Student: Jane Oak
Kolej:Nebelvír
Školní rok: zima 2025

TarotyZadané téma: Tarot v praxi
Konzultant: Mintaka Orionis
Posudek: Úkolem slečny Jane bylo přiblížit používání tarotových karet v běžné každodenní kartářské praxi. Slečna práci pojala hlavně jako návod pro začínající kartáře, kde názorně ukazuje, jak se s balíčkem karet seznámit, jak se o karty starat, jaké vůbec klást otázky při výkladu, jak často vykládat atd.

Já osobně mohu na práci ocenit její logické členění, přiměřený rozsah a množství obrazového materiálu, kterým je práce pro přehlednost doplněna. Rovněž se mi líbí, že budoucím kartářům dáváte k nahlédnutí Vaše vlastní osvědčená vykládací schémata a to vztahové vykládací schéma v příkladu hned ukazujete v praxi. To je ideální způsob, jak předávat své dovednosti dál.

U obhajoby závěrečné práce by mě pak zajímalo, jak by vypadal konkrétní výklad na sladění karet a kartáře. (Pokud byste nenašla pro výklad vhodnější příklad, pak mě bude zajímat moje sladění s balíčkem Crowleyho tarotu.)

Předloženou práci slečny Jane Oak považuji za zdařilý příspěvek k tématu tarotové praxe a hodnotím ji známkou Vynikající.

Mintaka Orionis
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: neklasifikováno
Hodnocení cogito: neklasifikováno


Vypracování

TAROT V PRAXI

     Tato práce se zabývá používáním tarotových karet v praxi. Od prvních kroků, které každý kartář dělá ve chvíli kdy obdrží nový balíček karet, přes jejich uskladnění až po různé způsoby výkladu. Kromě popisu oněch praktik, různých popisů a doporučení včetně příkladů výkladu je mým cílem, aby se práce dala využít i jako návod pro začínajíc kartáře, kteří by se rádi více ponořili do tarotové praxe.

 

1. Seznamování se s kartami

     Každý kartář tomu říká jinak. Já to nazývám vzájemným poznáním, kdy já poznávám karty a ony mě. Je to chvíle, kdy si kartář udělá čas na seznámení se s novým balíčkem karet. Usadí se někde v klidu a pohodlí. Rozbalí balení a každou jednotlivou kartu si důkladně prohlédne. Vnímá důležité věci. Uvědomuje si, jak na něj karta působí, co se mu jako první vybaví za význam, když si kartu prohlíží a kde v kartě se ukrývají další významy karty. Zkoumá příběh, situaci nebo osobu, kterou karta představuje. A tím se vytváření spojení mezi ním a jednotlivými kartami. Karty vnímají, co je pro kartáře na nich zajímavé a čeho si všímá a následně s tím pak ve výkladech pracují. To proto každá sada mluví s kartářem trochu jinak. A na stejnou otázku by si kartář v každé sadě vytáhl trochu jiné karty.

     Začínající kartář může postupovat naprosto stejně. Nemusí před koupí první sady karet znát význam všech 78 karet v sadě, dokonce vlastně nemusí znát význam jediné z nich. Může si jen koupit první balík a postupně všechny karty procházet. Osobně bych doporučila v takovém případě si u každé karty zapisovat, jak na něj karta působí, co se na obrázku odehrává a co by to mohlo znamenat. Myslím, že když se pak takový začátečník podívá do učebnice s a porovná vše co si zapsal, bude velice překvapen, že u každé karty identifikoval několik jejich významů.

     Pro seznámení se s novým balíčkem karet existují i vykládací schémata. Jejich příklad jsem uvedla v sekci 4 této práce.

 

2. Otázky aneb na co a jak se ptát

     Toto je část spíše pro začínajícím kartáře. I když věřím, že i zkušený kartář si rád některé věci připomene. Před samotným výkladem karet je dobré zamyslet se nad tím na co se vlastně chce kartář nebo tazatel karet zeptat.

     Protože výklad na otázku „Co mě v příštím roce čeká a nemine.“ bude dost zavádějící. Karty prozradí kartáři, co ho čeká v příštím roce. Ukážou jednu nebo více událostí na jakékoli téma v jednom z těch 356 dní. Dost pochybuji, že by se v tom kterýkoli kartář dobře zorientoval. Nebo, že by se něco z takového výkladu skutečně vyplnilo.

     Je dobré si pamatovat, že čím konkrétnější otázka bude, tím konkrétnější odpověď bude. Pokud chceme nějaký komplexnější výklad na určité období je dobré si tahané karty nějak odlišit. Dát jim určitý význam neboli pozici.

    Například výše zmíněná otázka by šla rozdělit do oblastí, které by mohli být škola, vztahy, rodina a rok by se mohl docela dobře rozdělit na čtvrtletí. Výklad by pak vypadal asi takto:

 

Co mě čeká ve škole v prvním čtvrtletí (jedna karta), druhém čtvrtletí (druhá karta), třetím čtvrtletí (třetí karta), čtvrtém čtvrtletí (čtvrtá karta)

Co mě čeká ve vztazích v prvním čtvrtletí (pátá karta), druhém čtvrtletí (šestá karta) …

               

                Myslím, že je z toho zřejmé, že jednotlivé karty už mají mnohem konkrétnější význam a kartář se bude mít mnohem snazší interpretaci významu.

 

     Další problematikou v tarotu můžou být otázky typu „ano, ne“. Myslím tím tedy otázky, od kterých se očekává odpověď ano nebo ne. Typickým příkladem může být otázka „Má mě XY rád?“. Někteří kartáři se těmto otázkám vyhýbají a volí raději otázku typu „Co ke mně XY cítí?“. Je to z toho důvodu, že každá karta v tarotu má své pozitivní, ale i negativní významy, a tak může být obtížné rozhodnout, zda ji brát jako ano nebo ne.

     Já si myslím, že lze tarot vykládat i na tyto otázky, byť to může být škoda, protože z otázky „Co ke mně XY cítí?“ se tazatel dozví mnohem více informací, než jen zda má nebo nemá XY tazatele rád. Nicméně pokud už by kartář chtěl znát odpověď na takovou otázku, pak bych doporučila táhnout jen jednu kartu. A v interpretaci bych se oprostila od jakéhokoli významu a brala bych v potaz jen to, jak na mě karta působí, zda pozitivně nebo negativně. A v případě, že by karta působila tak nějak všelijak nebo bych se nedokázala rozhodnout, byla by odpověď karet „možná“.

 

V případě otázky „Má mě XY rád?“ bych, pokud by má používaná sada byl klasický Rider White tarot, odpověď interpretovala takto:

Ano – Blázen, Císařovna, Slunce, Milenci, Svět, eso pohárů, dvojka pohárů, trojka pohárů, šestka pohárů, desítka pohárů, páže pohárů, královna pohárů, rytíř pohárů, eso holí, čtyřka holí, šest holí, eso mincí …

Ne – Věž, Měsíc, Smrt, Poustevník, Viselec, pět pohárů, osm pohárů, dvojka mečů, trojka mečů, desítka mečů, pětka mečů, osm mečů, všechny mečové dvorní karty, devět holí, deset holí, čtyřka mincí, pětka mincí…

Možná – Císař, Vůz, Ďábel, Poslední soud, Kolo štěstí, dvojka mincí, dvojka holí, sedm mincí, osm mincí, šest mincí…

 

     Poslední věcí, nad kterou by se měl kartář zamyslet před položením dotazu kartám, je etická vhodnost otázky. Kartář si musí uvědomit, že nahlížením do karet, chtě nechtě leze do soukromí jiných lidí.

     Pokud se tazatelka ptá na vztah s přítelem je v pořádku jí s kartami pomoci, protože se jedná o její soukromí. Pokud by se tazatelka ptala na vztah kluka, který se jí líbí, a jeho přítelkyně. Tam už je to podle mě na hraně. Já bych takový výklad pravděpodobně neprovedla a místo toho bych tazatelce nabídla výklad na to, jak jí osobně ten kluk vnímá a jestli by u něj měla vůbec šanci. Pokud by se ovšem matka ptala na vtah svého syna, protože by měla strach, že s ním slečna zametá a v podstatě mu ubližuje, pak bych výklad provedla.

     Jak je vidět etické posouzení vhodnosti otázky není jednoduché, a určitě se bude lišit u každého kartáře. A je to tak v pořádku, pokud kartář skutečně jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

 

3. Míchání a uskladnění karet

     Každý kartář by se měl ke svým kartám chovat ohleduplně a měl by k nim chovat takový respekt jaký chce, aby pak karty měly k němu. Takže asi není úplně rozumné mít karty v gumičce pohozené někde v šuplíku mezi milionem dalších věcí nebo sahat na karty ušmudlanýma rukama či je vykládat na zašpiněném stole.

     Za sebe mohu doporučit karty uskladňovat buď v krabičce ve které kartář karty zakoupil anebo v látkovém pytlíku a mít je v poličce, která je pro karty vyhrazená. Zda kartář vykládá na čistý stůl anebo na podložku, to už je tak nějak jedno a jde spíše o osobní preference kartáře.

     Stejně tak způsob míchání a tahání karet by měl být čistě na preferenci kartáře. Někteří kartáři karty zamíchají a následně sejmou. Pak už žádné karty netahají ale vykládají postupně karty z vrchu balíčku. Jiní po zamíchání karet karty rozprostřou a následně z nich jednotlivé karty tahají. Každý kartář má v tomto ohledu svůj postup a všechny tyto postupy jsou zcela správné.

 

4. Výklady

Výklad na jednu kartu

Tento výklad je velice jednoduchý a díky tomu i velice dobře interpretovatelný. Kartář položí svou otázku a jako odpověď na ni si vytáhne jedinou kartu.

 

Příklad:

Co ke mně XY cítí? Eso pohárů – lásku – je do mě zamilovaný

Co ke mně XY cítí? Smrt – nic, jeho city jsou mrtvé. Anebo se jeho city mění.

 

Výklad na tři karty

Klasický výklad na tři karty je o dost těžší na intepretaci než výklad na jednu kartu. Princip je stejný. Kartář položí otázku a vytáhne si na ni tři karty.

 

Příklad:

Co ke mně XY cítí? Blázen, eso pohárů, šest mečů: Jeho city jsou nové, je do mě čerstvě zamilovaný. Vnímá mě jako čerství vítr do svých plachet. Zároveň se ale cítí trochu nejistě a má obavy, jak se to vyvine.

 

Co ke mně XY cítí? Dva meče – Smrt – rytíř pohárů: Jeho city se postupně mění. Zdá se, že se do mě začíná zamilovávat.

 

Co ke mně XY cítí? Milenci – Smrt – čtyřka mečů: Jeho city se postupně mění. Jeho zamilovanost opadává.

 

     Ač se to na první pohled nemusí zdát. Někdy může být velice těžké interpretovat význam tří karet. Proto existují různé varianty výkladu na tři karty. Které v podstatě z tohoto výkladu dělají vykládací schéma.

 

Vykládací schéma

Pomocí vykládacího schéma může kartář udělat komplexní výklad na dané téma, které bude zároveň poměrně dobře interpretovatelné, protože ve vykládacím schématu má každá tažená karta svou pozici a svůj konkrétní význam. Je to vlastně vícenásobné použití výkladu na jednu kartu.

Vykládacích schémat je obrovské množství. Rozhodla jsem se zde představit nejprve dle mého názoru nejznámější a nejpoužívanější schémata o třech kartách, které jsou vlastně variantami výkladu na tři karty. Následně bych představila tři mnou vytvořená vykládací schémata. Protože ze své zkušenosti mohu říct, že nejlepší jsou ta, která si kartář vytvoří sám. A ani začínající kartář se nemusí bát si je tvořit.

 

Schémata se třemi kartami:

 

Vývoj nějaké situace:

  1. Minulost
  2. Přítomnost.
  3. Budoucnost

Rada karet, jak řešit problém:

  1. Situace.
  2. Rada karet, co dělat.
  3. Rada karet, co nedělat.

U toho výkladu je možné přidat ještě čtvrtou kartu, která bude reprezentovat výsledek, pokud se tazatel bude držet rady karet.

 

Malý vztahový výklad:

  1. Partner
  2. Tazatel
  3. Vztah, tak jak vypadá teď. Otázku na tuto třetí kartu lze obměnit (případně lze přidat další kartu) na vývoj vztahu nebo například jaká je mezi nimi šance na partnerský vztah.

Má vykládací schémata:

Seznámení se s balíčkem karet:

Tento výklad je dobrý jako první výklad s novým balíčkem karet anebo jako ověření, zda je kartář s kartami stále sladěn nebo zda se jeho spolupráce s balíčkem zlepšila.

  1. Mé aktuální sladění s kartami.
  2. Co očekávám od tohoto balíčku?
  3. Co karty očekávají ode mě?
  4. Jak se mi aktuálně bude s tímto balíčkem pracovat?
  5. Jak se zlepšit ve čtení těchto karet?
  6. Na co si dát pozor?

Vztahový výklad:

Výklad na jakýkoli vztah, zejména pak na partnerský vztah, ať už jsou partneři spolu nebo ne.

  1. Co si tazatel od vztahu s osobou XY přeje?
  2. Co tazatel cítí k osobě XY?
  3. Co si osoba XY přeje od vztahu k tazateli?
  4. Co osoba XY cítí k tazateli?
  5. Aktuální stav vztahu. Jaký je mezi nimi vztah?
  6. Pravděpodobný vývoj vztahu v nejbližších dnech.
  7. Pravděpodobný vývoj vztahu v nejbližších týdnech.

 

Příklad použití vztahového výkladu:

Tazatelkou je žena v dlouhodobém vztahu. Neptá se ale na vztah s přítel. Ptá se na vztah s jedním kamarádem, se kterým se občas vídá.

1. Co si tazatel od vztahu s osobou XY přeje? - pět pentaklů

Nic extra. Tazatelka tím, že se s kamarádem vídá provozuje něco jako charitu (vzhledem k další kartě). Dost možná je jí kamaráda líto, protože je třeba dlouho sám.

2. Co tazatel cítí k osobě XY? – šest pentaklů

Cítí náklonnost a potřebu se nějak angažovat a starat se o potřeby osoby XY. A dost možná jí to i dělá dobře.

3. Co si osoba XY přeje od vztahu k tazateli? – devět pentaklů

Osoba XY by si jednoduše přál, aby tazatelka byla dostupná. Aby ji mohl ulovit.

4.Co osoba XY cítí k tazateli? – Král holí

Svoje vlastní ego. Tazatelka mu do života přináší energii a lechtá jeho ego. On se díky ní cítí charismatický a přitažlivý.

5. Aktuální stav vztahu. Jaký je mezi nimi vztah? – páže mincí

Aktuálně je jejich vztah plodný. Oba si užívají vzájemné společnosti po svém a radují se z toho.

6. Pravděpodobný vývoj vztahu v nejbližších dnech. – devět mečů

Tady bych to nazvala studenou sprchou. Do vztahu se jim vloudí pochyby a zpytování svědomí, vzhledem k tomu, že tazatelka má dlouhodobí vztah.

7. Pravděpodobný vývoj vztahu v nejbližších týdnech. – Hvězda

Pochyby ustoupí do pozadí a vystřídá je naděje a sounáležitost. Vztah bude vzkvétat i když v čistě platonické rovině, protože hvězda je sice krásná leč chladná a vzdálená karta.

 

Týdenní výklad:

Tento výklad je dobré si udělat v neděli kdykoli během dne. A je dobré mít na paměti, že se jedná o výklad na následující týden a pokud se ve výkladu zobrazí nějaké vážné karty, ještě to nemusí znamenat katastrofu. Vždyť přece ne každý týden se povede.

  1. Jaký bude můj začátek týdne, tedy mé pondělí až čtvrtek?
  2. Jaký bude můj víkend, tedy pátek až neděle?
  3. Jaký bude můj týden celkově?
  4. Něco nečekaného, co tento týden přijde.
  5. Důležitá emoce, kterou budu tento týden cítit?
  6. Co mě bude tento týden inspirovat?
  7. Jak můžu zůstat klidná a v pohodě?
  8. Jak mohu nejlépe sama sebe podpořit?

 

 

Na závěr bych jen dodala jedno známé přísloví, jehož doporučuji se držet. Karty jsou totiž dobrý sluha, ale zlý plán. Tím je myšleno, že je důležité si nenechat vykládání karet přerůst přes hlavu. Méně je někdy více a měl by na to pamatovat každý kartář. Pokud tedy někdo udělá pět výkladů na jednu situaci, problém atd. mělo by to stačit a minimálně na týden by již kartář na toto téma neměl vykládat.

                Doufám, že se mi v očích mé hodnotící profesorky, a všech případných čtenářů, podařilo splnit zadání své práce. A také budou doufat, že informace v práci obsažené budou čtenářům, a hlavně začínajícím kartářům k užitku.

 

Obrázky karet na fotografiích jsou z tarotové sady: The Dark Mansion tarot.