Student: Elbereth Gilthoniel
Kolej:Nebelvír
Školní rok: zima 2013

TarotyZadané téma: Postavy z HP jako tarotové archetypy
Konzultant: Mintaka Orionis
Posudek: Vážená slečno,

s potěšením mohu konstatovat, že Vaše práce předčila má očekávání (a že ta malá rozhodně nebývají!). S potěšením Vám uděluji nejvyšší stupeň ohodnocení a doufám, že se Vaše práce stane užitečnou pomůckou i pro další generace studentů Tarotů.

V první řadě chválím čtenářsky příjemné rozčlenění práce a její logickou strukturu. Také oceňuji přiměřený rozsah práce.

A teď již k samotnému obsahu... Nevím, jestli je Vám známo, že HP tarot již existuje. [link]
Ve výběru postav na některých kartách se shodujete, někde se lišíte, což ale rozhodně není na závadu. Líbí se mi, že Snapea pasujete do role Poustevníka. On se na ni opravdu hodí, protože celý život zasvětil studiu, životu v osamělosti a vyšším cílům. Byl dvojitým agentem, tedy byl de facto sám, nepochopen. Líbí se mi i profesorka McGonagallová jako Spravedlnost. To je přesně ona, přísná na všechny, zásadová, nekompromisní a přesto tak lidská. Rozhodně k ní mi slovo morálka sedí. Molly Weasleyová je také „celá“ Císařovna – milující a pečující matka, která přímo kvete, když se stará o rodinu a domek. Zároveň je to ale sebevědomá žena, která dokáže zlo splatit zlem a zabít Bellatrix. Lorda Voldemorta já vidím jako Ďábla. V něm už je ta zvrácenost, touha po moci,... Císařem mohl být maximálně jako mladý „nezkažený“ hoch, ale to on ani nikdy nebyl. Na Císaře bych já pasovala třeba Harryho. Ústřední postava, kolem něj se vše motá, je ten hlavní, důležitý. Buď milovaný nebo nenáviděný, ale nikomu není jedno. Vy máte jako Ďábla Rona. Chápu Vaše pohnutky, ale na mě je to pro něj „silný kalibr“. Ďábel v pozitivním významu třeba v kombinaci se Sluncem může značit někoho extrémně přitažlivého, charismatického... a to pro mě Ron nebyl ani omylem. Vnímám ho jako milého nešiku, „toho druhého“. Já bych ho viděla klidně jako Velekněze. Věrného přítele, který podrží, je v pozadí, ale srdce má pořád na správném místě. I když tak, jak máte archetyp vysvětlený Vy, tak to vzít „musím“. Lily jako Hvězda je perfektní. Je to něco, co bylo, a už není, je to ideál, sen, dokonalost, které se nelze dotknout... A líbí se mi samozřejmě i ostatní karty, jen je tu nezmiňuji jednotlivě, i když Věž v podání Bellatrix si to určitě zaslouží také. Přesně ona – ničivá nelítostná síla, co nenechá kámen na kameni.

Abych jen nechválila... Do práce se vloudilo i pár chyb („schyzofrenie“, „Wealeyová“,...), ale z toho bych vědu nedělala. :-) Sečteno podtrženo: Výborná a velmi inspirativní práce, děkuji za ni.
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

 OSNOVA
1. Ve zkratce o Tarotu
2. Pár slov o HP
3. Jak to souvisí...?
4. Postavy HP jako tarotové archetypy
5. Slovo závěrem




POSTAVY Z HP JAKO TAROTOVÉ ARCHETYPY



Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině.
Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině.
William Blake



  I. Ve zkratce o Tarotu
Někteří kouzelníci věří, že Tarotové karty mají původ v  Thovtově knize, bájné písemnosti, kterou údajně sepsal samotný Thovt, staroegyptský bůh moudrosti, učenosti, lékařství a kouzelnictví. Thovtova kniha je vyzdvihována mnohými 'nej...' a dle legend obsahuje klíč ke stvoření a rozluštění počátků života.
Kdy přesně se Taroty objevily a kdy je kdo začal používat však nikde zaznamenáno není.
Původně to prý vůbec nebyly karty na věštění, ale ke hře a k vyprávění příběhů, které se následně obrázky doplňovaly jako komiks. Teprve později začaly být používány okultisty k předpovídání budoucnosti.
Tarot, tak jak ho známe dnes, má nespočet obdob vyobrazení. Každá sada čítá 78 karet obsahujících Velkou arkánu (22 karet), řešící velké životní otázky a tajemství a Malou arkánu (56 karet), řešící menší problémy a méně podstatné otázky.


 II. Pár slov o HP
(Bibli Hogwarts netřeba dlouho představovat, proto jen ve zkratce...)
Harry Potter je sedmidílná sága z pera britské spisovatelky Joanne Kathleen Rowling.
Ústřední postavou je Harry, který v den jedenáctých narozenin, dostane podivný dopis s výzvou ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích. Díky tomu zjišťuje nová fakta - o světě, o němž neměl ani ponětí, o svém původu, o smrti svých rodičů a o tom, že není obyčejným klukem, ale 'chlapcem, který zůstal naživu'. Již při studiu v prvním ročníku Bradavické školy se dají do pohybu věci, které předurčují, že Harry nebude jen obyčejným studentem, ale osobou, jež bude psát část dějin kouzelnického světa. Pochopitelně na to nebude sám, bude mít přátele, nepřátele, následovníky, odpůrce...a jak se písmenka rozbíhají v text, text v kapitoly a kapitoly v knihy, stává se Harryho příběh součástí našeho života...


III. Jak to souvisí...?
V Tarotech je skrytý osud, dají se z něho vyčíst tisíce životních příběhů a příběh Harryho Pottera, či kohokoli z jeho přátel, by nebyl výjimkou.
Pokud se podíváme na karty pozorněji, zjistíme, že je nemusíme ani skládat do výkladu a už nám jsou ochotné vyprávět. Velká arkána, pokud jí seřadíme číselně za sebe, ukazuje Bláznovu cestu životem, kdy na začátku je neposkvrněný světem a od jednotlivých karet se učí potřebnému, aby na konci mohl stanout světa znalý a poučený vším, co život může přinést. Taktéž jednotlivé barvy Malé akrány tvoří čtyři příběhy, odlišující se podstatou podle toho, zda jde o hole, pentakly, meče, či poháry.

Ještě mi dovolte představit mou vykládací sadu - je jím Tarot snů, který na svět přivedl malíř Ciro Marchetti. Život, v podobě písemného doprovodného textu, jim vdechl Lee Bursten. Smysl, skutečný význam a ukryté symboly mi ukázala paní profesorka RNDMr. Mintaka Orionis, CScM., jíž patří můj dík za několikaletou trpělivost s mou osobou.


 IV. Postavy z HP jako tarotové archetypy
Svou práci jsem se rozhodla pojmout z hlediska Velké arkány, možná právě proto, že z ní se Blázen naučí vše. Ilustrace jsou tam více výpravné a  každá karta v sobě nese zřetelný otisk nějaké vlastnosti.
Pro ilustraci nabízím link, na němž si můžete prohlédnout, jak jednotlivé karty vypadají: http://www.tarotsara.wbs.cz/Tarot-Snu.html

Blázen - Colin Creevey
Malý student 1. ročníku se objeví ve druhém díle ságy. Colin je nadšený ze setkání s Harrym, je to jeho ikona, kterou obdivuje, neustále by se ho chtěl na něco ptát a fotit ho.
Pro Blázna jsou charakteristické vlastnosti jako nevinnost, naivita, troufalost a z toho plynoucí přehlížení rizik. Stejně tak jsou charakteristická i pro Colina, který například v době otevření Tajemné komnaty bloumal po hradě, aby mohl fotit Harryho, či jinou podobnou senzaci, aniž by si uvědomil, že by se mu mohlo něco stát.

Mág - Albus Percival Wulfric Brian Brumbál
Mág je životní učitel. Sedí ve svém křesle a ví... Ví vše podstatné a je připraven nám to ukázat a učit nás.
I Albus Brumbál měl vždy o všem přehled. Než něco podnikl, ověřil si fakta a posbíral 'babské tlachy', které se čas od času mohou také hodit. To stejné se snažil naučit i Harryho Pottera, který byl v mnoha věcech příliš impulzivní, ostatně stejně jako kdokoli jiný.
Mág má schopnost propojovat věci do souvislostí, stejně jako Albus, který se snažil učit lidi chápat to, co vidí (či mohou vidět) kolem sebe, aby dokázali vyvozovat závěry a učit se ze svých chyb.

Velekněžka - Sybila Trelawneyová
Velekněžka je žena zadumaná do svého nitra, není nijak akční, pasivně nechává věci plynout kolem sebe, poslouchá svůj vnitřní hlas, má obrovskou intuici, je citlivá, vnímavá a dokáže naslouchat...
Sybila Trelawneyová, i  když je podivínská, je nádhernou představitelkou Velekněžky. Žije svým bohatým vnitřním životem, věří své intuici, nesnaží se nijak zvrátit rozmary osudu, který je (podle ní) předem daný. Většinu svého času tráví ve věži, kde má učebnu, jako osamělá žena občas upadající do melancholie a jakéhosi smutku, z něhož se s příchodem studentů budí do svého mystického vtělení.

Císařovna - Molly Wealeyová
Císařovna je matka s velkým M a žena s velkým Ž, vyzařuje z ní bezpečí, pocit jistoty a zabezpečení, zkrátka Molly Wesleyová osobně.
Molly by pro své blízké obětovala vše. I když je její rodina chudá, rozhodně nijak výrazně nestrádá nedostatkem. Na své děti je přísná, protože disciplína musí být, ale nadevše je miluje stejně jako svého muže s nímž naplno sdílí dobré i zlé. Doupě, které obhospodařuje, dýchá skutečností, že zde každý dobrý člověk najde ochranu a útočiště.

Císař - Tom Marvolo Riddle alias Lord Voldemort
Lord Voldemort přestavuje Císaře v jeho nejtemnějších negativismech. Císař je muž pevné vůle, je sebejistý, cílevědomý, spoléhá především na vlasntí síly, je tvrdým pánem s dobrou schopností organizovat, vést, řídit. Nechybí mu bojovnost a agresivita.
Tom byl již od malička jiný než ostatní děti. Ještě dříve než se stal Lordem Voldemortem věděl, že je jim nadřazený. Ve své krutosti je nelítostný, nejedná citem ale syrovým ráciem, pevně si jde za svým s chladem sobě vlastním. Jsou lidé, které si pustí do své blízkosti, nikdy si je však nepustí tkzv. k tělu. Není člověka, na kterém by mu nějak extra záleželo, protože cit znamená zranitelnost.

Víra (Velekněz) - Xenophilius Láskorád
Velekněz je muž více méně osamělý, ve všem hledající hlubší smysl. Příliš legrace se s ním neužije, ale zato se od něho můžeme mnoho věcí dozvědět.
Xenofilius je vdovec a žije jen se svou dcerou, která je pro něho vším. Je redaktorem časopisu Jinotaj, který píše 'o důležitých věcech, které by měl každý vědět', většinou zde ale najdete fakta o věcech a tvorech, kteří neexistují ani v kouzelnickém světě, on sám jim však věří a hluboce nad všemi tématy přemýšlí. Samozřejmě mu nechci nijak křivdit, kromě věcí 'jen pro vyvolené' sleduje i věci, které se dějí, o kterých se mluví. Hodně si pamatuje, je dobrým vypravěčem a své vědomosti je ochoten předat komukoli, kdo chce poslouchat, nedá se však říct, že by byl aktivním učitelem jako Mág, Velekněz je spíše pasivním rádcem.

Milenci - Remus Lupin a Nymphadora Tonksová

Milenci máji dva základní významy - lásku a rozhodování. Kromě toho je karta také o přitažlivosti protikladů, o životních křižovatkách, o s nimi spojených dilematech a z nich plynoucích volbách. Nymphadora se zamilovala do Lupina, ale než se skutečně 'dali dohromady', předcházelo tomu mnoho dialogů a rozhodování především ze strany Remuse. Ten má strach ze svého vlkodlačího postižení, z toho, že by mohl Nymphadoře v přeměněné podobě ublížit, z omezení, která jeho indispozice přinese. Nymphadora toto všechno je ochotná podstoupit, přece jen, jak se říká - úplné splynutí se nepodaří nikdy, ač se zdá být na dosah, vždycky bude nějaký aspekt, který bude tvořit barieru mezi dvěma osobami a v tom je vlastně kouzlo vztahu...- a tak, než oba přijdou o život v Bitvě o Bradavice, stačí přivést na svět jejich syna - Teddyho.

Vůz - Harry James Potter
Vůz je kartou velice aktivní. Vozataj na ní se snaží ukočírovat dva koně, kteří mají tendenci se protichůdně rozbíhat do stran stejně jako jeho vlastní letora.
Harry je obrovsky morálně integrovaný, snaží se být spravedlivým, nestranným člověkem, dobrým kamarádem a spolehlivým přítelem či partnerem. Umí však také být pořádně vznětlivý, impulzivní, občas až arogantní. Nerad stojí na místě, nesnáší pocit bezmoci a nespravedlivé jednání. Toto mnohdy vede k jeho netrpělivosti a ukvapenosti, kterou někdy zkrotí sám, někdy za pomoci lidí ze svého okolí (umí naslouchat, nechat si poradit a přizpůsobit se, ač kolikrát nerad) a někdy jí nezvládne a vede to k nepříjemnostem a problémům.
Karta Vozu nese číslo 7, což mimo jiné symbolizuje dobývání, vítězství a ocenění. Dá se tedy říct, že Harrymu je předurčeno, aby veškeré své 'přehmaty' v pořádku zvládl a spravil a nakonec aby porazil toho, k jehož boji byl předurčen.

Síla - Hermiona Jane Grangerová
Ženu na kartě prezentuje rovnováha, vyrovnanost, bez ní by tygr vycítil její slabost a ona by nebyla schopná ho ovládat. Pro Sílu je charakteristická rozvážná ohnivost a silný charakter.
Hermiona je dcerou mudlů a celý život se bude setkávat s lidmi, jako je Draco Malfoy, kteří jí budou dávat najevo, že pro kouzelnický svět je méněcenná. Povznést se nad to chce velkou dávku trpělivosti a sebekázně a ty Hermioně nechybí. Je spolehlivou kamarádkou, ale pokud je třeba něčeho dosáhnout, změní se v přísnou učitelkou, která nedopřeje žádná potěšení. Ráda poradí, ale nedělá věci za druhé. Vždy si umí udržet chladnou logiku a i když je to někdy těžké, dokáže najít správnou cestu mezi rozumem a instinktem.

Poustevník - Severus Snape
Poustevník je introvert, samotář, nejlepším přítelem je mu jeho vlastní nitro. Je člověkem rozvážným, snaží se být nezávislý na jiných lidech a dělat si vše sám.
Severus ve svých mladých letech hluboce miloval Lily Evansovou, ta si nakonec jako životního partnera vybrala Jamese Pottera. Severus se jí nikdy nesnažil bránit ve štěstí i když jeho samotného ničil fakt, že nad ním 'zvítězil' někdo jako James Potter. Lily nepřestal nikdy zbožňovat, její smrt ho zdrtila a navždy obrátila proti Pánovi zla. Syn, který po ní zůstal byl pro něho zdrojem znechucení, protože byl zároveň synem Jamse, ale na druhou stranu v malém Harrym byl i kus jí samé, zemřela kvlůli němu a Snape nechtěl, aby to byla zbytečná oběť, proto se rozhodl (za podpory Bumbála) mu být nablízku jako neviditelný ochránce.
Severus je dobrým kouzelníkem, svůj obor ovládá excelentně, přesto si nepřipadá nijak méněcenný při obracení se na někoho moudřejšího - například na Brumbála - a je schopný akceptovat jeho myšlenky, rady a příkazy.
O Severusovi je známo, že nemá přátele, nechodí se bavit a žije si sám pro sebe. Fakt, že dokázal tak dlouho být nablízku Voldemortovi, přestože ve skutečnosti byl na straně opačné, svědčí o obrovské sebekázni.
Ač na sobě snad nikdy před nikým nedal znát, že by byl z jiného materiálu než z kamene, ve skutečnosti je to citlivý opuštěný muž, který se své emoce snaží izolovat do své samoty. Odloučení bere jako formu úniku.

Kolo (Kolo štěstí) - Sirius Black
Tato karta není úplným vyjádřením charakteru Siriuse Blacka, ale je velmi hezkým přirovnáním jeho pozice v příběhu. Kolo mluví o tom, že někdy věci, o kterých si myslíme, že je máme pod palcem, vůbec nepodléhají naší vůli a naopak, že věci, o nichž si myslíme, že se ovlivnit nedají, můžeme obrátit téměř naruby. Základním významem karty je změna a těch bylo kolem Siriuse víc než dost, jak těch o které se zasloužil sám, tak těch, které ovlivnit nemohl.
Sirius šel proti proudu už od mládí, kdy jako jediný z Blacků 'byl dobrý' a místo Zmijozelu byl zařazen do Nebelvíru. Místo aby se přátelil s čistokrevnými kouzelníky a studoval prastarou (nejlépe černou) magii, byl mu původ jeho přátel jedno a do budoucna zvolil magii dobra.
Ač neplánovaně, vnesl změny i do života Harryho. Z původně předpokládaného zákeřného vraha se vyloupl nevinný oddaný kmotr. Tím se pro Harryho změnily možnosti do budoucna a toto zjištění v něm probudilo štěstí a naději v lepší žití až bude po všem. Bohužel, Sirius nepobude v Harryho osudu dlouho, ve třetím díle knihy se osvobodí z Azkabanu, aby v díle pátém padl kletbou vyslanou z hůlky jeho sestřenice Bellatrix. A tak následuje poslední změna, kterou jeho postava do příběhu přináší - Harryho nadšení, naděje a víra ve společné bydlení střídá zklamání, smutek a touha po odplatě.

Spravedlnost - Minerva McGonagallová

Na kartě vidíme ženu, která v rukou drží v naprosté rovnováze misky vah, lépe řečeno, je sama strojem, ona je váhou. Nemá oči, což odkazuje na její vlastní názor neovlivnitelný klamavými vjemy z okolí.
Minerva McGonagallová je absolventkou a ředitelkou Nebelvíru, následně pak přebírá funkci ředitelky školy po Snapeovi. Je ženou přísnou, neoblomnou, ale spravedlivou a rovnou. Nedělá rozdíl mezi studenty, všechny hodnotí nestranně, ať už jde o hodnocení kladné či záporné. Čest, spolehlivost, zodpovědnost a schopnost podpořít, logicky uvažovat a racionálně argumentovat, to je Minerva ukrytá pod číslem XI.

Viselec - Kornelius Popletal

Viselec visí a nechává plout věci kolem sebe, čeká, jak situace dopadne, ať už proto, že nemá vůli s ní něco dělat, nebo neví jak, protože se ocitl ve slepé uličce. I když by na Korneliuse Popletala šla jistě napasovat jiná karta, mě na něho sedí tato pro jeho pasivitu vůči znamením, která byla předzvěstí návratu Pána zla. Místo aby vyšetřil, co mu Brumbál a Potter říkali a potažmo, co bylo na pohled vidět, zakládal ruce za záda a hledal všemožné výmluvy, proč k tomu není důvod, stejně jako Viselec, který rád odmítá s věcmi bojovat, aby se pak sám mohl vydávat za mučendíka.

Smrt - George a Fred Weasleyovi
Smrt je zvláštní karta. Lidé se jí bojí, protože smrt jako taková je fenomén vyvolávající nejrůznější diskuze a úvahy. V Tarotech není  nejhorší kartou, málokdy znamená sktuečnou smrt, ve většině případů představuje jen konec něčeho, aby mohlo něco jiného (často lepšího) začít. Myslím, že nerozlučná dvojčata Fred s Gerogem jsou dobrým archetypem karty, protože představují obě varianty. V pátém díle, kdy převezme nad bradavickou školou vládu Dolores Jane Umbridgeová, se rozhodnou definitivně ukončit své studium. Jejich odchod proběhne jak jinak než ve velkém stylu. Po tomto kousku už mají naplánovanou svou vlastní podnikatelskou činnost a brzy jí zrealizují se svými slavnými kejkly a kratochvílemi.
A to přesně je Smrt.
Myslím, že dvojčata by školu neukončila dobrovolně, měla tam své přátele a učitele, kteří je mohli inspirovat ještě ke spoustě dalších vynálezů, ale nebylo zbytí, protože s Umbridgeovou se nedalo vydržet. Opustili, co měli rádi, skončili jednu etapu života, aby mohli začit novou, živit se tím, co je baví.
V posledním díle je bohužel rozdělí skutečná smrt, Fred padne v Bitvě o Bradavice. A tak pro George končí etapa veselých podniků z bratrem a začíná nová etapa bez něj.

Mírnost - Arthur Weasley
Anděl na kartě se snaží najít rovnováhu, o kterou jsme mohli přijít při předchozí kartě. Preferuje harmonii, žádný stres, snaží se hledat kompromis a najít zlatý střed mezi extrémy. Mírnost mi sedí na Arthura pro jeho smířlivou povahu. Není to člověk prudký, snaží se vše řešit v klidu. Je dobrým otcem, umí naslouchat a se svými dětmi dobře promluvit. Pokud se dostane do sporu s Molly (Císařovnou), často třeba kvůli své zálibě ve výzkumu a vylepšování mudlovských věcí, je to on, kdo se snaží diplomaticky situaci usmířit a najít kompromis ve společných názorech. Svou ženu miluje a jejich vztah je více méně opravdu harmonický.

Ďábel - Ronald Weasley

Ďábel je další zvláštní kartou, jako třeba Smrt. Nepředstavuje Satana osobně a nemusí nutně představovat ani nikoho totálně záporného.
Svého ďábla si nosíme v sobě každý, je kartou schyzofrenie, která se v nás neustále pere. Jak můžeme vidět na kartě - Blázen ovládaný Ďáblem sedí v kleci a řeší cosi ve své mysli. Přitom Ďábel ho nevězní, klec je otevřená, je jen na Bláznovi, jestli nechá situaci tak, jak je nebo z klece vyleze a něco podnikne.
Ronald Weasley je oddaný kamarád a dýchal by pro svou rodinu a pro lidi, které má rád. Je to dobrák, co rád podá pomocnou ruku a nezkazí žádnou legraci. Však ač to není na první pohled vidět, neustále v sobě řeší dilemata, schyzofrenii, která přichází s pocitem méněcennosti.
Od malička žije ve stínu svých bratrů, kteří 'něco dokázali', později se jeho stínem stane Harry Potter. Přestože je Harry jeho nejlepší kamarád a nijak se nad Rona nepovyšuje, on žárlí na jeho slávu. Chce něco dokázat sám a ne být jen "kamarádem Harryho Pottera" a Weaslym, co ještě nic nedokázal. Vadí mu, že je chudý a musí nosit obnošené hábity a učit se z rozpadajících se knih, zatímco Harry, byť je sirotek, má věci nové, ostatně jako spousta dalších studentů.
Štve ho Hermiona, protože má převahu skoro ve všem, co dělá.
Ronův tajný sen je to všem natřít, ukázat jim, že je dobrý, chce být prefektem, primusem a kapitánem vítězného mužstva Nebelvíru a na konci roku zvedat nad hlavu jak famfrpálový, tak školní pohár. Takový sen se mu ale nesplní. Ne snad proto, že by byl hloupý, Ron, umí hrát šachy jako málokdo, což dokládá dostatečně jeho inteligenci. Bohužel je to lenoch, takže nikdy nebude ničím jiným než průměrným studentem. Díky tomu je často vznětlivý, lehce se urazí či pohádá i kvůli hlouposti, což ho posléze mrzí.
Přesto má všechny zmiňované rád, ať mu Ďábel našeptává co chce.

Věž - Bellatrix Lestrangeová
Tady máme vyloženě negativní kartu. Kartu horší než obáváná Smrt. Věž ničí všechno. Po zásahu bleskem nezůstane kámen na kameni. Značí otřes, definitivní konec, nečekaný a bolestivý.
Belatrix Lestrangeová je ztělesněním Věže. Ráda ubližovala, ráda ničila, ráda zabíjela.
Blesk do věže přichází nečekaně, že je Bellatrix krutá se vědělo, ale komu a jak vezme život, to nikdy nikdo nemohl předvídat.
Pro Harryho byla Bellatrix Věží několikrát. Nejzásadněji pak, když kletbou Avada Kedavra zabila Siriuse a později když vrhla nůž, který zbavil života Dobbyho.
Pro ni samotnou se stala osudovou naprosto nečekanou Věží Molly Weasleyová, která se postavila za svou dceru, jíž Bellatrix napadla při Bitvě o Bradavice. Těžko by Bella čekala, že jí o život připraví zrovna někdo z Weasleyovské rodiny, když jimi pro chudobu Smrtijedi tak pohrdali.

Hvězda - Lily Potterová
Hvězda, co se významu týče, je jednou z nejhezčích karet Tarotu. Šíří klid, harmonii, porozumění, inspiraci... Konejší a dává naději.
Lily Potterová je jako Hvězda interpretována všemi, kteří o ní mluví. Jako žena laskavá, bez zášti a zaujetí.
Pro Snapa byla ikonou, která jím nepohrdala, se kterou se cítil dobře a  zůstala pro něj dokonalou i přes svatbu s Jamsem Potterem a jeho úctu nezničila ani smrt.
Harry matku nikdy nezažil, ale vídal jí na pohyblivých fotkách či v zrcadle z Erisedu a dokonce se s ní setkal, i  když vždy jen na velmi krátký čas - jednou díky spojení jeho a  Voldemortovy hůlky, podruhé díky Kameni vzkříšení. Její úsměv byl pohlazením a vlídná slova dodávala chuť jít dál.

Luna - Mundungus Fletcher
Ač tato karta náleží spíš ženskému pohlaví, mě pasuje právě na zvoleného.
Mundungus je člověk proměnlivý stejně jako měsíc. Nikdo do něj nevidí, nikdo nemůže předem odhadnout, co od něho čekat. Dung, jak je přezdíván, je členem Fénixova řádu, ale zároveň zbabělec, kleptoman a chronický překupník kradených věcí.
Měsíc vrhá při svém svitu zvláštní světlo, které ledacos skryje a zbytek rozostří či zkreslí, proto karta Luny mluví o nejasných situacích, o věcech ve kterých se neorientujeme. Varuje před lží, před někým, kdo sešel z cesty, před lidmi, kteří cosi skrývají. Je to karta strachu, podvodu, sebeklamu, nejistoty...
Mundungus Fletcher špatně hlídal a tak Harryho s bratránkem Dudleyem v Kvikálkově napadli mozkomorové. Při akci 7 Potterů se ze zbabělosti přemístí, díky čemuž úplně zbytečně přijde o život Alastor Moody. V jeho společnosti aby si lidé hlídali vše cenné... Je kluzký jako had, nepředvídatelný jako všechno, co se skrývá ve tmě pod Lunou.

Slunce - Dobby
Slunce je kartou ve skrze pozitivní a když jsem si jí představila, vybavil se mi Dobby, malý domácí skřítek, kterého Harry vysvobodil z otrocké práce od Malfoyových.
Slunce je kartou euforie, radosti ze života a čistých úmyslů. To je u mě Dobby. Nadšený z toho, že je volnýýý, oddaný přátelům, před nimiž neměl přetvářky, a pro které nakonec zemřel, když je chtěl zachránit z Bellatrixina zajetí.

Soud - Krátura
Krátura je domácí skřítek rodiny Blacků. Sirius ho zdědil společně s domem po své matce a po jeho smrti bylo vše včetně skřítka odkázáno Harrymu.
Krátura je podivín, podepsalo se na něm několik let, kdy žil v domě sám jen s histerickým obrazem své mrtvé paní. Nikoho nemá rád a komu může, tomu nadává svým nepřímým monologem. Jediný, kdo se k němu kdy choval slušně byla Hermiona, přestože od něj sama dostávala přízviska typu 'mudlovská šmejdka'. A jak souvisí Soud s touhle postavičkou?
Soud dává možnost něco pochopit, vidět svět či věci v reálných barvách, vyhání kostlivce ze skříní. Je kartou změn, po kterých mohou přijít nové začátky.
Akutně mi tedy vytanulo na mysl usmíření hlavní trojice přátel se skřítkem, který jim za dobré slovo prozradil pár klíčových informací, které Harryho, Rona a Hermionu posunuly dál při hledání viteálů.

Svět - Ginny Weasleyová

Těžko přirovnat ke Světu nějakou konkrétní postavu.
Je to karta vyvrcholení, dovršení, najití smyslu života či místa na zemi, najití vnitřního klidu či řádu. Svět je splnění rozdělaného, naplnění, založení rodiny, jistota, bezpečí... Spadají sem tedy všichni, kdo přežili.
Nicméně mám-li vybrat jednu osobu za všechny, pak je to Ginny Weasleyová, která je Světem Harryho Pottera. Válka je vyhrána a Harry může konečně být s tou, kterou má rád, založit rodinu a být téměř bezstarostně šťastný.


V. Slovo závěrem
Vykládacích schémat i možností, jak interpretovat jednotlivé postavení karet je bezpočet.
Je nutno mít na paměti, že znalost a dobrý odhad karet spočívá v neustálém tréninku. Děje i lidé se mění a s nimi i karty, které je vystihují.
Vždy je ale dobré mít na paměti skutečnost, že karty jsou jen recept. Rozhodnutí, jestli podle něj budete vařit nebo zda si ho upravíte podle svého, už je jen na Vás.
Toho dne, který byl zmíněn ve věštbě pro Voldemorta, se narodili dva chlapci. Harry Potter a Neville Longbottom. Byla to jen Voldemortova volba, že si šel pro Harryho a tím ho nevědomky označil pro svůj budoucí boj...
Harry Potter byl dle Moudrého klobouku předurčen ke studiu ve Zmijozelu, který by mu dal vše potřebné, ale Harry chtěl do Nebelvíru, za tím si stál a touto volbou ovlivnil spoustu věcí. Těžko by ve Zmijozelu hledal takové přátele, jako našel v Nebelvíru, těžko by bez nich dokázal to, co dokázal.
A když už jsme u toho...jak to vlastně dokázali? Tři ještě nedostudovaní studenti...? Byli obyčejní? Myslíte, že Vůz, Síla a Ďábel, jimiž jsem označila Harryho, Hermionu a Rona je jen náhodný výběr karet? Pak tedy, proč každá z nich řeší vlastně stejnou věc? Vozataj krotí koně, žena na kartě Síla si podmaňuje tygra a Blázen se pere s černou stránkou svého já, které si z něho udělalo otroka. Proč každý znich musí neustále něco překonávat...? Není to třeba zdroj přátelství a síly pro překonání daleko důležitějších věcí...? Kdo ví...:-)
Co z toho plyne?
Že všechno souvisí se vším a výsledek záleží jen na nás, protože karty neukazují budoucnost...karty ukazují, co se stane, když s tím nic neuděláme...