Student: Aváček de Hillson
Kolej:Nebelvír
Školní rok: léto 2010

BylinkářstvíZadané téma:

Vážená slečno Hillson.

Vaše písemná práce se bude skládat z několika částí. Všechny budou kreativní ale také závislé na znalosti bylinkářství.

1. Část - Zápis z procházky

Znám Vás už nějaký pátek a vím, že milujete procházky po Zapovězeném lese. Využijte tedy situace a nasbírejte mi byliny, které při svých procházkách často nalézáte. Myslím, že čtyři mi budou stačit. Bylinky si pěkně vyfotografujte a fotografie přiložte práci i se stručným popisem a charakteristikou místa nálezu. (doporučuji obrázky uložit na spolehlivý web, ne imageshack.us či podobné).

2. Část - Houby

Vyhledejte tři zástupce kouzelnických a tři zástupce obyčejných (slangově mudlovských) hub. Všechny zástupce ve sloupečcích porovnejte:

                  název:  

1.houba

2.houba

3.houba

4.houba

5.houba 

6.houba         

celková výška

 

 

 

 

 

 

objem klobouku 

 

 

 

 

 

 

délka nožky

 

 

 

 

 

 

barva

 

 

 

 

 

 

 

výskyt

 

 

 

 

 

 

 

podmínky k růstu 

 

 

 

 

 

 

 

 magická moc? (ano/ne)

 

 

 

 

 

 

využití

 

 

 

 

 

 

 

3. Část - Pohled na mítině

Ve Vašich spisech a domácích úkolech jste zmínila mítinu na kraji lesa, kterou máte nejraději. Uvedla jste, že na jednom z hojného počtu pařezů si vždy uděláte pohodlí a necháte se unášet krásou přírody. A já chci, aby jste mi toto místo namalovala.

4. Část - Chráněná oblast

V jedné z Vašich domácích prací jste se zmínila o chráněné oblasti v Zapovězeném lese. A já po Vás chci zjistit více.

To je vše, hodně štěstí :-)))

Doporučený rozsah Ministerstvem kouzel je 26 palců, jakékoliv obrázky vložte do obrázkové chýše.


Konzultant: George McBrave
Posudek: Gratuluji.
Jsem spokojen a uznávám Vám písemnou práci. Už se těším na ústní zkoušku. Na tu si připravte obhájení této práce.
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

Pane profesore,

moc děkuji za zadání OVCÍ. Pokusím se udělat maximum pro to, aby práce byla kvalitní, záživná a dodržela vše, co vyžadujete. Věřím, že budete s mým výkonem spokojen.

Práce je dle zadání rozdělena do 4 částí, tudíž toto dělení dodržím i já:

1) Zápis z procházky
2) Houby
3) Pohled na mítině
4) Chráněná oblast

Přeji příjemné počtení :)



1. Zápis z procházky



Máte pravdu, miluji procházky po lese a často sbírám bylinky. Ty které nalézám nejčastěji Vám ráda popíši.


První bylinkou je Mula tečkolistá. Tato bylinka je velmi běžná, najdete ji snad v každém lese.

Místo výskytu: Roste nejčastěji na vlhkých místech, kde není moc světla ani tepla. Má ráda soukromí - proto ji naleznete nejčastěji samostatně rostoucí, nikoliv v trsech.

Vzhled a rozměry: Mula dosahuje výšky asi 1,5 palce, má dlouhý stonek a na něm obvykle kolem 50 lístků. Podklad rostlinky je zelený, ale má nápadné červené tečky na listech. Díky těmto tečkám si ji nemůžete splést s jinou bylinkou.

Léčivé vlastnosti: Mula obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Její léčivé účinky jsou hlavně utišení bolesti, dodání energie a okořenění chuti.

Nejčastější využití: Využívá se zejména v lékouzelnictví, ale i v kuchyni. Mula se užívá při přípravě mastí tišících záněty a bolest. Další využití je při přípravě šumivých tablet proti kocovině či na dodání energie a vitality. Laicky řečeno je to výborný vyprošťovák. V kuchyni je Mula výborným kořením - zejména do polévek nebo na ryby.

Sbírané části: listy, občas stonek

Místo nálezu: Bylinku jsem nalezla na okraji bažiny v levé části lesa, severně od hradu.

http://img.janforman.com/DSC07889g7w1.JPG


Druhou bylinkou je Perlovka žíhaná. Tato bylinka je méně běžná, ale v našem lese má celkem široké zastoupení.

Místo výskytu: Má ráda sucho, světlo a vítr. Najdete ji nejčastěji na paloučku, louce či na okraji lesa.

Vzhled a rozměry: Mula dosahuje výšky asi 3 palce, má dlouhý úzký stonek a na něm rozvětvené korunky listů. Listy jsou velmi drobné. Podklad rostlinky je zelený, ale má tmavé žíhání jak na stonku, tak i na lístkách. Má drobné, ale velmi pěkné fialové květy. Dle legend dostala jméno Perlovka díky tomu, že je perlou mezi bylinkami. Její účinky jsou známé již mnohá staletí.

Léčivé vlastnosti: Perlovka je velice vděčnou bylinkou. Jakmile ji seberete, vydrží dlouho čerstvá. Sice vypadá, že vadne, ale to jen navenek. Uvnitř je svěží a plná života. Stonek je dutý a obsauje mízu. Tato míza je léčivá - dezinfikuje rány, čistí krev a vypaluje bacily. Další části bylinky jsou výborně chutné a mohou se využít i v průmyslové výrobě jako spolehlivý vlasec - vlákna bylinky jsou neskutečně pevná.

Nejčastější využití: K výrobě lektvarů na čištění krve, výrobě dezinfekce, léků na chřipky, virózy a jiné neduhy. V kuchyni se využívá k přípravě odvarů proti nachlazení, na prevenci, na pročišění těla. Je to také výborný dochucovač polévek, omáček a dalších pokrmů. Dají se použít jak sušené, tak i čerstvé části bylinky.

Sbírané části: vše

Místo nálezu: Bylinku jsem nalezla na okraji lesa u nejvyššího smrku.

http://img.janforman.com/DSC078907rfc.JPG


Třetí bylinkou je Mrčník drobnolistý. Tato bylinka je vcelku často se vyskytující, někteří kouzelníci ji dokonce považují za plevel!

Místo výskytu: Výhradně roste na pařezech.

Vzhled a rozměry:  Dosahuje výšky asi 5 palců, podobná je mudlovské přesličce, jak vidíte na obrázku. Má úzký dlouhý stonek obalený drobnými lístky. Je celozelená a od mudlovských rostlinek nerozeznatelná.

Léčivé vlastnosti:  Je výborná proti průjmu a nadýmáni. Má rozsáhlé kouzelnické vlastnosti. Dokáže odpuzovat zlé síly od sebe a navíc vydává jakýsi odporný zvuk - hvízdot.

Nejčastější využití: Pokud se Vám podaří potlačit hvízdání a nasbíráte ji, udělejte odvar, podobný čaji, který musíte pít třikrát denně po jednom šálku.

Sbírané části: listy

Místo nálezu: Pařez na jižní louce našeho lesa.

http://img.janforman.com/DSC07891qstp.JPG


Čtvrtou bylinkou je Ochechulec zelený. Tato bylinka je vcelku často se vyskytující, někteří kouzelníci ji dokonce považují za plevel!

Místo výskytu:  louky, suchá místa, stín

Vzhled a rozměry:  Ochechulec má i jiné jméno, které je zaběhlé v kouzelnické mluvě a tím je Miniaturní stromeček. Tato bylinka opravdu vypadá jako strom. Má stonek podobný kmenu a pokrytý silnou korunou listů. Má nápadnou vůni - ta přitahuje veškerá zvířata v lese, vůně je nasládlá a velice příjemná. Ochechulec je vysoký asi 6 palců, někdy dosahuje výšky dokonce 8 palců! Bylinka je zelená a na pohled obyčejná. Avšak když ucítíte její vůni, vzhled Vás už nezajímá.

Léčivé vlastnosti:  Léčivě hojí zanícené pupínky, takže je to oblíbená bylinka mladých puberťáků, kteří ji hojně vyhledávají. Ošetření je velice snadné, utrhnete bylinku, dáte pozor, aby Vám nevytekla šťáva a právě tu šťávu si natřete ihned na zanícená místa. Tato šťáva velmi příjemně chladí a hezky voní.

Nejčastější využití: Využívá se v bylinkářství, kde se z ní dělají masti a různé další dezinfekční prostředky k ošetření problematické pleti. Je velice dobře prodejná a vyhledávaná.

Sbírané části: celá bylinka, nejvíce vnitřní míza

Místo nálezu: Louka ihned za hradem směrem k lesu a nikomu neprozradím kde přesně :) potřebuji ji totiž ve velkém :)

http://img.janforman.com/DSC078920tan.JPG


Pátou bylinkou je Smrdutka hvězdičková. Tato bylinka je vcelku často se vyskytující, někteří kouzelníci ji dokonce považují za plevel!

Místo výskytu:  bažina

Vzhled a rozměry:  Narozdíl od Ochechulce je tato bylinka odpudivě smradlavá a proto mi dalo fušku ji sbírat, ale co bych pro Vás neudělala :) Smrdutka je vysoká asi 3 palce, má zelený podklad a nápadné listy. Nápadné znamená, že jsou veliké a mají na sobě hvězdičky, odtud má i název hvězdičková.

Léčivé vlastnosti:  Má protiastmatické účinky a je také výborná proti alergiím - pylovým. Ale ten smrad je odporný, proto je důležité při míchání lektvarů použít silně aromatické přísady.

Nejčastější využití: Příprava léků proti astmatu a alergiím, sprejů a mastí. Lektvary se používají při akutních chronických obtížích. Příprava je jednoduchá a to pavaření bylinky. Musí projít varem jednu minutu a ihned konzumovat. Působí pak proti dušnosti a silným alergickým reakcím. Může se lektvarem potírat i kůže.

Sbírané části: celá bylinka

Místo nálezu: bažina u prvního velkého smrku nalevo

http://img.janforman.com/DSC078947blj.JPG


Poslední šestou bylinkou je Chlupatka obecná. Tato bylinka je vcelku často se vyskytující, někteří kouzelníci ji dokonce považují za plevel!

Místo výskytu:  kmen stromu

Vzhled a rozměry:  Dorůstá výšky 1 palce. Je to roztomilá bylinka, jelikož je celá chlupatá :) a velmi příjemná na dotek. Roste na kmenech listnatých stromů a je celá zelená. Má velké úzké lístky a tlustý stonek.

Léčivé vlastnosti: Vysušuje a dodává lesk.

Nejčastější využití: Využívá se v kosmetice a lékouzelnictví k výrobě přípravků na mastící se vlasy, pleť či kůži. Nejoblíbenější jsou šampony, balzámy a vysušující masti. Lékouzelníci využívají Chlupatku k výrobě léků proti mastění. Kořínky bylinky se využívají v kuchyni - jsou velice chutné a bohaté na minerály.

Sbírané části: listy a kořínky

Místo nálezu: na kterémkoliv kmenu stromu

http://img.janforman.com/DSC07895xbax.JPG



2. Houby



 Název:  1. Hřib satan
2. Holubinka smrdutá
3. Bedla vysoká 
4. Peciválka mourovatá
5. Moštěc hladký
6. Kralov malý
 Celková výška
 20 cm
 10 cm
 26 cm
 7 cm
 50 cm
 30 cm
 Objem klobouku
 15 cm krychlových
 15 cm krychlových
 30 cm krychlových
 30 cm krychlových
 70 cm krychlových
 40 cm krychlových
 Délka nožky
 4 cm
 2 cm
 20 cm
 5 cm
 30 cm
 10 cm
 Barva  červeno hnědá
 hnědá  hnědobílá  žlutá  modrá  fialová
 Výskyt  les  les  les  les  louka  louka
 Podmínky k růstu
 vlhko  vlhko  vlhko  vlhko  sucho  vlhko
 Magická moc
 ne  ne  ne  ano  ano  ano
 Využití  jedovatý  nemá  pokrmy  vaření  lékouzelnictví  vaření




3. Pohled na mítině



Tak toto je můj pohled, omlouvám se za kvalitu, ale lépe to nešlo.

http://img.janforman.com/pohledmitina8wjw.jpg



4. Chráněná oblast




Chráněná oblast v Zapovězeném lese se naléza v severním teritoriu. Má neoficiální název Bloumov a žijí v ní testrálové. Naše škola má poměrně bohaté stádo testrálů a to v počtu 16 kusů včetně mláďat. Proto je oblast rozsáhlá a to okolo 13,5 míle.

Bloumov byl ustanoven chráněnou oblastí před třemi lety a to z důvodu napadení testrálů akromantulemi. Naše dřívější stádo po tomto napadení vymřelo a byl to opravdu hrozný šok pro všechny obyvatele lesa i pro hradní osazensto. A tak se přišlo s nápadem založit chráněnou oblast, kde budou žít pouze testrálové. Slovo dalo slovo a Bloumov je na světě:)!

Ale abyste si nepředstavovali, že je to nějaká obehnaná ohrada - to ani náhodou. Jsme přeci v Bradavicích! Pan ředitel osobně obehnal tuto oblast složitými kouzly, která dovolí do oblasti vstup pouze tvorům, kteří nemohou nijak ublížit testrálům. Na tyto tvory kouzla nepůsobí - pouze projdou skrze neviditelnou clonu a pokračují ve své cestě. Ale pro tvory, kteří by mohli testrálům nějak ublížit, na ty kouzla působí odpudivě. Kdyby se však náhodou dostali přes odpuzovací kouzla, jsou v záloze kouzla obraná, která působí bolest. Prostě jednoduše řečeno odstřelí tvora pryč a nedovolí mu do oblasti vstoupit.
Kouzla myslí i na lidi. Jsou to kouzla velmi náročná, která dokáží rozeznat pocity kouzelníka - zda chce vstoupit s dobrými úmysly či špatnými. Pokud by vstupoval se špatnými úmysly, kouzla ho odstřelí stejně jako tvory, kteří by mohli ublížit.

A jak oblast dostala své jméno? Bloumov je odvozen od jména prvního testrála, který se kdy v Bradavicích objevil - jmenoval se Blouma a byl velmi oblíbený a chytrý.

Mě se podařilo do Bloumova dostat jednou - je totiž poměrně těžké určit souřadnice, dostanete se tam spíše čirou náhodou. Les celý je nezakreslitelný do mapy a tudíž žádné souřadnice neexistují. Musím Vám ale říci, že Bloumov mne opravdu uchvátil. Je tam takový klid a mír. I příroda mi tam příjde mnohem klidnější, jasnější a mírumilovnější. Byl to pro mne takový ráj uprostřed pekla.

Všem doporučuji návštěvu - stojí to za to :)

Děkuji za pozornost a přeji pěkný den!
S pozdravem Aváček de Hillson