Student: Ruby Élise Day
Kolej:Zmijozel
Školní rok: léto 2025

HadologieZadané téma: Hadí jed a jeho význam v léčení
Konzultant: Mintaka Orionis
Posudek: Úkolem slečny Ruby bylo prozkoumat možnosti využití hadího jedu v léčení. Slečna Ruby se úkolu zhostila velice dobře a práci logicky strukturovala do jednotlivých kapitol. Práce splňuje požadavky kladené na tento typ práce. Příznivě hodnotím její přiměřený rozsah a uvedení použitých zdrojů i zdařilou snahu o působivý a dramatický vstup do tématu, který příjemně osvěžuje jinak vhodně dodržený akademický styl celé práce. Kapitoly o druzích jedů a druzích hadího chrupu, stejně jako vysvětlení mystického významu hada v jednotlivých kulturách tvoří vhodně zvolený teoretický základ celé práce.

U obhajoby závěrečné práce by mě pak zajímalo detailnější pojetí tématu hadí jed v kosmetice. Není potřeba spoléhat se v této oblasti jen na oficiální zdroje, jistě se v nejedné kouzelnické domácnosti různé lektvary či masti z hadích jedů používají už po staletí. Které země v této oblasti hrají prim?

Předloženou práci slečny Ruby Élise Day považuji za zdařilý příspěvek k tématice hadího jedu a hodnotím ji známkou Vynikající.

M. O.
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: neklasifikováno
Hodnocení cogito: neklasifikováno


Vypracování

Hadologie 

Hadí jed a jeho význam v léčení

Ruby Élise Day

VII. ročník, Zmijozel

 

Obsah práce:

1. Úvod

2. Hadí jed

    2.1. Hadí jed z pohledu fyziologie hada

    2.2. Dělení hadího jedu a jeho negativní dopad na lidské tělo

3. Hadí léčení

    3. 1. Had jako mystický symbol

    3.2. Hadí jed jako prostředek léčení

4. Slovo závěrem

5. Zdroje

 

1. Úvod

 

Had – monstrum, co kolem sebe šíří jenom smrt a strach! Je nebezpečný a nemilosrdný, dávejte si na něj pozor! Půjdete po trávě, on se bude tiše a nepozorovaně plazit kolem vás a pak vás bez varování uštkne, vpraví do těla smrtelnou dávku jedu a vy zemřete! Je to krutý vrah! Takový názor převládá asi u většiny celosvětové populace, ale je pravda skutečně až tak děsivá?

Inu, z části nejspíš ano. Nelze popřít, že had je nebezpečným predátorem, před kterým se jeho okolí musí mít na pozoru. Stejně tak ale platí, že had na člověka zaútočí jen v případě, že se cítí ohrožen a v nebezpečí. Když může, lidem se raději obloukem vyhne a svůj jed si šetří pro svou přirozenou potravu. I přesto  vzbuzuje had v lidech rozporuplné pocity, a zatímco jedni jsou tímto tvorem fascinováni, druzí k němu chovají odpor. Tak už to zřejmě zůstane do konce věků, ale pojďme se podívat na to, že had pro lidstvo nepředstavuje jen syčící hrozbu, ale i pomoc a záchranu. Tajemství tkví v hadím jedu, který umí životy brát, ale také uzdravovat.

 

2. Hadí jed

 

Co je ten hadí jed vlastně za utrejch? Velice zjednodušeně řečeno jde o tekutinu obsahující biologickou směs proteinů, enzymů, polypeptidů a dalších látek jako cukrů, tuků, aminů, vody.  Podle druhu a stáří hada má různou barvu od bělavé až po temně oranžovou.  Hadí jed má tekutou i suchou složku, a zatímco jedovatost tekuté složky trvá jen omezenou dobu,  jedovatost suché složky přetrvává až několik desítek let.

 

2.1. Hadí jed z pohledu fyziologie hada

 

A kde se jed v hadovi bere? To ho tam má někde po kapsách schovaný? Jedový aparát je součástí trávicího traktu a je tvořen jedovou žlázou, která je kanálkem spojena s jedovými zuby. Jedová žláza se původně vyvinula ze žlázy slinné a jed je z ní vytlačován pomocí svalů. Protože se jedná o žlázu s vnitřní sekrecí, tak se jed nachází i v samotné krvi hadů, ale nijak jim neublíží. Jedovou žlázu najdeme u více jak 80% druhů hadů.

Zajímavé jsou i samotné jedové zuby, ty se u jedovatých hadů dle umístění dělí do 3 skupin:

  • Opistoglyfní chrup – zvětšené zuby s podélnou rýhou jsou spojeny s jedovými žlázami, zuby se nacházejí v zadní části tlamy;
  • Proteroglyfní chrup – poměrně krátké zuby jsou pevně spojené s kostí s částečně uzavřenou podélnou rýhou, kterou protéká jed, zuby se nacházejí v přední části tlamy;
  • Solenoglyfní chrup – dlouhé zuby jsou umístěné na pohyblivé čelisti, která umožňuje, že jsou zuby v klidové poloze sklopeny podél horního patra, při útoku se naopak vyklopí dopředu a jed opět stéká kanálkem uprostřed zubu.

 

2.2. Dělení hadího jedu a jeho negativní dopad na lidské tělo

 

Hadí jed má různé složení a na základě svých účinků se dělí do několika skupin, které si přiblížíme:

  • Hemotoxický jed  - rozkládá krevní buňky což má za následek poruchu srážlivosti krve;
  • Neurotoxický jed – způsobuje poruchy  nervové soustavy, čímž způsobuje křeče, částečné ochrnutí či udušení za plného vědomí;
  • Cytotoxický jedničí buňky a způsobuje rozklad tkáně;
  • Myotoxický jedzpůsobuje rozpad svaloviny;
  • Kardiotoxický jed poškozuje pružnost cévních stěn, což má za následek změny krevního tlaku;
  • Nefrotoxický jed – poškozuje ledviny a může způsobit jejich selhání a následný kolaps organismu.

Jak vidíme, každý jed má na lidské tělo jiný dopad, který je nadmíru děsivý. Podle nejnovějších výzkumů zemře ročně na hadí uštknutí až 140 000 lidí. Ti, kteří uštknutí přežijí, se pak často potýkají s doživotními následky, takových osob je zhruba 400 000. Na hadí uštknutí často umírají lidé v chudších oblastech, kde je nedostatečné zdravotnictví. V ohrožení jsou často farmáři, rolníci či chudí venkované, kteří se hady snaží odhánět pomocí kurkumy, česneku nebo soli, což pochopitelně není příliš účinné.

I navzdory nebezpečí se však hadí jed užívá jako droga, která navozuje euforické stavy. Tento za mě šílený trend se v poslední době rozšířil v Indii. Za účelem získání jedu se hadům  do těla aplikuje chemická látka, která způsobuje častější produkci jedu, který je následně odebírán. I když je jed naředěn a přímo neohrozí člověka na životě, může způsobit trvalé poškození zdraví. Dokonce je znám i případ, kdy se mladík nechával opakovaně uštknout hadem  přímo do jazyku, aby docílil blaženého stavu.

 

3. Hadí léčení

 

Had je zvíře, které je v mnoha kulturách opředeno mýty a pověrami. Představuje zlé i dobré síly a je symbolem přechodu mezi životem a smrtí, symbolem nekonečna, věčného koloběhu života, nesmrtelnosti, transformace, životní síly a stejně tak moudrosti, plodnosti, sexuality, smrti a léčitelství.

 

3.1. Had jako mystický symbol

 

Zařazení hadího jedu do léčiv a jako součást léčby není ještě zcela automatické, spíš se to vnímá jako alternativní medicína, kterou ne každý uznává. Nicméně už mnoho kultur v dávné historii vědělo, že hadí jed dokáže mít léčivé účinky a mimo jiné hada vnímaly i jako spirituální symbol. Abychom pochopili přesah vnímání hada a skutečnost, že pro mnoho kultur had nebyl jen zvíře ale doslova magický tvor, který má moc uzdravovat a léčit, musíme se ponořit trochu do historie.

Tak trochu samostatnou kapitolou je Egypt, země, kde se had vyskytuje i jako hieroglyfický znak, který představuje karmické síly. Věří se, že za vznik života na Zemi může Kosmický had, který představoval zásah vyšší síly. I spousta egyptských bohů má hadí podobu – Kematef neboli Ten, který dokončil svůj čas, stvořil údajně silou svých myšlenek celý svět. Bůh Amon neboli Skrytý je zase znázorňován s hadí holí, která symbolizuje božské kvality a síly.  Bůh Usir, který je svinutý v kruhu, symbolizuje věčný koloběh. Bohyně Vadžet je znázorňována s hadím tělem a na hlavě s korunkou, na které je vztyčená kobra – Ureus. Bohyně Renenutet znázorňována s hlavou kobry byla strážkyní mrtvých i živých.  Bohyně klidu Meretseger má podobu stočené kobry. Had Apop je démonem a nositelem zla. A tím seznam zdaleka nekončí, ale to bych už nepsala o ničem jiném, Na závěr jen dodám, že v egyptské kultuře existuje i mnoho říkadel, která mají zlé hadí Bohy a démony  zahánět.

Dál mohu jmenovat Řecko, kde je asi nejznámější Hádes, který stráží bránu do podsvětí. A znak věčnosti Uroboros – had stočený do kruhu, co požírá vlastní ocas.

Keltští druidové byli ve své kultuře nazýváni jako „nathair“ neboli zmije. A had pro ně byl velkým léčitelem a dokonce totemovým zvířetem, představoval bohyní země a otce oblohy.

V aztécké kultuře byl uváděn had  Quetzalcoatl, který se zjevoval v podobě člověka a představoval plodnost a sílu.

Na indickém venkově byla uctívána Manasa – matka hadů. Uctívala se hlavně na svatbách, což souviselo se sexuální energií a vítáním nového života.

V Jižní Americe je had jeden ze čtyř hlavních archetypů a představuje určitý druh vědomí, pomáhá v přežití a nalezení životní síly. 

Zmínky o hadí holi najdeme i v Bibli, kdy Mojžíš dostal od Hospodina hadí hůl, co konala zázraky a vyvedla  Mojžíšův lid z Egypta. Ostatně i Aeskulapova hůl, která je obtočena hadem symbolizuje zdraví a životní sílu, proto je znakem lékařů.

Oproti tomu hadí jed v dávných kulturách znamenal odvrácenou a temnou stranu a symbolizoval nebezpečí ale i odpoutání od místa a času, proto je spojován i s šamanismem, transem a změnou lidského vědomí. Při těchto transech může člověk narazit na tzv. hadí stezku či hadí bludiště. Nicméně cílem těchto rituálů vždy zůstává sjednotit svou duši i tělo a probudit v sobě životní sílu a prožít okamžik znovuzrození, protože had přestavuje silové zvíře.

Hadologie

Had v barvách aneb strážce života a smrti.

 

3.2.  Hadí jed jako prostředek léčení

 

Největšími průkopníky v oblasti hadí medicíny je bezesporu Indie. Už prastaré knihy „Rasa Granthas " se zabývaly hadím jedem a jeho využitím. Proto již některé indické léky obsahovaly sušenou formu hadího jedu anebo se jed užíval přímo perorálně ale jen ve velmi nízkých dávkách a navíc smíchaný se zvířecí močí, která jed zčásti neutralizovala.  Některé muslimské komunity zase užívaly kobří jed jako afrodiziakum či stimulant funkce jater.          

V posledních několika letech se studie zaměřují na to, jak by se dal hadí jed využít v léčbě smrtelných onemocnění.

Rakovina – Při její léčbě nastává problém, že chemoterapie nedokáže rozlišit mezi zdravou a nemocnou buňkou, a tak ničí všechny, což vede k řadě nežádoucích účinků. Oproti tomu hadí jed ničí přímo rakovinné buňky a zpomaluje růst nádorů a metastáz. V souvislosti s rakovinou se jako nejlepší jeví zatím jed z kobry a chřestýše. Pozitivní účinky byly prokázány u rakoviny prsu, tlustého střeva, vaječníků, jater či osteosarkomu. Snaha využít hadí jed při léčbě rakoviny se objevila již ve 30. letech 20. století.

HIV - Již desítky let představuje smrtelnou hrozbu, na kterou neexistuje lék. Jak se ale ukázalo tak jed z kobry indické zamezuje rozpadu červených krvinek a hlavně chrání bílé krvinky před obnovováním buněk, které jsou již zasaženy virem HIV. Jed z kobry královské má zase vysoké antibakteriální účinky a zamezuje rychlému šíření HIV v těle nemocného.

Trombóza  - Je v dnešní době poměrně časté cévní onemocnění, kdy se v žilách či tepnách utvoří krevní sraženina. Jedy ploskolebce a křovináře ukázaly, že jsou schopné snížit úroveň srážlivosti krve a tím snížit riziko krevních sraženin. Na základě toho se složky jedů mohou užívat i v léčbě vysokého tlaku či mozkových příhod.

Jed se ale mimo jiné užívá i při léčbě ochabnutí svalů, v tomto ohledu se nejlépe osvědčil jed bungara. Dále při léčbě silného krvácení, ischemických chorob a nadějný může být i pro ztišení bolesti. Látky z hadích jedů jsou součástí homeopatie od roku 1837 a kromě zmíněných nemocí pomáhají i proti migrénám, suchému kašli, problémům se srdcem či obrně, artritidě, virovým infekcím  a i proti halucinacím, deliriím či melancholii.

Opomenout se nesmí ani kosmetický průmysl, protože hadí jed má silné regenerační účinky, uvolňuje svalové napětí a tím zamezuje tvorbě vrásek. Při užívání takové kosmetiky navíc nehrozí, že dojde k vedlejším účinkům jako třeba omezení funkce mimických svalů apod.

 

4. Slovo závěrem

 

Osobně patřím do skupiny, kterou hadi fascinují. Netvrdím, že se jich nebojím nebo z nich nemám respekt, ale hadi pro mě mají své tajemné kouzlo. Jsou to nečitelní a záhadní samotáři, co obývají naší planetu už od dob pravěku, přežili pád asteroidu a dokázali se přizpůsobit měnícím podmínkám životního prostředí. Jsou tvrdí a nelítostní, protože se to museli naučit, aby přežili. Nemyslím si, že je jejich cílem škodit lidem, spíš jde o to, že s úbytkem divoké přírody ztrácí hadi spolu s dalšími zvířaty svůj domov a možnost potravy, proto se častěji dostávají do kontaktu s lidmi a pak z toho vychází jako ta zlá monstra.

Spirituální vnímání hada mě celkově moc baví a všechen hadí symbolismus ještě více podtrhuje všechna hadí tajemství. Na závěr mi nezbývá než poděkovat, že jsem měla možnost pod Vaším vedením tento předmět studovat a dozvědět se tolik zajímavostí.

 

5. Zdroje

 

https://zoom.iprima.cz/priroda/hadi-jed-droga-433075

https://www.wikiskripta.eu/w/Had%C3%AD_jed

https://www.ochranazvirat.cz/2021/07/18/3866/

https://www.design21.cz/blog/hadi-staroveky-egypt/

https://www.psychologiechaosu.cz/symbolika-hada-a-okridleneho-draka/

https://theses.cz/id/vki5tw/zaverecna_prace.pdf

https://www.taite.cz/pribeh-premeny-medicina-hada/