafayette
léto 2015
Keša z BorovéKouhei HasangekiLily Angelina JohnsonováLucy de LioncourtOlivie Windy
zima 2015
Evangelina McLardováLily PetersonOliver McCollin
léto 2014
Brianag Mac CoileáinEmily SmithJane Patricia VamosNaSaŠí JacksonNerys Heliabel GhostfieldováRenée Carlisle
zima 2014
James WatfarMark Petersvood
léto 2013
Alissia Catherine AltereyChiara CheisseováJostein LauierováKim Sarah ReevesováLili SmeaglováMadidess LeevianYwa od Roztodivných
zima 2013
Elbereth GilthonielJassem RinalNarcissa TeacherováNiane z LibelusiePiper Jarwealth
léto 2012
Any DawsonBarbara Arianne LecterCerridwen Lowra AntaresIsabella Anne SwanJane MoorenLilien Emity WatfarMeredith Jade HoganNebelbrach MechachaTydynka Flyová
zima 2012
Alexa SpiderwickováBilkis BlightDavid LopezElanis Aelana RoselfováEsperanza MilagrosaLarrie LarstonováNikolete WhiteSiny de SorrowSophia Glis Glisová
léto 2011
Monny Whitecrow
zima 2011
Arien RellyováJean MolliacováLucira de RadimaruMarylin CuthbertNarcissa FolmayNicholas McElenPhillipa O Connel
léto 2010
Alcielle Alcine ElenieAnna Maria SalomeováAváček de HillsonBellatrix NargelestCassidy CestwoodClemmie Conwillovádany KiribatinElennar HollkinElyssea EllesméryGita HrdličkováHerwen Indil EruveaInes DolfinJanel WeilKathie Amanda NakimurRebecca ShadowfangSarah ElliotováSelena Enail Smithová
zima 2010
Adanedhel BloomAki san MarinoFelicitas FrobisherováIva WildDragonMartin JavorMintaka Orionis
léto 2009
Alisma Bailly FistoBetelgeuse OrionisFilius OrionisGilnien FólearKate ReseaOresta McCollin VianuevaQueti Sylie
zima 2009
Apaloosa NoysováFaltus Petra CatiniováMarguerita LauxVendesousa Asio Otusová
léto 2008
bibi střeštěnkaElerin Portmenová
zima 2008
Eileen LeenováJacob FreezerRáďa Romanoff