Student: Uhnilti Orionis
Kolej:Nebelvír
Školní rok: zima 2025

HadologieZadané téma: Hadí nej
Konzultant: Mintaka Orionis
Posudek: Úkolem pana Uhniltiho bylo popsat nejrůznější rekordy v hadí říši. Pan Uhnilti si s tématem poradil velice dobře a představil nám několik nejznámějších světových hadích rekordmanů. Práce splňuje požadavky kladené na tento typ práce. Příznivě hodnotím hlavně její logické členění, snesitelnou míru vtipnosti a uvedení všech zdrojů, ze kterých student čerpal. Jako jedinou slabinu práce vnímám její Úvod a Závěr. Tyto části práce by si jistě zasloužily větší pozornost, takto působí dojmem jen jakéhosi nutného přívažku, který ani neprošel dokonalou jazykovou korekturou.

U obhajoby závěrečné práce by mě pak zajímaly i rekordy v hadí říši v rámci České republiky.

Předloženou práci pana Uhniltiho Orionise považuji za zdařilý příspěvek ke kapitole z Hadologie a hodnotím ji i přes výše uvedené drobné výtky známkou Vynikající.

Mintaka Orionis
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

ÚVOD:
Hezký den, možná tušíte, že je tohle moje první OVCE-zkouška. Takže úplně nevím, jak se správně začíná. Asi bych měl poděkovat za oba dva hadí předměty. Závěrečné eseje mě bavily, zjistil jsem díky nim spoustu zajímavostí ze světa plazů i jejich obětí. Tato závěrečná práce v podstatě rozšiřuje moje studium hadů. Jak jinak zjistit o životě hadů víc, než prozkoumáním jejich extrémů - ať už je to jedovatost, délka a nebo stáří. A teď už hurá do světa hadích rekordmanů a možná i kuriozit.

Začneme velikostí, na ní prostě záleží.
Nejdelší had na světě:
Naším první rekordmanem je krajta mřížkovaná (Python reticulatus). V roce 1912 se podařilo na ostrově Celebes ulovit krajtu o délce 9,76 m. Celebes je nejvýchodnější z ostrovů Velkých Sund. Má rozlohu 174 600 km² a je to jedenáctý největší ostrov na světě. Patří k Indonésii.

Ale zpět k hadům. Obecně platí, že nejdelší kousky pochází od krajt. Zmíněný rekord ale není řádně zdokumentován a ne každý ho bere jako oficiální. Pokud se chceme poohlédnout po dalších dlouhánech: zmiňuje se zoo v Pittsburghu, kde údajně chovali krajtu stejného druhu jménem „Colossus“, který dosáhl délky 9,15 m. Ovšem i tento záznam je zpochybňován.

Pokud tedy budeme chtít ten nejoficiálnější záznam, tak musíme nahlédnout do knihy pana Guinnesse. Kniha rekordů uvádí jako nejdelšího jedince chovaného v zajetí hada jménem Medusa (opět rod python reticulatus) z Missouri o délce 7,67 m. Takže nám tu schází dva metry délky. Za to ale máme hezký obrázek:

U velikosti ještě zůstaneme a podíváme se do minulosti. Podle nalezených zkamenělin se odhaduje, že největší had, co kdy žil byl: Titanoboa (Titanoboa cerrejonensis). Jeho stáří se odhaduje na 58-60 milionů let. Pravděpodobně žil v místech dnešní Kolumbie. Mimochodem Titanoboa znamená Titánský škrtič. A byl opravdu obří. Mohl vážit kolem tuny a délku vědci odhadují na 13 až 14 metrů. Jeho pozůstatky byly objeveny teprve nedávno v roce 2009.


A na závěr jedna kuriozitka: zoologická společnost v New Yorku vypsala začátkem 20. století odměnu tomu, kdo k nim dotáhne hada delšího než 9,14 m. Tomu pak vyplatí 50 000 dolarů, Dodnes se o tuto sumu nikdo nepřihlásil. Takže máme šanci. Čas koupit pořádné terárko?
Zdroje:
wiki
kniha rekordů 
Titanoboa

A nyní koukneme na hady z druhého konce, co takhle nejmenší had?
Nejmenší had světa:
Dovolte mi abych Vám představil: Tetracheilostoma carlae - tenhle pidižvík se dá najít na karibských ostrovech. Dorůstá kolem 10cm a je to taková živá špageta. Ještě jich pár kousků zbývá, ale lidstvo se velice úspěšně snaží tento druh vyhubit, děje se tak díky likvidaci přirozeného prostředí, kde hádek žije. Podle vědců je jeho velikost nejmenší jaká může být, menší had podle nich nemůže ani existovat, nebyl by života schopný. Živí se termity a mravenci. Zajímavé je, že samička snáší pouze jedno vejce, ze kterého se vylíhne 5cm dlouhé háďátko. To musí být hned po vylíhnutí už soběstačné.
Jako kuriozitku bych dodal, že had byl objeven celkem nedávno v roce 2008 a jeho nálezce mu dal jméno podle své ženy Carly Ann - zda to myslel dobře a nebo mu jeho žena hada připomíná, to už anály neuvádějí.


Zdroj:
Tetracheilostoma

 

Dalším naším rekordmanem bude nejtěžší had:
Možná si myslíte, že být zároveň nejdelší znamená být i nejtěžší - omyl, není to tak. Vaši váhu spolehlivě vyděsí 227kg těžká anakonda velká (Eunectes murinus) a to při pouhých 8,5m. Mimochodem hmotnost se udává po odečtení váhy obsahu žaludku. Tento druh anakondy žije v Jižní Americe. Aby tenhle krasavec se svoji váhou mohl nějak fungovat, oblíbil si vodní prostředí. V řečtině její jméno znamená dobrý plavec. A je to tak, ve vodě je jako doma. Nemá problém si ulovit kajmana a nebo kapybaru. Zvládnou si uškrtit i 70ti kilové prasátko. Takže menšího člověka zvládnou taky. Zvlášť během záplav se anakondy dostávají blíže k lidem. Ti z nich radost nemají a anakondy likvidují. Ono se není proč divit, anakonda je celkem útočný had a i když je to škrtič, tak má obrovské a dlouhé zuby a její kousnutí je extrémně bolestivé.
Jako kuriozitu bych rád zmínil, že anakonda se stala v nejednom filmu hlavním záporákem. Za zmínku například stojí snímek Anakonda: Honba za krvavou orchidejí. Had nejspíše nezvládl zahrát svoji hlavní roli podle představ režiséra a proto film hodně propadl a získal si krásnou nálepku zvanou odpad. Anakonda vypadá takto:

Zdroj:
Anakonda

Nyní si představíme hady z pohledu času. Podíváme se, jaký je vůbec nejstarší objevený had a potom zjistíme, jak jsou na tom hadi s dlouhověkostí.
Nejstarší známý had:
Jeho jméno je Eophis (Eophis underwoodi) a jeho zkamenělé ostatky byly objeveny roku 2015 v jižní Anglii v lomu. Odhaduje se, že jeho stáří je 167 miliónů let - období střední jury. Zajímavé je, že v té době měli hadi ještě zakrnělé čtyři nohy.
Jako kuriozitku bych chtěl zmínit, že hadí pozůstatky kompletně zmizely před 95 až 65 milióny let - mezi tímto obdobím, se nepodařilo najít žádnou zkamenělinu hada.
Zdroje:
wiki
Eophis

Nejstarší had:
Co myslíte, kolika let se takový had může dožít? Víc jak pes? Nebo se třikrát svlíknou a je po nich? Je to samozřejmě různé podle druhů. Ale obecně pro hada není problém si žít desítky let. Mezi nejdéle žijící druh patří užovka černá (Pantherophis obsoletus), ta si užívá života třeba až 30 let. Hadům na dlouhověkosti prospívá život v zajetí, teda samozřejmě se o ně musíte hezky starat. Naším dalším rekordmanem je hroznýš královský (Boa constrictor). Moc hezky ho opečovávali v americké zoo ve městě Philadelphia. Pojmenovali si ho Pepek (Popeye) a byl tam s nimi 40 let a tři a půl měsíce. Zemřel roku 1977.
Zdroj: 
wiki

O hadech víme, že jsou jedovatí. Jaký je ten nejvíce jedovatý had na světě?
Pokud se opravdu bojíte hadů a jejich jedu, tak nejezděte do Austrálie. Tam totiž, ačkoliv vzácně, můžete potkat taipana menšího (Oxyuranus microlepidotus) - ano, tohle je nejjedovatější had světa. Odhaduje se, že by jedna jeho dávka jedu mohla zabít až 100 lidí a nebo 250 tisíc myší. Jeho uštknutí by vás mohlo teoreticky zabít do 40ti vteřin. Naštěstí žije v nějakém neobydleném zapadákově a dosud není znám žádný útok na člověka. Aby také byl, když je za 40 vteřin po vás o nikdo si toho nevšimne, protože jste tam jediní blbci, co šli hledat taipana. A jak je vlastně velký, když se jmenuje menší? Průměrně může mít 1.8 metru. No a jeho kolega taipan velký, je skoro stejně velký (Oxyuranus scutellatus). Takže to jejich pojmenování vlastně nedává smysl.

Vidím, že toužíte po nějaké té kuriozitce, zde ji máte:
dřív se udával za nejjedovatějšího hada nějaký podvodník. Přesněji řečeno byl to had mořský - vodnář Belcherův (Hydrophis belcheri). Ale podle posledních studií má smůlu a jeho suchozemští plaziči se dostali před něj. Zde se můžete taipanem menším pokochat:

Zdroje:
Taipan_velký
Taipan_menší
wiki

Když ten taipan má super jed, ale lidi nekouše, kdo je vlastně největší plazící se zabiják lidí? Na odpověď pro tuhle otázku musíme do Asie. Zde máme docela slušnou šanci, že narazíme na zmiji paví (Echis carinatus). Její nebezpečnost spočívá v následující kombinaci: má silný jed, je hojná, je aktivní v noci a hlavně se vyskytuje v místech, kde žije spousta lidí. Navíc je to v oblastech, kde lidi chodí naboso a nebo jen v sandálech. To znamená, že ji lidi v noci nevidí, snadno na ni šlápnou. Zmije se naštve a uštkne. Kolik přesně lidí zemře ročně na uštknutí tímto druhem není známo. Zdá se, že kousnutí lidé se nezajímají o druh hada, kterého právě potkali a to velice z blízka. Prostě mudlové, vždy se zajímají jen o sebe.
Kuriozitka: přesto, že zmíněná zmije žije v Asii. Víte, na kterém kontinentu se plazí nejvíce jedovatých druhů hadů? Ano, Asie to není. Co se týče hadů a rozmanitosti jedovatých potvor, tak vede Austrálie. Můžete tam najít až 143 druhů hadů a z toho je 11 neškodných užovek. Zbytek jsou jedovatí neřádi - například zde máte 65 druhů korálovcovitých hadů.
Takto vypadá zmije paví:

Zdroje:
Zmije_paví
wiki

Už nám toho moc nezbývá. Nyní se v rychlosti přesuneme k rychlosti.
Znáte mambu černou (Dendroaspis polylepis)? Je to nejdelší africký had. V průměru může mít 2,5 metru, ale dají se najít i kousky s délkou 4,5 metru Je také docela dost jedovatý. Člověka může zabít snadno, stačí dvě kapky jedu mamby černé a počítáte andělíčky. No a samozřejmě, když už ji tu máme, tak mamba černá má jedno světové prvenství. Je to nejrychlejší had na světě. Na krátkou vzdálenost dokáže svým plazením zdolat 16-20km za hodinu.
K tomu jedna rychlá kuriozitka: mamba černá má pověst zabijáka, ale ve skutečnosti to tak není. Je to velice plachý had, před člověkem se snaží vždy schovat. Je docela roztomilá, podívejte:

Zdroj:
Mamba_černá

Jedním z posledních rekordmanů bude zmije. Konkrétně zmije gabunská (Bitis gabonica), žijící v Africe. Sám o sobě patří mezi nejdelší a nejtěžší jedovaté hady. Může mít kolem dvou metrů a váží třeba 8 kg. Jako střední pes. A v čem tedy spočívá její prvenství? Má úplně ty nejdelší zuby, jaké had může mít. Udává se, že mohou mít 5, vzácně i 7 cm. Upíří mohou jen závidět. Na člověka naštěstí neútočí a ve dne spí a je docela pomalá. Ale když nemá na vybranou, zvládne těmi obřími zuby prokousnout i botu.

Zdroj:
Zmije_gabunská

A na závěr si dáme hladovkáře. Myslím si, že je docela známá věc, že hadi vydrží dlouho bez jídla. Ale jak dlouho to vlastně zvládnou? Čím větší had, tím delší dobu vydrží bez žrádla. Pak jsou tu hadi s extrémně pomalým metabolismem, sem patří například výše zmíněná zmije s nejdelšími zuby. Ta dokáže hladovět stovky dní. Z našich končin je známý případ krajty mřížkované (Python reticulatus) - ano nejdelší had světa, to už víme. V pražské zoo tahle krajta odmítala krmení po 270 dní. No vydrželi byste to vy? Krajta to zvládla a ztratila přitom jen 12% své hmotnosti. Každopádně naším rekordmanem není. Tím je krajta písmenková (Python sebae), představte si, ta vydržela bez potravy 870 dní. Pak je tu ještě další hladovkář, ale ten svůj půst nepřežil, tak je otázkou, zda ho počítat. Je jím krajta mřížkovaná, měřící 6,45 metru. Na začátku půstu vážila 75 kg. Po své smrti vážila pouhých 27 kg. A jak dlouho tedy žila než hlady pošla? 910 dní. Až budete mít někdy fakt strašný hlad, tak si prosím vzpomeňte na krajtu.
Zdroj:
wiki

ZÁVĚR:
Doufám, že se Vám milý čtenáři výlet do světa hadích nej líbil. Troufám si říct, že hadi jsou velice zajímaví a možná je škoda, že v našich končinách jich tolik není. Ale i tak je velký zážitek pozorovat například užovku při lovu a nebo pátrat po užovce stromové. Děkuji za pozornost.
Uhniík