Student: Annya Liddle
Kolej:Zmijozel
Školní rok: léto 2024

LektvaryZadané téma: Publikace zabývající se lučbou a jejich možnost ne/využití ve studiu lektvarů
Konzultant: Barbara Arianne Lecter
Posudek: Vážená slečno Annyo,

děkuji za Váš čas věnovaný zkoušce OVCE z předmětu Lektvary. Jsem moc ráda, že jste si vybrala právě tuto královskou disciplínu.

Co se však týká samotného vypracování, jsem trochu na vážkách. Zadáním bylo povídání o publikacích, vy jste je však použila jako velmi výrazný "oslí můstek" k jednotlivým lektvarům, o kterých jste práci majoritně sepsala.

Velmi na vypracování oceňuji, že zmiňujete původní složení lektvarů i jejich překlad, postupy, využití, a navíc jako příjemný bonus ukazujete hotové lektvary, které se v knihách nacházejí (co se týče té nebezpečné, kterou máte doma, dovolila jsem si v zájmu bezpečnosti oslovit Bystrozory z Ministerstva, kteří přijdou prověřit, jak se k vám dostala).
Na druhou stranu je mi líto, že jste práci zasvětila právě konkrétním lektvarům a ne tomu, co bylo původně zadáno. Věřím, že byste svůj kreslířský um využila i při dokumentování přebalů knih a například jednotlivých stránek z nich spolu s tím podstatným, což je právě podle zadání možnost využití ve studiu lektvarů.

Protože mě stále tato otázka zajímá, budeme si o využitelnosti vámi zmíněných publikací (a nejen některých vybraných lektvarů) více povídat při obhajobě práce.

Těším se na setkání u zkoušky.

Barbara Arianne Lecter
Hodnocení: Dobré
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

Publikace zabývající se lučbou a jejich možnost ne/využií ve studiu lektvarů

 

  1. Úvod
  2. Seznámení s publikacemi a jejich rozdělení 
  3. Rozebrání známých lektvarů, které publikace obsahují
  4. Závěr + poděkování 
  5. Zdroje



1. Úvod

 

Každý kouzelník někdy míchal lektvary. Ať už zkoušel ty mudlovské z šamponu, bahna a ústní vody nebo je míchal ve škole pod dozorem zkušeného lektvaristy. Pokaždé se však musel řídit přesně daným receptem v lektvarové publikaci, protože to jinak mívá ošklivé fyzické následky a někdy i psychické. Víme zhruba kdo publikace napsal, a co která obsahuje… ale je to dost?

V této práci se chci zaměřit na neznámé nebo nechvalně známé publikace lektvarů, do kterých si netroufnou nahlédnout ani dospělí studenti. Chci se zaměřit na ony lektvary a dokázat, že i přes ohavný recept nebo neobvyklé suroviny, nemusí být lektvar využíván jen ohavným způsobem. 

Veškeré publikace, které tu zmíním, pochází přímo ze světa Harryho Pottera a s naším Hog světem mohou souviset jen nepřímo. 

 

2. Seznámení s publikacemi a jejich rozdělení

 

Publikace můžeme dělit na různé obory - pro mazlíčky, pro souboje, pro famfrpál… ale nejzákladnější rozdělení je klasicky na dobré lektvary a zlé lektvary. Publikace samozřejmě toto označení v názvu úplně nemají, ale poznat je můžeme podle názvů lektvarů, které najdete v úvodu dané knihy, kterou chcete koupit.

V této práci se chci spíše zaměřit na publikace, které nemají příliš dobrou pověst a slušný kouzelník je doma mít nejspíše nebude. 

Chtěla bych se podívat na Lektvary Nejmocnější, které jistě znáte ze zmínky v knize Harry Potter. Další publikaci, kterou chci zmínit má jednoduchý název, a to Jedy a jejich účinky*. Tuto publikaci znát pravděpodobně nebudete, protože není nijak známá a našla jsem ji doma. A poslední publikace, kterou zde zmíním je klasická učebnice lektvarů. I v ní se nachází nebezpečné lektvary, na které je třeba si dávat pozor. 

 

3. Známé i neznámé lektvary v publikacích

3.1 Mnoholičný lektvar

 

První lektvar, na který se chci podívat, je známý Mnoholičný lektvar, který umí změnit vaší podobu do požadované osoby. Je to lektvar, který naštěstí nenajdete v obyčejné knize lektvarů, protože může být svým způsobem opravdu nebezpečný. Abyste ho našli, musíte trochu zapátrat v knihovně a zabrousit do temnějších knih. 

 

3.1.1 Přísady do lektvaru
    • Fluxweed (žabník) - musí být sklizen za úplňku 
    • Knotgrass (truskavec) - je složkou složitějších lektvarů
    • Lacewing Flies (v překladu to znamená Zlatoočka. Podle HP knihy si myslím, že to budou spíše denivky) - tato přísada se musí dusit 21 dní před přípravou lektvaru

 

  • Leeches (pijavice) 

 

    • Horn of Bicorn (Roh lidožravého dvourožce) - Doporučuje se sbírat, když se dvourožec nedívá. Shazuje je jednou ročně jako jeleni
    • Boomslang skin (kůže z hřímala) - je to atypická přísada do lektvarů. Nejde dokonce koupit ani na Příčné ulici a studenti k ní normálně přístup nemají. Musí být nastrouhaná

 

  • Nakonec je potřeba kousek někoho v koho se chcete přeměnit. Většinou se jedná o vlas. 

 

 

Postup vaření tohoto lektvaru není snadný a trvá minimálně měsíc, než se připraví - to hlavně díky těm denivkám a žabníku. 



3.1.2 Postup vaření 

Část jedna, krok první 

  1. Přidejte 3 odměrky Žabníku do kotlíku.
  2. Přidejte dva svazky truskavce.
  3. Zamíchejte 4x po směru hodinových ručiček. 
  4. Mávněte hůlkou a nechte lektvar vařit 80 minut.

 

Část jedna, krok druhý

  1. Přidejte 4 pijavice do kotlíku.
  2. Rozdrťte dvě lžíce denivek v hmoždíři a rozdrcené je vhoďte do kotlíku.
  3. Zahřívejte 30 sekund nad malým plamenem.
  4. Mávněte hůlkou nad kotlíkem, a tím dokončíte první část lektvaru.

 

Část dva, krok první

  1. Přidejte 3 odměrky kůže z hřímala do kotlíku.
  2. Rozdrťte jeden roh dvourožce v hmoždíři a jednu odměrku prášku přidejte do kotlíku.
  3. Zahřívejte 20 sekund na vysokém ohni.
  4. Mávněte nad kotlíkem hůlkou a nechte vařit 24 hodin.

 

Část dvě, krok druhý 

  1. Přidejte jednu odměrku denivek do kotlíku.
  2. Zamíchejte 3x proti směru.
  3. Rozdělte lektvar do lahviček dle potřeby a přidejte kousek někoho, do koho se chcete proměnit.
  4. Mávněte hůlkou nad lahvičkami pro dokončení celého lektvaru.

 

U celého postupu můžete vidět, jak je lektvar náročný a složitý. Stačí jeden špatný krok a lektvar můžete vylít do koše, pokud vám zrovna nebouchne. Nejdůležitější částí lektvaru je ta, kdy do lahvičky vkládáte kousek někoho, do koho se chcete proměnit. Musíte si dávat opravdu pozor, aby ten kousek pocházel z člověka, nikoli ze zvířete. Pokud by se nešťastnou náhodou stalo, že do lahvičky vložíte třeba kočičí chlup, proměna se ošklivě zvrtne a můžete být napůl kočka a napůl člověk. V takovém případě vás návštěva ošetřovny nemine a pomoct vám z této situace musí zdravotník. 

Lektvar má po uvaření bahnitou barvu a má i takovou konzistenci. Když však přidáte vlas člověka, na kterého se chcete proměnit, lektvar se zbarví do jiné barvy (pravděpodobně se zbarví podle povahy nebo spíše aury daného člověka). Chuť je odporná tak či tak a přeměna je hodně bolestivý proces, takže by si člověk měl dvakrát rozmyslet, zda použije lektvar nebo se spolehne raději na kouzla, která jsou méně bolestivá. 

 

Pozitiva: změní úplně vaší podobu, má lepší účinky než proměňovací kouzla, nerozeznatelná podoba 

Negativa: má drahé ingredience, účinek trvá jen hodinu, než se budete muset znovu napít lektvaru, proměna je bolestivá

Ilustrace: 







3.2 Felix Felicis

 

Další lektvar, o kterém bych se chtěla zmínit, je Felix Felicis, jinak známý jako Tekuté štěstí. Jistě si říkáte, proč je nebezpečný… však z vás udělá šťastlivce a vše se vám bude dařit! Kromě toho, že při nepřiměřeně vypitém množství může způsobovat nebezpečnou lehkomyslnost a bezprostřednost, je tento lektvar ve velkých dávkách prudce jedovatý. A navíc by vám to ve škole nepomohlo, protože je zakázaný při školních zkouškách a i při famfrpálu. Myslím, že by každý poznal, že máte najednou až moc štěstí, proto jsem ho zařadila i sem. Osobně si myslím, že tento lektvar je nebezpečný v mnoha ohledech a chválabohu, že není v klasických knihách, ale musíte zabrousit do složitějších publikací. 

 

3.2.1 Přísady do lektvaru 
  • Ashwinder egg (vajíčka Popelce) - Ač by to mohlo na první pohled svádět, ujišťuji vás, že se nejedná o tu mudlovskou princeznu. Popelec je malý červený had, který žije jen hodinu. Za tu hodinu se snaží najít místo, kde může naklást svá rudá a horká vajíčka a poté se rozpadne v prach. 
  • Horseradish (křen)
  • Squill bulb (překlad jsem úplně nenašla, ale je to popisovaný jako lalok, kam si rostliny ukládají potravu)
  • Murtlap (Hrboun) - Když se sní jeho výrůstky, které mu rostou na zádech, zvýší se tak vaše odolnost vůči kletbám a uřknutím. Když to však s hrbounem přeženete, narostou vám odpudivé rudé chlupy v uších
  • Dash of tinkture of thyme (tymiánová tinktura) 
  • Occamy eggshels (skořápky z vajec okamie) - jsou velmi vzácné, protože jejich skořápky jsou z pravého stříbra, takže jsou velmi vyhledávané lapky a pytláky
  • Rue (Routa vonná) - má léčivé schopnosti

 

3.2.2 Postup vaření
  1. Do kotlíku vložte vajíčka popelce, posypte křenem a zahřívejte.
  2. Vymačkejte Squill bulb, a jeho šťávu přidejte do kotlíku a intenzivně míchejte.
  3. Do kotlíku přidejte výrůstek z hrbouna a zahřívejte.
  4. Pomalu míchejte a zahřívejte.
  5. Přidejte trochu prášku z routy.
  6. Intenzivně promíchejte a naposledy pořádně zahřejte. 
  7. Mávněte hůlkou a proneste Felixempra a je hotovo.



Ingredience lektvaru nejsou nijak složité. Jediné, co by mohlo být problém, je sehnání skořápek z okamií. Jsou vzácné a těžko by se určitě sháněly na normálním trhu s potřebami. Podle mého názoru, jsou skořápky často prodávány na černém trhu. Je tedy pravděpodobné, že je zde seženete daleko snáz, než v obyčejném obchodě se surovinami. 

 

Pozitiva: Přinese Vám štěstí na určitou dobu, dobrá chuť

Negativa: Při velkém množství - silná otrava, je zakázaný ve škole i jinde

 

Ilustrace




3.3 Angels Trumpet Draught

 

Lekvarem Felix Felicis bych ráda ukončila lektvary, kterými jsem se chtěla zabírat v Lektvarech nejmocnějších. Tímto bych přešla k publikaci, kterou jsem našla doma, a to Jedy a jejich účinky. Nevím, proč to máme doma, a vědět to raději nechci. Celá kniha působila, jako kdyby ji někdo pozvracel a byl tam čitelný jediný lektvar, a to byl lektvar Angels Trumpet Draught. Tento lektvar má asi jedinou pozitivitu… i když asi jak pro koho. Tento jed je smrtelný, a když ho dotyčný vypije a zemře, tak ani nemá možnost se vrátit jako duch. Tudíž jeho duše, nemůže být zneužita nekromantem. (Používání mrtvol, jsme mohli vidět v posledním díle Harryho Pottera.) Říká se, že jed zničí duši zemřelého, a ten najde okamžitého klidu. Zda to je pravda, není úplně známo, protože to není jak dokázat. Nicméně otrava není nijak bolestivá. Otrávený pobledne a ztuhnou mu klouby. Především cítí obrovskou únavu, která vede k velmi klidnému spánku, ve kterém dotyčný v  míru zemře. 

Když se na to podívám z jiného pohledu, můžeme tento způsob smrti přirovnat k mudlovské eutanázii. 

3.3.1 Přísady do lektvaru 
  • Angels Trumpet - sama o sobě je prudce jedovatá 

 

3.3.2 Postup vaření
  1. Do stříbrného kotlíku nalijte vodu.
  2. Stříbrným nožem každou květinu nařízněte podél jejich žilky (používejte přitom rukavice a nikam si nesahejte!).
  3. Míchejte protisměru hodinových ručiček a za míchání vkládejte 12 naříznutých květů po obvodu kotle (hezky kolem hran aby to bylo takový kolečko).
  4. Dokončíme míchání a vložíme poslední květ do středu pomyslného kruhu.
  5. Zakryjte kotlík a nechte ho na tmavém místě odpočívat celých 13 dní.
  6. Až bude lektvar odpočinutý, tak opatrně odstraňte zbytek květin z lektvaru a lektvar nalijte do tmavých lahviček, a tím je lektvar hotov.

 

Jistým pozitivem může být to, že je lektvar zcela zdarma pokud tyto rostlinky pěstujete! 

 

Pozitiva: bezbolestná a klidná smrt, příznivá výrobní cena

Negativa: Je to jed, jehož otrava se špatně pozná

 

Ilustrace: 

3.4. Amortentia

 

Více jsem z knihy raději nevyčetla a hodně rychle jsem ji schovala do nejtmavšího šuplíku v knihovně. Posledním lektvarem, kterým se chci zabývat, je v naší normální učebnici lektvarů. Jak by se mohl nebezpečný lektvar nacházet v učebnici? Chlapci se mnou jistě budou souhlasit, když řeknu, že Amortentia je jeden z nejnebezpečnějších lektvarů. Takzvaný nápoj lásky není úplně nebezpečný jako lektvar Angels, svá rizika však má. U toho, kdo ho vypije, nevyvolá opravdovou lásku, ale spíše jen posedlost danou osobou. Jakmile lektvar vyprchá, tak oběť prozře, a je vše při starém. Můžete samozřejmě svého milého držet na lektvaru navěky, a mít s ním dlouhý život, ale to vědomí, že vás opravdu nemiluje, vás může úplně citově zničit. A navíc to může mít i vedlejší účinek jako u pána Zla a to, že by Váš počatý potomek nemohl cítit lásku (toto je však pouze domněnka, která se proslýchá).

Pokud dotyčný vypije příliš velké množství tohoto lektvaru, může ona posedlost nabrat  na obrátkách a nemuselo by to pro toho, kdo danému člověku podává tajně nápoj lásky, dopadnout úplně dobře - a domnívám se, že velkým množstvím můžete daného i otrávit. 

 

3.4.1 Přísady do lektvaru 
  • Dried rose petals (sušené lístky růže)
  • Lionfish spine (je to osten Perutýna - taková ta krásná rybička)
  • Nettle (podle mého překladu to je kopřiva)
  • River water (voda z řeky)
  • Fairy wing (vílí křídlo)
  • Rose thorns (trny z růže)
  • Moonstone (měsíční kámen)

 

 

3.4.2 Postup vaření
  1. Smíchejte vodu z řeky a osten perutýna. Přiveďte k varu dokud se osten nerozpustí a voda nedostane růžovou barvu.
  2. Přidejte 6 okvětních lístků a míchejte proti směru hodinových ručiček asi pět minut, dokud nebude mít lektvar světle fialovou barvu.
  3. Přidejte rozemletou kopřivu a míchejte 4 minuty  po směru hodinových ručiček. Po každé minutě míchání přidejte jeden trn z růže (celkem 4).
  4. Přidejte vílí křídlo a nechte pět minut dusit.
  5. Sundejte kotlík z ohně, přidejte nadrcený měsíční kámen a míchejte 32x protisměru hodinových ručiček. 
  6. Po míchání by měl mít lektvar perleťově růžový nádech, měly by z něj stoupat výpary ve spirálkách. Zavřete do lahviček a uložte na suchém místě.

 

Tento lektvar má i tu schopnost, že voní jako to, co milujete nejvíc. V mém případě by to byla asi vůně mého šatníku, takže takhle si můžete dávat opravdu pozor na to, co vám kdo dává na pití. Podle pachu můžete pak poznat, že se Vás někdo snaží svést či otrávit. Pokud to je však čokoláda tak to je trochu horší.

 

Pozitiva: Dá Vám dočasně náklonnost Vaší lásky, není příliš drahý. 

Negativa: Pokud chcete stálý účinek, tak musíte stále lektvar podávat, nezpůsobuje lásku ale posedlost.

 

Ilustrace: 


4. Závěr a poděkování

 

Tímto lektvarem bych ráda ukončila svou práci. Snad jsem ukázala, že ne všechny nebezpečné lektvary jsou tak zlé a i naopak, že ne všechny lektvary jsou dobré. Každý se dá nějak využít a s některými je potřeba zacházet opatrně. Obě známé publikace, které jsem využila, jsou volně dostupné (pro lektvary nejmocnější budete muset do oddělení s omezeným přístupem). A tu poslední Vám bohužel nemohu poskytnout, protože není bezpečná, i když jsem se snažila najít pozitiva. Lektvary, které jsem vybrala, jsou taky známé - až na ten Trumpetkový. A snad jsem také osvětlila jejich špatné i dobré vlastnosti. Je třeba občas myslet s nadhledem a čistou hlavou, než někam něco nebo i někoho zařadíme a dáme mu cedulku. 

Ráda bych tímto poděkovala slečně Barbaře, která mě provedla všemi pěti ročníky studia, nezlomila nad mojí dušičkou hůl a mnoho mě o lektvarech naučila. Lektvary jsou jediný předmět, u kterého jsem vydržela tak dlouho a zvládla jsem z něj i NKÚ. Děkuji Vám za každou krásnou zpětnou vazbu, bonusové body a sem tam i nějaký ten archiv.

 

5. Zdroje

 

Harry Potter fandom Wiki. Online. In: Fandom: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Main_Page. [cit. 2024-05-12].

Má vlastní paměť 

SCAMANDER, Newt. Fantastická zvířata a kde je najít. Přeložil Pavel MEDEK. Praha: Albatros, 2002. ISBN 80-00-01020-8.



*Kniha Jedy a jejich účinky je zcela smyšlená

 

Děkuji a přeji příjemné čtení 

Annya Liddle